Tesisat

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) ve Borusan Grup şirketlerinden Borusan Boru ev sahipliğinde gerçekleştirilen MechTalks Konferansları serisinin üçüncüsü 15 Mayıs 2024’te İstanbul Divan Kuruçeşme’de kapılarını açıyor.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi ile Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş., sanayi ve mühendislik alanında öncü niteliğinde bir iş birliğine imza atarak MAKİNA HANGAR Mühendislik ve Teknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Sanayi ve mühendislik alanında fark yaratacak projelerin teşvik edilmesi amaçlanan MAKİNA HANGAR’da yenilikçi, yüksek katma değerli, sürdürülebilir ve rekabetçi sanayi projelerinin üretilmesi hedefleniyor.

Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD), 13 Ocak 2024 tarihinde ATO Duatepe Konferans Salonunda gerçekleştirdiği 3. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi. Yeni yönetim Şebnem Özkal başkanlığında göreve başladı.

Binaların ve endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerini odağına alan yenilikçi çözümler ve teknolojiler sunan Siemens Türkiye, sağladığı enerji tasarrufu ve daha az karbon salımı ile hem müşterilerinin sürdürülebilirlik hedeflerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasına hem de ülkemizin ekonomi ve karbon nötr olma hedeflerine katkı sağlıyor. Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye, gerçek ve dijital dünyayı birbirine bağlayan dijital binalar yaklaşımı ile yapılarda sürekli aktif ve yaşam boyu katkı sağlayan sistemler kuruyor.

MÜKAD - Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği İstanbul buluşmaları'nın ilki Orhan Kemal Müzesi gezisi ile başladı.

İlki 2017 yılında gerçekleşen ve sektörün en önemli etkinliği olan Ankara İç Tesisat Buluşma’larının altıncısı 2 Aralık 2023 tarihinde Teknopark Ankara’da gerçekleşecek.

ESSİAD’ın Olağan Genel Kurul Toplantısı, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde ESSİAD Üyelerinin yoğun katılımları ile 13 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın ardından belirlenen görev dağılımları sonrasında İmas Klima Genel Müdürü M. Turan MUŞKARA, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Danfoss’un soğutma sistemleri alanında en büyük iş ortaklarından biri olan Frigoduman, her çeşit ve model ürünün stokta bulunması vizyonuyla, 2024 yılından itibaren Türkiye pazarında BOCK marka yarı hermetik kompresörleri ürün gamına ekledi.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 23-25 Şubat 2024 tarihlerinde Yunanistan’ın başkenti Atina’da yapılan Climatherm Energy Fuarına Info Stand ile katıldı. Fuarda İSİB’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Murat Erenoğlu yer aldı.

Coca-Cola İçecek Semerkant projesinin ardından Çimkent projesi için de İmbat’ın Paket İklimlendirme çözümlerini tercih ediyor. İmbat, Türk iklimlendirme sektörünün öncü firmalarından biri olarak, güçlü iş birlikleri ve yenilikçi çözümleriyle dikkat çekiyor. İlk ihracatını gerçekleştirdiği 2003 yılından itibaren İmbat, ihracat pazarlarında servis organizasyonuna da sahip güvenilir çözüm ortakları ve distribütörleri ile sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirdi ve yurt dışında da prestijli ve nitelikli projelere iklimlendirme çözümleri sundu.

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından Warmhaus, Denizli’deki iş ortakları ile buluştu. Toplantıda Warmhaus’un bölgede yürüttüğü çalışmalar, 2023 yılı değerlendirmesi ve 2024 yılı hedefleri görüşüldü.

İklimlendirme sektörünün güvenilir markası Daikin, yüksek teknolojili, tasarruf sunan ürünleri ve her türlü ihtiyaca yönelik çözümleriyle tercih nedeni oluyor. Samsun’un Ladik ilçesindeki Hilas Thermal Resort & Spa, tesisin tüm alanlarındaki iklimlendirme çözümünde markayı tercih ederek Daikin konforunu misafirleriyle buluşturdu. Daikin, otelin sıcak su, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını tesisin jeotermal kaynağını kullanan tek bir sistemle çözerek tasarruf ve konfor çıtasını yukarıya taşıdı.

