Tesisat

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) ve Borusan Grup şirketlerinden Borusan Boru ev sahipliğinde gerçekleştirilen MechTalks Konferansları serisinin üçüncüsü 15 Mayıs 2024’te İstanbul Divan Kuruçeşme’de kapılarını açıyor.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi ile Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş., sanayi ve mühendislik alanında öncü niteliğinde bir iş birliğine imza atarak MAKİNA HANGAR Mühendislik ve Teknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Sanayi ve mühendislik alanında fark yaratacak projelerin teşvik edilmesi amaçlanan MAKİNA HANGAR’da yenilikçi, yüksek katma değerli, sürdürülebilir ve rekabetçi sanayi projelerinin üretilmesi hedefleniyor.

Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD), 13 Ocak 2024 tarihinde ATO Duatepe Konferans Salonunda gerçekleştirdiği 3. Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi. Yeni yönetim Şebnem Özkal başkanlığında göreve başladı.

Binaların ve endüstriyel tesislerin sürdürülebilirlik hedeflerini odağına alan yenilikçi çözümler ve teknolojiler sunan Siemens Türkiye, sağladığı enerji tasarrufu ve daha az karbon salımı ile hem müşterilerinin sürdürülebilirlik hedeflerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasına hem de ülkemizin ekonomi ve karbon nötr olma hedeflerine katkı sağlıyor. Gelecek için bugünü dönüştüren Siemens Türkiye, gerçek ve dijital dünyayı birbirine bağlayan dijital binalar yaklaşımı ile yapılarda sürekli aktif ve yaşam boyu katkı sağlayan sistemler kuruyor.

MÜKAD - Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği İstanbul buluşmaları'nın ilki Orhan Kemal Müzesi gezisi ile başladı.

İlki 2017 yılında gerçekleşen ve sektörün en önemli etkinliği olan Ankara İç Tesisat Buluşma’larının altıncısı 2 Aralık 2023 tarihinde Teknopark Ankara’da gerçekleşecek.

Vaillant Akademi’nin 2024 yılı eğitim programında yer alan “Dijital Pazarlama Eğitim Programı” başarıyla gerçekleştirildi. İki oturumda düzenlenen eğitime 70 iş ortağı katıldı.

İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, taahhütçü yetkili satıcılarının ardından, toptancı iş ortaklarıyla da İstanbul’da bir araya geldi. Radisson Blu Otel’de gerçekleşen etkinliğe 26 iş ortağı katıldı. Toplantıda sektördeki gelişmeler ve 2024 yılı planları değerlendirildi.

Türk iklimlendirme sektörünün gücünü küresel pazarlara taşıyarak marka değerini artırma çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), sektöre değer katacak uluslararası organizasyonlarda yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda Erbil Build Expo Fuarı, Egypt HVAC-R Expo-Ashrae Cairo Fuarı ve Avusturalya’da düzenlenen ARBS 2024 Fuarı’na milli katılım organizasyonları gerçekleştiren İSİB, global arenada iklimlendirme sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi. Geniş katılımla gerçekleşen etkinliklerde stratejik iş birlikleri için önemli görüşmeler yapıldı.

Eylül 2023 tarihinde “İSKİD, Geleceğini Şekillendiriyor” mottosuyla gerçekleştirilen çalıştay ve üyelere yönelik yapılan anket sonuçlarından oluşan verilere dayanılarak hazırlanan, İSKİD 16. Dönem Yönetim Kurulu Stratejik Hedefleri, basın temsilcileri ile paylaşıldı.

İklimlendirme sektörünün öncü markası Alarko Carrier, inovatif tasarımlarına bir yenisini daha ekleyerek, VRF klima sistemlerinden ‘Carrier Super Y Serisi’ ürününü tanıttı. Geçtiğimiz günlerde CP Ankara Hotel’de gerçekleştirilen lansman, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yetkili satıcı ve bayiler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Dünyanın en büyük konut klima üreticisi olarak sektördeki global liderliğini sürdüren Gree Klima, sıcak yaz günlerinde serinliği esprili bir dille evlere taşıyan yeni reklam kampanyasını duyurdu. Klimanın yemek ve uyku kadar temel bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapılan ve iki versiyon halinde dijitalde yayınlanan reklam filmleri, kullanıcılara yüksek performans ve uygun fiyat ile serinliği vadediyor.

