Pompa ve Vana

Mas Pompa işbirliği ile 23 Aralık 2016 tarihinde İsdemir Eğitim Müdürlüğü Orkide Salonunda 28 Mühendis ve Teknik Elemanımızın katıldığı “ Pompa Teknolojileri” eğitimi gerçekleştirildi.

Mas Pompa, İsdemir tesislerinde eğitim çalışmaları sırasında
Mas Pompa, İsdemir tesislerinde eğitim çalışmaları sırasında
Mas Pompa, İsdemir tesislerinde eğitim çalışmaları sırasında
En eski yerli pompa üreticisi şirketlerinden olan Mas Pompa İş Geliştirme Yöneticisi Sn. Ahmet Yılmaz tarafından yapılan sunumda hidrolik biliminin temel formülü olan Bernoulli denkleminden başlayarak santrifüj pompaların çalışma ilkeleri, türleri, verimli çalışma koşulları ve başlıca karşılaşılan sorunlar konusunda iki saati aşan süreli bir sunum yapıldı.

Genel girişten sonra pompalarda en çok karşılaşılan ve en zor anlaşılabilen NPSH (ENPY : Emişteki Net Pozitif Yükseklik) konusu sadeleştirilmiş şekliyle anlatıldı. Daha sonra santrifüj pompalarla basılabilen akışkanlar, bunlara uygun pompa malzemesi seçimi, tesisatlarda karşılaşılan sorunlar, salmastra, kaplin ayarı, su koçu, titreşim gibi konular açıklandı. Enerji Verimliliğinin nasıl sağlanacağı pompa eğrileri üzerinde örneklerle anlatıldı.

Beklenileceği gibi, Su Tesisleri ekibinin soruları en çok tufalli su konusunda idi. Bu konular konusunda Mas Pompa yetkilisinin verdiği cevaplar ilgiyle izlendi. Bu konuda pompa malzemesi seçiminin ne kadar önem taşıdığı paylaşıldı.

ICSG İstanbul 2021

Aqua Therm Tashkent 2021

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250