Tesisat

MTMD HakTalebi Komisyonu'nun 19 Nisan 2018 tarihinde düzenlediği, “Mekanik Tesisat Sözleşmeleri, Keşif Özetleri ile İlgili Öneri ve Eleştiriler” konulu Mini Çalıştay, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel'de gerçekleşti.

Buderus, 2017 yılında başarılı olan yetkili bayileri için 5-7 Nisan 2018 tarihlerinde Paris’e teşvik seyahati düzenledi. Seyahat kapsamında Fransa Drancy’de bulunan Bosch fabrikası ziyaret edildi.  

Bosch Termoteknik, 2017 yılının en başarılı ilk 10 yetkili servisi ile Budapeşte’de 05-07 Nisan tarihlerinde bir araya geldi. İş ortakları ile Bosch Termoteknik Budapeşte ofisinde gerçekleşen toplantılarda Türkiye ve Ortadoğu Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Nazif Özakıncı, Satış Sonrası Hizmetlerin Türkiye ve dünyadaki gelecek trendlerini ve yeni iş modellerini anlattı.

İklimlendirmenin Japon devi Daikin, Avrupa Tasarım Merkezi (EDC) ve Türkiye'deki Ar-Ge merkezinin birlikte tasarladığı ve küçük boyutlarıyla ısıtmayı yeniden şekillendiren Daikin Premix Tam Yoğuşmalı Kombi hem IF Tasarım Ödülü’nü hem de Red Dot Tasarım Ödülü’nü birden kazanarak üstün tasarım kalitesini kanıtladı.

BOREAS A.Ş. Hadımköy’de 10.000 metrekare alana sahip yeni fabrikası ile üretim kapasitesini artırdı.

Isıtma ve su ısıtma ihtiyaçlarına yönelik multi-enerji çözümleri sunan CHAFFOTEAUX, ARİSTON THERMO GROUP bünyesinde Türkiye pazarında büyümeyi hedefliyor. 18 Nisan 2018 tarihinde Chaffoteaux’un Türkiye Distribütörü Energypark A.Ş. Hizmet Binası açılışı gerçekleşti. Şerifali Ümraniye'de ki Energypark A.Ş.'nin açılışında davetli sektör duayenleri ve Şirket Yöneticileri açılış kurdelesini kestiler. 100 yılı aşkın bir deneyime sahip Fransa merkezli ısıtma markası CHAFFOTEAUX; çevre koruma ve enerji tasarrufu açısından en son teknolojik yenilikleri ile üretilen eko-verimli, çok enerjili ürün gamı ile Türkiye pazarına girdi.

İsviçre UMTEC Üniversitesi tarafından yapılan bağımsız testler sonucunda, IMI Hydronic Engineering'in geliştirdiği yenilikçi Zeparo G-Force siklonik ayrışma teknolojisinin, benzer mevcut sistemlerden 9 kat daha verimli olduğu kanıtlanmıştır.

Türkiye'nin ilk "Buhar Dünyası" Dergisi yayına çıktı. Üç ayda bir yayınlanan Dergi, Cafer Ünlü yönetiminde hazırlanmaktadır.

Sıcak gaz defrostu, endüstriyel soğutma sistemlerinde kullanılan çok yaygın ve verimli bir defrost yöntemidir ancak sıcak gazın evaporatörlere enjeksiyonunun dikkatlice kontrol edilmemesi durumunda güvenlik riski oluşturabilir. Danfoss, bu riski en aza indirmek için sıcak gaz enjeksiyonunu güvenli biçimde kontrol eden bir çözüm geliştirdi:

ICSH Çift Konumlu Solenoid Valf

Siemens'in Motorlu Vana Portföyünde; Strok (Lineer) Vanalar, Kombine Vanalar, Küresel Vanalar, Manyetik Vanalar Rotary Vanalar yer alıyor.

Enerji ve su kaynaklarının verimli kullanılması için yenilikçi pompa sistemleri geliştiren Wilo, Atlas Dergisi iş birliğiyle bir doğa yürüyüşü düzenledi.