Proses endüstrisinin en büyük etkinliği olan Achema Fuarı, 10-14 Haziran tarihleri arasında Almanya'nın Frankfurt şehrinde gerçekleşti. Endüstriye yön veren teknolojik inovasyonların tanıtıldığı bu prestijli etkinlikte, geniş ürün yelpazesi ve farklı malzeme seçenekleriyle Standart Pompa da yer aldı.

Üstün teknolojisi ile dünyada 150 yıldır su teknolojilerinin geleceğini şekillendiren Wilo, Microsoft Almanya ve Roland Berger tarafından verilen prestijli Microsoft Intelligent Manufacturing Award'ı (MIMA) kazandı. Wilo, akıllı fabrikasında kullanılan ve 12.000'den fazla ürün çeşidi montajı için çalışanlara adım adım talimatlar sunan adaptif işçi yardım sistemi ile "Değer Kat!" kategorisinde ödüle layık görüldü. Wilo Grubu CEO'su Oliver Hermes, bu ödülün dijital dönüşümdeki öncü rolünün altını çizerek sistemi diğer üretim tesislerine yaymayı planladıklarını ifade etti.

Standart Pompa, lokalden globale uzanan mühendislik çözümlerini ve 60’ı aşkın yılın kazandırdığı deneyimlerini paylaşmak için Mısır’da düzenlenen seminere konuk oldu.

Dünyada sarf edilen elektriğin yüzde 20’sini pompalar tüketiyor. Ancak; binalarda, endüstride, altyapı uygulamalarında, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde suya hayat veren pompa sistemlerinin harcadığı elektriği düşürmek mümkün. Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında yaptığı açıklamada, iklim kriziyle mücadelede pompa sistemlerinin rolüne ve alınacak önlemler ile sağlanacak enerji tasarrufuna dikkat çekti.

Masdaf İnsan Kaynakları Müdürü Sultan Eren, 10. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Dijitalleşme Zirvesi’ne konuk olarak katıldı. Sultan Eren, zirvede yaptığı konuşmada, dijitalleşmenin insan kaynakları yönetimindeki önemini ve Masdaf insan kaynakları departmanında yürütülen dijitalleşme çalışmalarını paylaştı.

Yenilikçi tasarımı ve özellikleriyle Wilo'nun Yonos PICO-ZD sıcak su sistemleri enerji tasarrufu ve güvenilirlik alanında önemli bir adımı temsil ediyor. İkiz tip sıcak su sirkülasyonu, Wilo'nun son teknoloji ürünü Yonos PICO-ZD ile büyük bir kolaylık ve verimlilikle karşımıza çıkıyor. Paslanmaz çelik gövdesi ve dahili bypass sirkülasyonu sayesinde hijyenik güvenlik sağlayarak, sıcak su sistemlerindeki sağlık risklerini en aza indiriyor. Yüksek verimli EC motoruyla işletme maliyetlerini düşürürken, otomatik ve manuel devreye giren yeniden başlatma ve hava tahliye işlevleri bakımı kolaylaştırıyor. Yonos PICO-ZD, sıcak su sistemlerinde sağladığı güvenilirlik ve enerji tasarrufuyla endüstri ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşılıyor.

Su depolama sektörünün öncü sanayi kuruluşlarından Ekomaxi, ihracat atağını fuarlarla desteklemeye devam ediyor. Fuarları, hedef pazarlardaki talebin Türkiye’ye kayması için bir fırsat olarak gördüklerini belirten Ekomaxi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Mulhan, Ekomaxi’nin ihracat atağı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Su depolama sektörünün lider markası Ekomaxi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 ilde inşa edilen deprem konutlarının çözüm ortağı oldu. Orta Doğu, Orta Asya ile Doğu Avrupa’nın en büyük GRP su deposu üretim tesisine sahip olan şirket, son bir yılda deprem konutlarının içme suyu için 4.100 adet GRP modüler su deposu, yağmur suyu ve gri su muhafazası için de 1.220 adet HDG prizmatik modüler su deposu üretimi gerçekleştirdi.