Wilo Türkiye, Trabzon Makine Mühendisleri Odası'nın ev sahipliğinde düzenlenen ve yoğun katılım ile gerçekleşen özel bir etkinlikte, pompa sistemlerindeki yenilikçi çözümleri ve zengin tecrübesini paylaştı. Eğitim, su teknolojileri alanında meraklısından profesyoneline kadar geniş bir kitle tarafından ilgiyle takip edildi.

Türkiye’de son 25 yılda yaşanan doğal afetlerin yüzde 10'unu su baskınları oluşturuyor. Üstelik sel, önlem alınmadığında; can ve mal kayıplarına, binalarda, yollarda ve köprülerde yapısal hasarlara, tarım arazilerinde tahribata ve kanalizasyon sistemlerinde maddi hasarlara neden oluyor. Ayrıca sel suları ile dağılan atıklar, kirliliğe sebep olarak enfeksiyon riskini de artırıyor.
Masdaf Pazarlama Müdürü Nihan Göksal, selin yıkıcı etkilerini azaltmak için yapılması gerekenleri paylaştı. İşte detaylar...

Wilo, ürün yelpazesine yüksek otomatik emiş kapasitesiyle dikkat çeken, çok kademeli ve kendinden emişli sabit devirli santrifuj pompası Wilo-Medana CH1-LSP'yi ekleyerek, ticari ve sanayi uygulamaları için yenilikçi çözümler sunuyor. Bu yeni eklenen model, kullanım kolaylığı ve etkinliğiyle dikkat çekerken; kompakt tasarımı, yüksek güvenilirlik ve enerji verimliliği ile kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap veriyor.

9-10 Şubat tarihlerinde, Sheraton Hotel’de gerçekleşen Standart Pompa Zirve Toplantısı 2024’ün odağında, geride bırakılan yılın başarılarını kutlamak ve 2024 yılının rotasını çizmek vardı.

Su, yalnızca yaşam için değil, sanayi için de kritik öneme sahip. Tarımdan sonra en fazla su tüketen ikinci sektör olan sanayi sektörü, küresel su tüketiminden yüzde 20 pay alıyor. Ülkemizde ise sanayi sektörünün toplam su tüketiminden aldığı pay yüzde 13 civarında. Önlem alınmaması durumunda 2030 yılına gelindiğinde bu oranın yüzde 20'lere ulaşması öngörülüyor.

Dünya genelinde Hilton mühendislerinin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Hilton Mühendislik Konferansı, Grundfos'un sponsorluğunda Hilton Bomonti İstanbul’da düzenlendi. 6-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen etkinlik, Hilton mühendislerine endüstrideki en son gelişmeleri keşfetme fırsatı sunarken konaklama sektörüne sunulan sürdürülebilir çözümler üzerine bilgi alışverişine ve işbirliklerine yönelik dinamik bir platform sağladı. Katılımcılar, son teknolojiler hakkında etkileşime geçme, bilgilendirici panellerde yer alma ve konaklama sektörüne yönelik sürdürülebilir çözümler hakkında değerli bilgiler edinme fırsatı buldular.

Endüstriyel arıtma cihazları konusunda alanında 30 yılı aşkın köklü geçmişiyle 6 kıtada ve 80’i aşkın ülkede tercih edilen Türkiye’nin küresel su arıtma markası Rielli, amatör denizcilerin ve profesyonel deniz taşıtların kullanımına uygun RielliMarine 220V AC su yapıcılarını Trend Marin iş birliğinde marin sektörüyle buluşturdu. 17-24 Şubat 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük tekne fuarı Bosphorus Boat Show Kara Fuarı’nda Trend Marin standında denizcilere sunulan RielliMarine 220V AC su yapıcılar, 8 farklı modelinde 100 – 450 litre/saat üretim kapasitesiyle denizde tatlı su ihtiyaçlarını karşılıyor. Fuar kapsamında RielliMarine’in Türkiye’de tek dağıtıcısı olan Trend Marin’in satış ve satış sonrası servis ekiplerine ürün eğitimleri de gerçekleştirildi.