Global pompa üreticisi Grundfos, Türkiye’deki 20’nci yıldönümünü Gebze’de bulunan binasında 12 Ocak Cuma günü özel bir organizasyonla kutladı.

Aktif Grup Yönetim Kurulu Başkanı Halim Özdemir, gri su geri kazanım ve yağmur suyu toplama sistemleri çalışmalarına verdikleri önemi ve doğa ve çevreyi korumak adına devletin destek vermesi gerektiğini belirtti.

Sabit Diyaframlı ve Butil içerikli Basınçlı Tanklar ile Membranların Patlama ve Değiştirme Derdi Ortadan Kalkıyor

Hidrofor ve genleşme tanklarında yeni çağın ürünlerini tanıtmadan önce şu an piyasada mevcut olan ve sıkça tercih edilen tanklara bir göz atalım.

Türkiye'nin ilk ve tek PP koruge boru üreticisi olan GF Hakan Plastik, tescilli markası DURAMAX boru sisteminin üstün özellikleri ile tüm drenaj sistemleri için güvenli ve ekonomik çözümler sunuyor.

Bu yıl teması “Neden Atık Su?” olan 22 Mart Dünya Su Günü için açıklamada bulunan GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, şehirleşmenin hızla arttığı,kaynakların giderek daraldığı bir dünyada atık su yönetimine verilen önemin hala gerekli seviyelerde olmadığına dikkat çekti.

Enerji yönetimi ve otomasyonda global uzman olan Schneider Electric, Aquis 7.0 ile güçlendirilen ve Wonderware Sistem Platformu üzerine inşa edilen Su ve Atık Su sektör çözümü “Su Şebekesi Optimizasyonu (WNO) Paketi”nin tanıtımını gerçekleştirdi. Su şebekesi operatörleri, tam görünürlük sağlamak ve su dağıtım şebekesinin kontrolünü kazanmak için şebeke açısından kritik noktalardan gerçek zamanlı verileri almak ve merkezileştirmek amacıyla Su Şebekesi Optimizasyonu - WNO'yu kullanabiliyor.

ITE Turkey bünyesinde yer alan E Uluslararası Fuarcılık (EUF) tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan, IWE Istanbul Water Expo – Su ve Atıksu Arıtma Teknolojileri Fuarı ve Konferansı, su ve atıksu teknolojileri sektörünün ilk ve tek ihtisas fuarı olarak 3 – 5 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bu yazı TESİSAT DERGİSİ Nisan 2018 Sayısı'nda yayınlanmıştır.

İrfan ÇELİMLİ, Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği / 6. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı

Yapı Sektöründeki Uygulama Sorunları

Avrupa’nın lider plastik boru ve sistem çözümleri üreticisi Wavin’in Türkiye’de faaliyet gösteren şirketi Wavin Pilsa, mekanik tesisat için yeni Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) içerik paketlerini 2016 yılında sektöre ücretsiz olarak sundu.

GF Hakan Plastik, yapı sektörü için özel sektör ve devlet kurumlarını biraraya getiren Türkiye İnşaat Teknolojileri ve Endüstriyel Yapı Fuarı (TEBİF 2018) ile 19-22 Nisan 2018 tarihlerinde Congresium Ankara’da yerini alıyor.

BACADER Baca İmalatçıları ve Uygulayıcıları Derneği Yönetim Kurulunun 9. Olağan Genel Kurulu 03 Mart 2018 tarihinde Kartal TİTANİC Otel’de gerçekleştirdi.

Plastik boru sektörünün lider markalarından GF Hakan Plastik, müşteri memnuniyeti ve stratejik işbirliklerini geliştirmek amacıyla düzenlendiği seyahat kampanyaları ile fark yaratmaya devam ediyor. GF Hakan Plastik, Şubat ve Mart aylarında farklı tarihler ve gruplarla düzenlediği Kıbrıs, İspanya ve  Kharkiv seyahatleri ile 1.500’e yakın iş ortağı ile 2017 yılının yorgunluğunu atarken, 2018 yılı için de moral depoladı.

