Tesisat

İki yılda bir iklimlendirme sektörünün tüm dünyadan temsilcilerini tek çatı altında buluşturan ve zemin hazırladığı iş birlikleriyle sektörün büyüme ivmesine önemli bir katkı sunan ISK-SODEX, bu yıl 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Türkiye ve dünyadan sektör temsilcilerinin yoğun ilgi göstereceği fuarda katılımcı firmalar 120 bin metrekarelik alanda çevreci, enerji geri kazanımlı ve yüksek verimli sürdürülebilir ürünlerini öne çıkaracak.

Sektörümüzün değerli yayıncısı, DTK Dergisi'nin sahibi Mustafa Kıran'ın ani vefatını üzülerek öğrendik.

Kendisine Allah'tan rahmet; eşi ve çocuklarına ve sektörümüze baş sağlığı diliyoruz.

Seni özleyeceğiz...

Emine Bankoğlu

www.enerjivetesisat.com

İklimlendirme sektörünün Avrasya Bölgesi’ndeki en büyük buluşma noktası ISK-SODEX ISTANBUL, “Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri” mottosuyla 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuar kapsamında özel olarak hazırlanacak “ISK-SODEX ARENA” alanında düzenlenecek yarışmaların ilk iki gününde “Ustalar Ligi” başlığı altında sektör profesyoneli ustalar son iki günde ise “Geleceğin Ustaları” başlığı altında lise öğrencileri yarışacak.

47 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile de sektörde fark yaratıyor. Firma, basınç ölçerlerinin dışında birçok endüstriyel uygulamaya hitap eden sıcaklık ölçerleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

MTMD'nin 9.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Murat Suiçmez oldu, 8.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erdem'den görevi teslim aldı.

İklimlendirme sektörünün köklü markalarından olan DemirDöküm, sektörün gelişimi için katma değer yaratan organizasyonları desteklemeyi sürdürüyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen İzmir İç Tesisat Buluşmaları bir kez daha DemirDöküm oturum sponsorluğunda gerçekleştirildi. Tüm gün süren etkinlikte sektörün sorunları masaya yatırılırken, alanının uzman isimleri yeni teknolojileri, sektörde beklenen yasal düzenlemeleri ve gelecek öngörülerini katılımcılarla paylaştı.

Vaillant Group Türkiye, dijitalleşme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, satış noktalarının ödeme süreçlerini hızlandırmak ve operasyonel verimliliğini artırmak için Paynet Ödeme Hizmetleri (Paynet) ile yeni iş birliğine imza attı. Sanal POS hizmeti sayesinde Vaillant Group Türkiye’nin satış noktaları, ürün alım ve satımlarında cep telefonlarını kullanabilecek. Müşteriler ise satın almak istedikleri ürünü istedikleri kredi kartıyla taksitle satın alabilecek.

Orta Asya’nın ilk metro hattına sahip şehri olarak da bilinen Taşkent  Özbekistan’ın en büyük ve en gelişmiş şehri, Özbekistan’ın modern yüzü olarak kabul ediliyor. Yeni ve üst segmentte yer alan projeler Taşkent’i bir cazibe merkezi haline getiriyor. Bu projelerden biri olan Tashkent City LOT3, toplam 425.000 metrekare inşaat alanına sahip, AVM, otel, ofis ve rezidanslardan oluşan bir karma yaşam merkezi.

İMBAT Rusya pazarında prestijli referansları ve güvenilir partnerleri ile aktivitesini her geçen arttırıyor. 2003 yılından beri Rusya pazarına ihracat yapan İMBAT’ın Rusya ‘ya ilk ihracatı soğuk depo cihazları ile başladı ve ilerleyen yıllarda chiller, rooftop ve veri merkezi soğutma cihazları eklenerek devam etti.

Antalya Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun ilk ondört ve Türkiye’nin ise en yoğun ilk üç havalimanı arasında yer almakta. Dünyanın en gözde turizm destinasyonlarından birisi olan Antalya Bölgesi yıllık yaklaşık 300 milyon yolcuyu ağırlamakta. Antalya Havalimanı'nın Tercihi Toshiba VRF Sistemleri oldu.