İçme suyu olarak tüketilen kirli sular nedeniyle dünyada her yıl 502 bin kişi yaşamını yitiriyor. Belediyelerde, evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok yaşam alanında yaygın olarak kullanılan betonarme depolar da suyun kirlenmesinde önemli rol oynuyor. Çünkü betonarme depolar, aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda dış ortam şartlarından etkilendiği için suyun kimyasal yapısını bozuyor.

GF (Georg Fischer), küresel derecelendirme kuruluşu CDP tarafından iklim değişikliği konusunda şeffaflık ve performans açısından yüksek "A" puanını alırken, su güvenliği konusundaki hedefleri nedeniyle daha önceki "A-" notunu korudu.

Kuruluşunun 150’nci yılını kutlayan Wilo, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik hedefleri çerçevesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında geliştirilen “BlueDrop” projesiyle maksimum sürdürülebilirlik yaklaşımıyla minimum tüketim hedefledi. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için hayata geçirdiği yeni projelerle maksimum sürdürülebilirliği hedefleyen Wilo, BlueDrop projesiyle kuyu suyunun yenilenebilir enerji kaynaklarıyla arıtılması ve geri dönüşümüne hizmet ediyor. Etki Sensin projesiyle ise geliştirilen mobil uygulama aracılığıyla Wilo, ailesinin tüketim ve geri dönüşüm davranışlarını ölçümleyerek bilinçlendirmeyi ve tüketim alışkanlıklarını yönetmeyi planlanıyor.

Wilo Grubu'nun yeni projesi Sağlık Küpü, modern tıbbi yaklaşımlar ve yüksek kaliteli tedavi hizmetleri sunarak, genel sağlık ve iş sağlığı bakımını kapsayan bir sağlık merkezi olarak tasarlandı. Proje, Wilo çalışanlarının yanı sıra, Dortmund bölgesi ve dünya genelindeki insanların sağlık ve refahını hedefliyor.

Su depolama sektörünün öncü markası Ekomaxi, "Avrupa Konutları Ata" projesinin de çözüm ortağı oldu.
Su depolama sistemlerine hızlı, pratik ve güvenli bir yaklaşım getiren Ekomaxi, projenin sosyal tesislerinde kullanılan galvaniz modüler su depolarını iki hafta gibi kısa bir sürede tamamlayarak sistemi devreye aldı.

222 yıldır suya yön veren İsviçre merkezli Georg Fischer AG’nin Türkiye’deki %100 iştiraki olan GF Hakan Plastik’te üst düzey atama gerçekleşti. Georg Fischer Global Üst Yapı İşbirimi CFO’su Sn. Esra Erdal, GF Hakan Plastik şirketine Genel Müdür olarak atandı.

GF Hakan Plastik, 2023 yılının hedefleri arasında yer alan ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi kurulumunu tamamlayarak sertifikasını teslim aldı. Böylece enerji verimliliği konusunda kararlı adımlarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

GF Hakan Plastik, yurt içi iş ortakları, bayileri, üniversiteler ve meslek liselerine yönelik sürdürdüğü eğitim programlarının yanı sıra 2023 yılında yurt dışı iş ortakları için de yoğun bir program izledi. Son olarak Irak bayisini tesislerinde ağırlayan marka, projeler için ön plana çıkan ürünleri konusunda eğitim gerçekleştirdi.

Pandemi sonrasında güçlü ve sürdürülebilir bir inşaat sektörüne yönelen Suudi Arabistan, başkenti Riyad’da düzenlenen Saudi Build 2023 ile sektörün öncü markalarını bir araya getirdi. GF Hakan Plastik, 6-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen fuarda, yenilikçi yapılarının yanı sıra enerji tasarrufu, su hijyeni ve sağlık gibi konularda fark yaratan ürünleri ile ilgi odağı oldu.