Plastik boru sektörünün en köklü ve lider firmalarından Wavin Pilsa’nın iş ortaklarına yönelik organize ettiği “2018 Wavin Pilsa Bayi Toplantısı” 15-17 Mart tarihlerinde Antalya’da Beldibi Rixos’ta gerçekleşti.

Armacell Yalıtım A.Ş.'nin Teknik Pazarlama Müdürü Hakan Nayır'ın kaleme aldığı Makale: BIM nedir?
Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile yapıya dair planlama, tasarlama, inşaa etme ve yönetmeyi kapsayan süreçlerin önceden ve tüm bölümler arasında koordinasyonla planlanabildigi bir tasarım modeli oluşturulabilir.

Armacell Yalıtım'ın elastomerik kauçuk yalıtım ürünleri, Sarp Sınır Kapısı Projesinde kullanıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yap-işlet-devret modeli ile yeniden yapımı gerçekleşen Sarp Sınır Kapısı'nda Doğcan İnşaat ile gerçekleştirilen çalışmalar ile Armacell Yalıtım ürünleri bu önemli projede yer aldı.

İZODER, Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile Adana’da ‘Tüm Yönleriyle Yalıtım Semineri’ düzenledi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleşen seminer büyük ilgi gördü.

Armacell'in kauçuk köpükleri konusunda dünyada pazar lideri konumunda olduğunu söyleyen Armacell Yalıtım A.Ş. Genel Müdürü Ilgaz Dalkılıç, "Armacell her yıl pazar payını organik ve inorganik büyümeler ile arttırmaktadır. Türkiye’de ürettiğimiz yeni ürünümüz Armaflex ile haksız rekabet ile mücadelemizde ilk adımları atmaya başlayacağız" dedi.

İZODER, Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile Ankara’da ‘Tüm Yönleriyle Yalıtım Semineri’ düzenledi.

Armacell, ISK SODEX İstanbul 2018 Fuarı’nda geniş ürün portföyünün yanı sıra yeni ürünlerini de sergiliyor.

Danfoss Motor Kontrol Sistemleri, gemilerin enerji kaynaklarını etkin kullanabilmeleri için VACON® NXP Grid Converter sistemini sunuyor.

Otomasyon sektörünün öncü markası Mitsubishi Electric, Tünelcilik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu’na Gümüş Sponsorluk ile destek verdi. Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Büyük Projeler İş Geliştirme ve Fabrika Otomasyon Direktörü Hüsnü Dökmeci, markanın günlük yolcu kapasitesi 500 binin üzerinde olan Marmaray Projesi’ndeki çözümlerini anlattı.

Danfoss Türkiye Motor Kontrol Segmenti tarafından düzenlenen HVAC Eğitim Günleri, 11-13 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden Bosch, evle ilgili pek çok alan için akıllı çözümler sunuyor. Bosch Akıllı Ev Uygulaması, bir tablet veya akıllı telefon yardımıyla aydınlatmayı, ısıtmayı, duman ve hareket detektörlerini kontrol ve takip etmenizi sağlıyor.

Dünya otomasyon devi Mitsubishi Electric, endüstriyel otomasyon uygulamalarındaki son teknolojilerin tanıtıldığı WIN Eurasia Automation Fuarı’nda, FR-F800 Yeni Nesil Entegre PLC Yüksek Seviyeli Frekans İnverteri ürününün lansmanını gerçekleştirdi.

Isıtma, soğutma ve motor kontrol sistemleri alanında dünya lideri Danfoss, Frigoduman bayisine yönelik Danfoss Conegliano ofisinde eğitim düzenledi. Eğitimde MCX (açık protokollü izleme ve kontrol cihazları) ile ERC 21X (evaporator kontrol cihazları) hakkında detaylı bilgi aktarıldı.

ICSG İstanbul 2018

ISAF İstanbul 2018

Facebook