Klima ve yoğuşmalı kazan sistemlerinin ihtiyaç duyduğu verimlilik ve güvenilirlik, Wilo-Plavis serisi ile yeniden tanımlanıyor. Plavis serisinin özellikleri, klima sistemlerinin ve yoğuşmalı kazanların etkin çalışmasını sağlamak üzere tasarlanırken kullanıcıların beklentilerini karşılamaya odaklanıyor. Kompakt tasarımı ve kolay montaj özellikleri, işletmelerin ve konut sahiplerinin işini kolaylaştırırken, çevre dostu teknolojisi de çevresel etkileri minimize ediyor. Wilo-Plavis serisi, klima ve yoğuşmalı kazan sistemlerinde maksimum performans ve güvenilirlik için ideal bir tercih olarak öne çıkıyor.

Üstün teknolojisi ile globalde 150, Türkiye'de 30 yılı aşan birikimiyle, su teknolojilerinin geleceğini şekillendiren Wilo, dünya genelinden sektör liderlerini, belediye temsilciliklerini, şirketleri, kamu kuruluşlarını bünyesinde ağırlayan IFAT 2024 fuarında yer alacak. Fuarda, suyun geleceği için verimlilik ve sürdürülebilirlik konularına vurgu yapacak olan Wilo, sektördeki en son teknolojiyi kullanarak üretilen Wilo-Actun ZETOS ve Wilo-Rexa SOLID-Q gibi inovatif ürünlerini sergileyecek.

Su depolama sektörünün öncü markası Ekomaxi, Avrupa Konutları Yenimahalle projesinin de çözüm ortağı oldu. Projenin; kullanım suyu, yangın suyu, gri suyu, havuz depolama suyu ve bahçe suyu Ekomaxi’nin GRP ve Galvaniz Modüler Depolama Sistemleri sayesinde güvenle depolanacak.

GF Hakan Plastik, kurum içi eğitimlerden bayi/müşteri eğitimlerine; sektörde lise ve üniversite öğrencilerine yönelik eğitimlere kadar farklı profil ve ihtiyaçlara uygun eğitimleri ile öne çıkıyor. Her geçen yıl gelen taleplerle de sayısı artarak düzenlenen eğitimler, içerik ve teknolojik gelişmelerle eş güdümlü olarak yenilenerek hayata geçiriliyor.

GF Hakan Plastik: “Kuraklık, çölleşme ile mücadele, ekosistemin korunması ve herkes için erişilebilir su yönetiminin sağlanması bir zorunluluk.”
GF Hakan Plastik yetkilileri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel yaptıkları açıklamada iklim değişikliği ve etkileri üzerine herkesin üzerine düşen sorumlulukla hareket etmesi gerektiğine değindiler. Dünya Çevre Günü’nün 2024 yılı teması olan "Arazi Restorasyonu, Çölleşme ve Kuraklığa Dayanıklılık” konusunda önemli bir nokta olan su kullanımının önemine dikkat çektiler.

İnşaat ve altyapı alanında pazara bir çok inovatif ürün sunan Wavin Türkiye, sektördeki ilk eğitim merkezi olan uluslararası ödüllü Wavin Academy'nin 10. yılını kutladı. 2014 yılında Adana’da kurulan ve sektörün ilki olan Wavin Academy, açıldığı günden bugüne 15.000’den fazla profesyonelin bilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine destek sağladı.

Georg Fischer (GF), üst üste dört yıldır dünyanın önde gelen gazetelerinden Financial Times’ın Avrupa'nın İklim Liderleri listesinde yer alarak konumunu sağlamlaştırıyor.

Ticari işletmelerde ve endüstriyel tesislerde sızdıran bir çatı, işletmenin duvar ve yer kaplamaları ile tavan döşemelerinde ciddi tahribata neden oluyor. Hemen müdahale edilmeyen sızıntılar, aynı zamanda küf ve mantar oluşumuna da yol açarak, çalışanların sağlığını olumsuz etkiliyor. Üstelik çatı sızıntısından kaynaklı sorunlar bunlarla da bitmiyor, çünkü binanın veya fabrikanın elektrik kabloları ile temas eden su, yangına da sebebiyet verebiliyor.

222 yıldır suya yön veren İsviçre merkezli Georg Fischer AG’nin Türkiye’deki %100 iştiraki olan GF Hakan Plastik’te üst düzey atama gerçekleşti. Georg Fischer Global Üst Yapı İşbirimi CFO’su Sn. Esra Erdal, GF Hakan Plastik şirketine Genel Müdür olarak atandı.