26 yıldır düzenlenen ve dünyanın her yerinden konusunda uzman katılımcı ve ziyaretçileriyle iklimlendirme sektörünün en güçlü fuarlarından biri olan ISK – SODEX, bu yıl da katılımcı ve ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. 120.000 metrekarelik alanda 19 ülkeden 1000’e yakın marka ve 90 binin üzerinde ziyaretçinin ağırlanacağı fuarda çevreci, enerji geri kazanımlı ve yüksek verimli sürdürülebilir ürünler sergilenecek.

Türkiye iklimlendirme sektörünün öncü markalarından E.C.A., İstanbul’da düzenlenen 5. İç Tesisat Buluşması’nın sponsoru oldu.

İklim krizi ve insanların dikkatsizliği nedeniyle dünyada yılda 300 ila 500 milyon hektar orman alanı yanıyor. Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) tarafından hazırlanan rapora göre, dünya genelinde iklim değişikliğine bağlı yangınların hem sayısı hem de süresi arttı.
Türkiye’de her yıl 25 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Yangından Korunma ve İtfaiyecilik Haftası” kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Pazarlama Müdürü Nihan Göksal, ekosistemi bozan ve biyoçeşitliliği tehdit eden orman yangınlarına erken müdahale için yapılması gerekenlere dikkat çekti.

Yangınlar, doğal afetlerin ve kazaların en yıkıcı olanlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Yangından Korunma Haftasında yangınları önlemek ve kontrol altına almak bilinciyle yola çıkan Wilo, bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Yangın sırasında hızlı ve etkili etkili çözümler sunan Wilo, yangın söndürme sistemleri, pompaları ve kontrol panoları gibi kritik ürünleriyle yangınlarla mücadelede büyük bir görev üstleniyor.

Dünya genelinde su teknolojileriyle öne çıkan ve su yönetimi, bina teknolojileri, endüstri alanlarında faaliyet gösteren Wilo, büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Konya’nın en büyük su temalı karma projesi olan Zermeram projesinin ilk etabı olan Elmas Evler kısmında Wilo ürünleri kullanıldı.

Sürdürülebilir akışkan teknolojilerini dünyanın 106 ülkesine ihraç eden Masdaf, hedef pazarlarda katıldığı fuarlarla ihracattaki gücünü artırmaya devam ediyor. Masdaf, 6-8 Eylül’de Kazakistan’da düzenlenen Aquatherm Almaty Fuarı ile 13-16 Eylül tarihlerinde Endonezya'da gerçekleşen Water Indonesia’ya Fuarı’na katıldı. Her iki fuarda da ziyaretçilerden yoğun ilgi gören Masdaf, şimdi de 19-21 Ekim tarihlerinde Azerbaycan’da düzenlenecek Aquatherm Bakü Fuarı’na katılmaya hazırlanıyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamaya göre; son 20 yılda dünyanın karasal su depolaması, insanların yıllık su tüketiminden daha yüksek bir oranda düştü. Nüfus artışı ve çevresel etkiler göz önüne alındığında, bu durumun gelecekte ki su güvenliği açısından çok büyük bir sorun teşkil edeceği öngörülüyor. “Su kaynaklarının doğru bir şekilde yönetilmesi, suyun yarınlara taşınması noktasında kritik önem taşıyor” diyen Masdaf Satış ve Pazarlama Direktörü Barış Geren, 18 Eylül Dünya Su İzleme Günü vesilesiyle su yönetiminin önemine dikkat çekti.

2013 yılında Suudi Arabistan Krallığı, ülkedeki beş bölgede 44 askeri ve güvenlik tesisini iyileştirme kararı aldı. Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Kral Abdullah Bin Abdelaziz'in krallığın askeri standartlarını yükseltme projesini (KAP2) başlattı.

Önceden ne kadar planlama ve hazırlık yapılırsa yapılsın, inşaat projelerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Şantiyelerde yaşanan gecikmeler, inşaatı giderek daha maliyetli bir hale getirebiliyor. Özellikle dışarıdan tedarik edilmesi mümkün ürünlerin şantiyede üretilmesi veya inşa edilmesi projenin geç tamamlamasına neden olabiliyor.