Geliştirdiği sistemlerle denizcilik sektöründe hijyen, güvenlik ve verimlilik sağlanması konularına katkı sağlayan GF Marine ürünleri, her türlü deniz taşıtının su yönetiminde fark yaratıyor. GF Hakan Plastik, Türkiye pazarına sunduğu GF Marine ürünlerinden ecoFIT ile Atlas Shipyard’ın projesinde yer alarak sadece bir ürün olarak değil, sistem çözümü sunarak bu farklılığını kanıtladı.

Sürdürülebilir sağlık altyapısında inovasyonun altını çizen çığır açan Ordu Şehir Hastanesi projesinde Wavin Türkiye, QuickStream Yağmur Drenaj çözümünün başarı öyküsünü gururla açıklıyor.2024 yılında kapılarını açacak olan proje, şehir hastanelerinin sürdürülebilirlik ve hizmet kalitesi alanlarında yağmur suyu yönetimini önceliğinin taahhüdünü yansıtmaktadır. Böyle bir projede dünyadaki sürdürlebilirlik öncülüğü ile tanınan Wavin’in QuickStream çözümünün kullanılması ise inovasyonel alanda ürünün başarısını göstermektedir.

“Bugünlere Yalıtım, Sürdürülebilir Yarınlara Yatırım” mottosuyla denizlere yelken açan İzocam Yelken Takımı, ödülleri evine taşımayı sürdürüyor. Başarılı takım, son olarak BAYK Bodrum Kış Trofesi’nin ikinci ayağını 2’ncilikle tamamladı.

“Asrın felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Acıların tazeliğini koruduğu bölgede altyapı ve yeniden yapılaşma başta olmak üzere normalleşme çalışmaları sürüyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan elim deprem felaketi güçlü afetlere karşı kentlerimizin ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Yayınladığı mesajda; başta deprem bölgesi olmak üzere ülke genelinde yeniden yapılaşmanın temeline “güvenli bina” kavramını oturtmak gerektiğinin altını çizen İZODER Başkanı Emrullah Eruslu; “6 Şubat’ta depremin değil yanlış yapılaşmanın ölümlere yol açtığını bir kez daha acı bir şekilde tecrübe ettik. Hatalardan ders çıkaramadığımız için ülkece bedelini çok ağır şekilde ödediğimiz son yıkım olmasını diliyoruz. Başta deprem bölgesi olmak üzere ülkemizde yapılan her binada bilimi temel alan, güvenli, sağlıklı ve konforlu bir yapılaşma anlayışına ihtiyacımız var. Depreme karşı dayanıklı ve uzun ömürlü binalar için doğru yapılmış su yalıtımı uygulaması hayati önem taşıyor” dedi.

Özellikle deprem sonrasında ülke genelinde hız kazanan kentsel dönüşüm hareketi kapsamında, Türkiye yapı stoğunda önemli bir yenilenme ön görülüyor. Öte yandan, özellikle yeni inşa edilecek binalarda, temel aşamasından başlayarak taşıyıcı donatıların sudan yalıtımı, bina dayanıklılığı ve güvenliği açısından büyük önem arz ediyor. Yapılan çalışmalar suya maruz kalan bir yapı donatısının, 24 yıllık bir dönemde taşıma kapasitesinin tamamını kaybedebildiğini gösteriyor.

Teknik yalıtım sektörünün öncü firmalarından Roka Yalıtım A.Ş., 2023 yılında büyük bir başarı elde ederek, bir önceki yıla göre USD bazında 2.5 kat büyüme sağlayarak 13 milyon dolar ciro elde etti. Bu başarı, şirketin sektördeki lider konumunu güçlendirmiştir.
Roka Yalıtım A.Ş. Türkiye’den yurt dışına kauçuk köpüğü yatırımı yapan ilk Türk şirketi ünvanını almıştır. 2022 yılında 6 milyon USD yatırım yaparak Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 5000 m2 kapalı alana kurulu üretim tesisi ile Orta Asya ve Rusya Federasyonu pazarlarına odaklanmıştır.

Ürettikleri yalıtım ürünleriyle 780 milyon ton CO₂’in atmosfere salımını önlediklerini kaydeden İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, etkin bir enerji tasarrufunun ancak yalıtımla mümkün olduğunu vurguladı.