GF Hakan Plastik, 2023 yılının hedefleri arasında yer alan ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi kurulumunu tamamlayarak sertifikasını teslim aldı. Böylece enerji verimliliği konusunda kararlı adımlarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

Yalıtım bilincini Türkiye çapında yaygınlaştırmak amacıyla 1993 yılında kurulan İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği, hedeflerine yönelik projelerine ara vermeden devam ediyor. Bir yandan ısı, su, ses ve yangın yalıtım malzemeleri üreticilerini, satıcılarını ve uygulayıcılarını bir çatı altında toplayarak sektörün gelişimine katkı sağlayan Dernek, diğer yandan kamuoyunda yalıtım bilincini en üst seviyeye çıkarmak için var gücüyle çalışıyor.

Küresel İklim Krizi, dünyanın geleceğini ciddi şekilde tehdit ediyor. Sadece dünya ekosistemi değil ekonomiden sağlığa insan yaşamının tüm unsurları bu durumdan olumsuz etkileniyor. Dünya’nın, Sanayi Devrimi’nden sonraki en sıcak zamanlarını yaşadığı bir ortamda daha da anlamlı hale gelen 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile bir açıklama yapan İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, yalıtımın enerji verimliliğini artırıp karbon emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğiyle mücadelede kritik bir rol oynadığına dikkat çekti. Emrullah Eruslu, şunları söyledi: “Yapılacak 5 yıllık bir planla yılda 300 bin hanenin yalıtımlı hale getirilmesi durumunda, sera gazı azaltımının 13,5 milyon ton karbondioksit civarında olacağı hesaplanıyor. Bu rakam, 124 bin adet ağaçtan oluşan 50 bin dönümlük bir ormanın 5 yıl boyunca yuttuğu karbondioksit miktarına denk geliyor. İşte yalıtım çevrenin korunmasında bu kadar önemli bir görev üstleniyor.”

Avrupa’nın önde gelen yalıtım firmalarının üye olduğu EAPP’nin üyeleri arasında yer alarak Türkiye yalıtım sektörünü Avrupa’da temsil eden İzocam Tekiz, Ar-Ge ve inovasyon alanındaki başarılarını 2 önemli ödülle taçlandırdı. Firmanın sektörde fark yaratan ürünlerinden İzocam Tekiz Kombi Panel, Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri 2024’te “Yılın Çatı Malzemesi” ödülüne layık görülürken, İzocam Tekiz GES Uyumlu Çatı Paneli ise Şantiye'nin Yıldızı Ödülleri'nde “Yılın Yeşil Yapı Malzemesi” seçildi.

Türkiye'nin köklü ve yenilikçi yalıtım markası İzocam, yalıtım pazarındaki liderlik başarısını tüketici araştırmalarına da yansıtıyor. Yalıtım yaptıranların 1 numaralı tercihi olan İzocam, potansiyel müşterilerin olası yalıtım tercihlerinde de açık ara farkla birinci sıraya oturdu. Yalıtım yaptıranların yüzde 93’ü İzocam’ı tercih ederken, İzocam ürünleri kullanarak yalıtım yaptırmış tüketicilerin tavsiye oranı yüzde 97’ye ulaştı.

Gürültü kirliliğinin insan ve toplum sağlığı üzerindeki etkileri konusunda farkındalığın artırılması amacıyla her yıl Nisan ayının son çarşamba günü Avrupa Çevre Ajansı’nın (EEA) aldığı kararla “Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü” olarak kabul ediliyor. Gürültü kirliliği, modern yaşamın en olumsuz yanlarından birini oluşturuyor. Uyku bozuklukları, stres, işitme kaybı ve hatta kalp hastalıkları gibi bir dizi sağlık sorununa neden olan gürültü kirliliğinin önlenmesinde ses yalıtımı önemli bir rol oynuyor. ‘Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü’ dolayısıyla bir açıklama yapan İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, “Dünya Sağlık Örgütü, gürültü kirliliğini hava kirliliğinden sonra insan ve çevre sağlığına en çok zarar veren ikinci neden olarak görüyor. Sağlıklı bir yaşam için ses yalıtımı uygulaması yaparak gürültü kirliliğini yaşam alanlarımızın dışında tutmamız büyük önem taşıyor” dedi.

Yalıtım Dergisi tarafından düzenlenen, yalıtım sektörünün gelenekselleşen organizasyonu Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, 17 Nisan Çarşamba günü Yapı İstanbul fuarında düzenlenen seremoni ile sahiplerine takdim edildi.