Türkiye’de ve dünyada giderek artan nüfus ve sanayi faaliyetleri, sürdürülebilir su yönetimi çözümlerini her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Türkiye’nin coğrafi konumu itibarıyla su kıtlığına yatkın bir bölgede yer alması, su kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesini zorunlu kılıyor. Türkiye’de başta tarım ve sulama olmak üzere endüstriyel su arıtma, belediye su temini ve dağıtımı alanlarında, petrol ve gaz, madencilik ve elektrik endüstrilerinde su kalitesini artıran teknolojik çözümlere ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç, “Bu çözümler başta verimli su kullanımı, çevrenin ve kaynakların korunması, maliyet tasarrufu, mevzuata uygunluk olmak üzere sürdürülebilir gelecek hedefine rehberlik ediyor” dedi.

Su, tüm canlıların yaşamı için zorunlu bir ihtiyaç; ancak dünya genelinde su kaynaklarının tükenme riski her geçen gün artıyor. Çeşitli nedenlerle her yıl 25 ülke yüksek su stresine maruz kalıyor. 2050 yılına kadar yüzde 25 artması beklenen küresel nüfusla birlikte bu sorunun giderek artacağı öngörülüyor.

Ülkeler, su stresi ile mücadele kapsamında çeşitli önlemler alıyor. Gri su geri dönüşümü de su kriziyle mücadele kapsamında alınan önlemler arasında yer alıyor.Çünkü gri suların verimli kullanımı için geliştirilen arıtma ve depolama sistemleri ile yaşam alanında kullanılan sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabiliyor. Yüzde 50 su tasarrufu ise bir hanede günde yaklaşık 70 litre su tasarrufu yapılması anlamına geliyor.

Türkiye’nin Leed Gold sertifikasına sahip ilk kamu hastanesi olan Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nin tesisat sistemine kurulan Hycleen Otomasyon Sistemi ile su yönetimi tam otomasyonla sağlanıyor.

Çiftlikler için su; evsel kullanım, yangınla mücadele, ekili alanların ve besi hayvanlarının gelişimi için en temel unsurdur. Ancak çiftliklerde yaşamı sürdürülebilir kılan suyu, doğru yönetemediğinizde yaşamsal tehdit oluşturabiliyor. Özellikle suyun depolanmasında kullanılan betonarme su depoları, suyun güvenli bir şekilde muhafaza edilebilmesi noktasında da yetersiz kalıyor. Çünkü dış ortam şartlarından etkilenen betonarme su depoları, suyun kimyasal yapısını bozup, bulaşıcı hastalıklara sebebiyet verebiliyor.

Su depolama sistemleri alanında müşterilerine yeni nesil çözümler sunan Ekomaxi, dünya genelindeki prestijli projelerin çözüm ortağı olmaya devam ediyor.
Irak’ın Erbil kentinde inşa edilen ve 'yüzyılın projesi' olarak adlandırılan ‘The Boulevard Karma Yaşam Kompleksi’nin su depolama sistemlerindeki tercihi de Ekomaxi oldu.

Başarılı ihracat çalışmalarıyla markasını 105 ülkeye taşıyan Ayvaz, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından düzenlenen törende kendi kategorisinde en çok ihracat yapan firma olarak birincilik ödülünü aldı.

GF Hakan Plastik, plastik sektöründe dünya çapında Operation Clean Sweep / İyi Süpürme Hareketi olarak adlandırılan ve Türkiye’de PAGEV tarafından yürütülen girişime dahil olarak Çerkezköy tesisi için Operation Clean Sweep (OCS) sertifikasını aldı. Sırada Şanlıurfa tesisi var.

Çevresel sürdürülebilirlik alanında yaşanan sorunlar denizcilik endüstrisinin de önemli noktalarından birini oluşturuyor. Uluslararası taşımacılık, her yıl yaklaşık bir milyar ton CO₂'e veya küresel sera gazı emisyonlarının %2.5'ine neden oluyor. Küresel denizciliğin bir ülke olması durumunda sahip olduğu bu değerlerle dünyanın emisyon yayan en büyük altıncı ülkesi olabileceğine değiniliyor. Bu nedenle her geçen gün daha fazla uluslararası standart gemi üreticileri, armatörler ve tersaneler için sera gazı (GHG) emisyonlarını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde azaltan çözümler bulması gerekliliği ortaya çıkıyor.