“Sürdürülebilir yarınların arkasında İzocam var” mottosuyla denizlere yelken açan İzocam Yelken Takımı, 2023 yılı boyunca katıldığı trofe ve yarışları sürdürülebilir bir başarı ile tamamladı. 3 kupayı evine taşıyan başarılı takım, 2024 yılında da “iyi yaşam”a ve “sürdürülebilir yarınlar”a öncülük etmek misyonuyla denizlere yelken açmayı sürdürecek.

ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, daha önce robotik otomasyon tarafından çözüm sunulmayan yeni segmentlerde genişlemeye devam edeceklerini ve 2024 yılında bu hedefleri doğrultusunda robotik odaklı yapay zeka çözümleri için üç itici güç açıkladı.
ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, "İlerleyen yıllarda yapay zekanın kritik rolüne daha fazla odaklanılacağını göreceğiz. Mobil robotlar ve kobot'lardan, yeni sektörlerde yeni robotik uygulamaların etkinleştirilmesine, insanların öğrenmesi ve gelişmesi için yeni fırsatlar oluşturulmasına kadar, yapay zekanın bu yeni sınırları endüstriyel robotiğin geleceğini yeniden tanımlıyor." dedi.

Mitsubishi Electric Corporation ve Japon yapay zekâ şirketi HACARUS Corporation, üretime yönelik yapay zekâ tabanlı görsel denetim uygulamalarının geliştirilmesi alanında mevcut iş birliklerini genişletme konusunda anlaştı. Mitsubishi Electric anlaşmanın bir parçası olarak HACARUS’ta hisse sahibi olacak. Her iki şirketin kaynaklarından ve teknolojilerinden yararlanacak olan bu stratejik ortaklıkla Mitsubishi Electric, HACARUS'un uzmanlığından yararlanarak müşterilerin üretim kalitesini ve genel üretkenliği artırmasına katkı sağlayacak entegre ve otomatize edilmiş yapay zekâ tabanlı görsel denetim çözümlerini daha hızlı biçimde geliştirmeyi ve sağlamayı hedefliyor. HACARUS ise bu iş birliği sayesinde Mitsubishi Electric'in Japonya ve dünya çapındaki kapsamlı satış altyapısına erişme olanağı bulacak.

Şirketler robotik laboratuvar teknolojisinin benimsenmesini hızlandıracak. İş gücü eksikliklerini giderebilmek ve inovasyonu hızlandırabilmek için laboratuvarlarda robot teknolojisinin sınırları yeniden tanımlanacak. İş birliği, ABB robotlarını METTLER TOLEDO'nun LabX™ yönetim yazılımı ve bağlı olan cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre ediyor.

Schneider Electric, ALOTTO iş birliğiyle Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde ‘Dijital Çağda Tesislerin İhtiyaçları ve Trendler’ etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlikte dijital çağa uygun tesisler için yol haritaları ve yeni nesil çözümler konuşuldu.Schneider Electric’in buluşma kapsamında paylaştığı EcoStruxure Asset Advisor ve EcoStruxure Transformer Expert servisleri ile "Ecofit" çözümü katılımcıların beğenisini topladı.

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri, 20-23 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde yenilikçi otomasyon sistemlerini tanıttı. Dört gün süren fuarda Mitsubishi Electric’in sergilediği ürün, çözüm ve demolar; işletmelere rekabetin her gün arttığı ve sınırların ortadan kalktığı iş dünyasında süreçlerini daha da hızlandırmanın ve kolaylaştırmanın, verimliliklerini artırmanın yollarını gösterdi.

ABB bugün, yeni nesil elektrikli araçların üretimi için 1.300'den fazla robot ve fonksiyonel paket tedarik etmek üzere Volvo Cars ile uzun süredir devam eden iş ortaklığını güçlendirdiğini duyurdu. Bu, İsveçli otomobil üreticisinin iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmesini destekleyecek.

BAKU Water Week

12 - 13 - 14 Mart 2024
BAKU Water Week
Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Functional
Tools used to give you more features when navigating on the website, this can include social sharing.
AddThis
Anladım!
Decline