Mitsubishi Electric Türkiye, dijital dönüşüm ve 5G iletişim çağına öncülük etmeyi amaçlayan yeni nesil endüstriyel otomasyon çözümlerini sergilediği WIN Eurasia Fuarı’nda kolaboratif robotu aracılığıyla Dünya Çevre Günü’ne yaptığı özel vurgu ile dikkatleri üzerine çekti. Mitsubishi Electric’in yapay zekâ ve 5G bağlantısı ile uzaktan robot programlama yöntemiyle kendisine verilen birtakım görevleri yerine getirebilen kolaboratif robotu, ziyaretçileri çevreye duyarlı olmaya davet etmek için 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel gerçekleştirdiği uygulamayla büyük ilgi gördü. Kendisine verilen sesli komutlar dahilinde mekandaki çöpleri toplayan robot, temiz bir gelecek için çalışarak “çevremizi temiz tutalım, geleceğimizi koruyalım” mesajı verdi.

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri, 30-31 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleştirilecek “Endüstrinin Geleceği İçin Robotik ve Otomasyon Çözümleri Sempozyumu ve Sergisi”nde sektörün geleceğine yön veren robotik ve otomasyon çözümlerini sergileyecek.

ABB, ABB Robotik iş biriminin Birleşik Devletler ve Amerika için son teknoloji robotik çözümler geliştirme ve üretmedeki küresel liderliğini destekleyecek olan Auburn Hills, Michigan'da yenilenen ABD robotik merkezini ve üretim tesisini açtı. Genişletilen tesis, ABB'nin, robot teknolojisinde %8 CAGR* küresel büyüme oranlarını takip etmesi beklenen ABD pazarındaki uzun vadeli büyüme taahhüdünü ve ayrıca şirketin Robotik ve Otomasyon kapasitesi oluşturmaya ve yeni, yüksek düzeyde yeni vasıflı işler ortaya çıkarmaya yönelik küresel yatırımını yansıtıyor. Bu, ABB'nin üç yıl içinde Çin, Avrupa ve Amerika kıtasındaki üçüncü küresel robotik fabrikası genişlemesi ve yerelden yerele ayak izini daha da güçlendirme çabalarının bir parçası.

ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, daha önce robotik otomasyon tarafından çözüm sunulmayan yeni segmentlerde genişlemeye devam edeceklerini ve 2024 yılında bu hedefleri doğrultusunda robotik odaklı yapay zeka çözümleri için üç itici güç açıkladı.
ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, "İlerleyen yıllarda yapay zekanın kritik rolüne daha fazla odaklanılacağını göreceğiz. Mobil robotlar ve kobot'lardan, yeni sektörlerde yeni robotik uygulamaların etkinleştirilmesine, insanların öğrenmesi ve gelişmesi için yeni fırsatlar oluşturulmasına kadar, yapay zekanın bu yeni sınırları endüstriyel robotiğin geleceğini yeniden tanımlıyor." dedi.

Mitsubishi Electric Corporation ve Japon yapay zekâ şirketi HACARUS Corporation, üretime yönelik yapay zekâ tabanlı görsel denetim uygulamalarının geliştirilmesi alanında mevcut iş birliklerini genişletme konusunda anlaştı. Mitsubishi Electric anlaşmanın bir parçası olarak HACARUS’ta hisse sahibi olacak. Her iki şirketin kaynaklarından ve teknolojilerinden yararlanacak olan bu stratejik ortaklıkla Mitsubishi Electric, HACARUS'un uzmanlığından yararlanarak müşterilerin üretim kalitesini ve genel üretkenliği artırmasına katkı sağlayacak entegre ve otomatize edilmiş yapay zekâ tabanlı görsel denetim çözümlerini daha hızlı biçimde geliştirmeyi ve sağlamayı hedefliyor. HACARUS ise bu iş birliği sayesinde Mitsubishi Electric'in Japonya ve dünya çapındaki kapsamlı satış altyapısına erişme olanağı bulacak.

Şirketler robotik laboratuvar teknolojisinin benimsenmesini hızlandıracak. İş gücü eksikliklerini giderebilmek ve inovasyonu hızlandırabilmek için laboratuvarlarda robot teknolojisinin sınırları yeniden tanımlanacak. İş birliği, ABB robotlarını METTLER TOLEDO'nun LabX™ yönetim yazılımı ve bağlı olan cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre ediyor.

Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Functional
Tools used to give you more features when navigating on the website, this can include social sharing.
AddThis
Anladım!
Decline