Ürün tasarımından ürünün nihai olarak elden çıkarılmasına kadar tüm aşamalarda çevresel etkileri azaltma konusuna öncelik veren GF Hakan Plastik’ten 5 Haziran Dünya Çevre Günü için yapılan açıklamada çalışanların da bu bilince sahip olmasının önemine vurgu yapıldı. GF Hakan Plastik yetkilileri, şirket vizyonları ve çevreye karşı taahhütleri ile gelecek nesillere karşı sorumlu olduklarını belirttiler: “Şirket vizyonumuzda da altını çizmiş olduğumuz “Çevreye Duyarlı” olma ve politikamızda da belirtmiş olduğumuz “Çevresel Kirlenmeye Karşı Önlem Alma” taahhüdümüzü yerine getirmeye devam ediyoruz.

Kaynakların verimli kullanımı konusunda tesislerine yaptığı yatırımlardan Kaizen çalışmaları ve eğitimlere kadar yoğun bir program sürdüren GF Hakan Plastik, Tekirdağ Valiliği Çevre Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden “Sıfır Atık Belgesi” aldı. GF Hakan Plastik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği’nce Çerkezköy tesislerinde kurmuş olduğu Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile bu belgeyi almaya hak kazandı.

GF‘in her yıl açıkladığı Sürdürülebilirlik Raporu’na göre 2022 yılında sosyal ve çevresel fayda sağlayan ürünlerin satışında %63 artış olurken; sera gazı emisyonlarında da %29 oranında azalma sağlandı.

Yağışlı havalarda sızdıran bir çatıyı görmezden gelemezsiniz. Çünkü önlem alınmadığında sızıntı; endüstriyel tesislerde, ticari işletmelerde ve evlerde ciddi yapısal hasarlara neden olabilir. Peki yapıların çatısında meydana gelen sızıntıyı önlemek için ne yapmak gerekir? İşte detaylar…

Yaz mevsimi ve bunaltıcı sıcaklar sona erdi. Sonbaharın gelişi ile birlikte güzel havanın tadının çıkarıldığı en iyi zamanlardan geçiyoruz. Ancak önümüz kış ve uzmanlar bu kışın çetin geçeceği konusunda uyarıyor. Zorlu kış şartları, ısınmak için daha fazla enerji harcamak anlamına geliyor. Doğalgaz fiyatları ise cep yakıyor. İZODER, kışı kara kara düşünerek geçirmek istemeyenleri hem ekonomik hem de çevre dostu bir yatırım olan yalıtım yaptırmaya çağırıyor.

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, üretimde geri dönüşümü üst seviyeye taşıdı. Şirket, Ar-Ge faaliyetleri neticesinde cam yünü üretiminin yüzde 80’inden fazlasını geri dönüştürülmüş malzemeden üretiyor. Ekstrüde polistren köpük, bitümlü membran, taş yünü ve cam yünü üretim proseslerinde geri dönüşüme odaklandıklarını söyleyen ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, “Topluma ve çevreye saygılı, iklim değişikliğine duyarlı, döngüsel ekonomiyi destekleyen, enerji verimliliğini sağlamaya yönelik faaliyetlerimize devam ediyor, sıfır atık hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Geç gelen yazın ardından Afrika sıcakları kapıya dayandı. Uzmanlar sıcaklıkların rekor seviyelere çıkabileceği uyarısında bulunuyor. Isınan hava başta tansiyon olmak üzere pek çok hastalığı da tetikliyor. Serinlemenin çaresini klimada arayanlar ise elektrik faturasından çekiniyor. Oysa aşırı sıcakları dışarıda tutan yalıtım, binaların soğutma ihtiyacını minimum seviyelere çekerek bütçeleri de serinletiyor.

Kahramanmaraş merkezli felaketin ardından deprem-su yalıtımı arasındaki ilişkinin bilinirlik seviyesini tespit ederek, bu konuda farkındalık oluşturmak ve binalarda deprem güvenliğindeki öncelikleri ölçmek üzere Türkiye’nin en kapsamlı araştırması yapıldı. ODE Yalıtım tarafından yapılan ‘Su Yalıtımı ve Binaların Deprem Güvenliği Algı Araştırması’na göre her 100 kişiden 45’i oturduğu binada su yalıtımı olup olmadığını bilmiyor. Su yalıtımının olmadığı veya standartlara uygun yapılmadığı binalardaki demir donatıların taşıma kapasitesi 10 yıl gibi kısa bir sürede yüzde 66 azalmasına rağmen araştırmaya katılanların yüzde 28,4’ü de oturduğu binada su sızıntısı, küf gibi problemlerin olduğunu belirtiyor ancak sadece yüzde 2,2’si binanın depreme karşı dayanıklılığında su yalıtımının önemli olduğunu düşünüyor.

Yalıtım sektörünün çatı kuruluşu İZODER, 30. yılını yeni vizyon yaklaşımı ile kutluyor. Türkiye genelinde doğru yalıtım bilinci oluşturmak için 1993 yılında kurulan Dernek, tam 30 yıldır bu hedef doğrultusunda canla başla çalışıyor. Gelecek vizyonunda da yalıtım bilincini en üst seviyeye çıkarmayı odağına alan İZODER, nitelikli yalıtım malzemelerinin amacına uygun ve doğru uygulanmasını sağlayarak sektörü gelişmiş ülkeler düzeyine taşımayı hedefliyor.

Mitsubishi Electric, enerji ve kaynak verimliliği yoluyla daha sürdürülebilir üretim için hayata geçirdiği yenilikçi teknoloji ve çözümleri EMO 2023’te sergileyecek.

ABB, GoFa TM kolaboratif robotunun iki yeni çeşidini piyasaya sürüyor. GoFa 10 ve GoFa 12, şirketlere gelişmiş verimlilik için kobot otomasyonundan yararlanma konusunda yeni olanaklar sunuyor. Pazar lideri tekrarlanabilirlik ile 10 ve 12 kilograma kadar yüklerin üstesinden gelen bu kobot'lar, güvenlik ve verimliliği artırırken becerilere ve iş gücü eksikliklerine de çözüm olarak çalışanlarla yakın iş birliği içinde çok çeşitli görevlerin üstesinden gelebiliyor. Doğrudan programlama ve üretim ortamlarına hızlı entegrasyon sunan yeni varyantlar, ilk kez kullananlar, eğitimciler ve KOBİ'ler için robotlu otomasyona giriş engellerini azaltacak.

ABB Robotik ve ABD'li kâr amacı gütmeyen kuruluş Junglekeepers arasındaki bu pilot proje, Bulut teknolojisinin ağaçlandırmayı daha hızlı, daha verimli ve ölçeklenebilir hale getirmede oynayabileceği rolü gösteriyor.

Mitsubishi Electric Türkiye, güvenilir bir ortak olarak ileri teknoloji, deneyim ve bilgi birikimi ile küresel toplumun iyileştirilmesi için otomasyondan yararlanma hedefini anlatan "Automating the World" sloganı ile dijital üretime yönelik (digital manufacturing) yeni nesil otomasyon sistem ve çözümlerini 29. Win Eurasia Fuarı’nda sergiledi. Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri; fuarda üretken yapay zekâ ile Melfa Assista cobot entegrasyonunu ziyaretçilere sergiledi.

Danfoss Türkiye Güç Elektroniği ve Drives iş kolu, 2022 yılı sonuçlarını değerlendirmek ve 2023 stratejilerini mercek altına almak amacıyla düzenlediği Strateji Toplantısı’nda 30’dan fazla iş ortağıyla bir araya geldi. #GüçlüBirliktelik mottosuyla iki yıl aradan sonra gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye’deki iş ortaklarının ülke çapındaki performansı, başarıları ve gelecekteki yol haritaları değerlendirildi.

Son birkaç yılda benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kalmaları, global üretim sektöründe faaliyet gösteren şirketleri rekabet avantajlarını sürdürebilmek ve kârlılıklarını en üst düzeye çıkarabilmek için yapmaları gerekenleri yeniden düşünmeye itiyor. Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri EMEA Başkanı Hartmut Pütz; üreticilere zorlu zamanlarda müşteri taleplerini karşılamak, pazarda bugün ve gelecekte başarılı olmak için operasyonlarını nasıl dönüştürebileceklerine dair önemli ipuçları verdi.

Aqua Therm BAKU 2023

19 - 20 - 21 Ekim 2023
Aqua 300 230 EN
Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Functional
Tools used to give you more features when navigating on the website, this can include social sharing.
AddThis
Anladım!
Decline