Pimtaş’ın kuruluşlarından HGT Tarım, PİMARGE Müdürü Özlem Kozankurt’un Ar-Ge projesi kapsamında, dünyada perlatör alanında Bio Plastik ham maddeli tek ürün olan Su Tasarruf Perlatörü’nü üretti.

Devamını oku...

Türkiye uzun yıllardır kişi başına düşen temiz su bakımından yarı kurak coğrafyalar arasında yer alırken, su tasarrufu denilince kampanyalar evsel tedbirlere teşvik etmekle sınırlı kalıyor. 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle bir açıklama yapan ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, diş fırçalarken musluğu kapayarak yapılacak su tasarrufunun faydasının çok minimal düzeyde kaldığını belirterek, “Kentlerimize düşen yağmur suyu gibi önemli bir kaynağın %40’ı, verimsiz sistemler nedeniyle kaybediliyor. Taksim Meydanı gibi geniş alanlara, parklara, tünellere entegre edilecek etkin drenaj, depolama ve arıtma sistemleri aşırı yağışlarda su baskınlarını önleyebilir, toplanan yağmur sularının arıtılıp doğaya verilmesi veya tekrar kullanıma alınması ile de yaşanabilecek su sıkıntılarına karşı etkili bir önlem yaratılabilir” dedi.

Devamını oku...

22 Mart Dünya Su Günü’nün 2021 yılı teması, Suyun Değeri. GF Hakan Plastik, suyun değerini vurgulamak üzere bu yıl farklı bir çalışmaya imza atıyor. Hazırladığı kampanya ile su kıtlığının ülkemiz üzerindeki etkileri ve bu konuda yapılabilecekler konusunda farkındalığı artırmayı hedefliyor.

Devamını oku...

İklim krizi, artan nüfus ve suyun bilinçsiz tüketilmesi nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 40’ı susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü” (WRI) tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’de su sıkıntısı çeken ülkeler arasında 32. sırada yer alıyor.

Devamını oku...

Elginkan Topluluğu çatısı altında faaliyetlerini sürdüren E.C.A.SEREL; “doğaya ve insana saygılı” yüzlerce çeşit armatür, vitrifiye, gömme rezervuar ve klozet kapaklarından oluşan çevre dostu ürünleriyle yenilenemeyen doğal kaynak tüketimini en aza indirerek enerji ve hammadde tasarrufu sağlıyor.

Devamını oku...

Grundfos olarak stratejilerini Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından 6 ve 13. Maddeleri üzerine oluşturduklarını ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten 81 ülkeyi içine alan IMEA Bölgesi´nin Grundfos Endüstri Grubu Bölge Direktörü Burak Gürkan, dünya su gününde tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan su sorunları ve çözümlerinin altını çizdi.

Devamını oku...

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak gelişen kuraklık, tüm dünyada etkisini artırıyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada 50’den fazla ülkede 500 kent 2050 yılında su kıtlığı yaşayacak. Türkiye de gelecek 30 yıl içerisinde dünya su krizinden etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor. Raporda 2016 yılından itibaren İstanbul’un kişi başına düşen su miktarının 1.700 metreküpün altına düşmesi nedeniyle su stresi yaşadığı belirtilirken, 2030 yılından itibaren su stresinin su krizine dönüşeceği uyarısı yapılıyor.

Devamını oku...

“Mekanik Tesisatta Su Kalitesi” TTMD webinarlar serisi başlıyor. Bu seride; gereksinimler, tasarım, uygulama ve yönetim yöntemleri ile su kalitesinin ısıtma, soğutma ve buhar üretme sistemleri üzerindeki etkileri farklı konu ve konuşmacılarla ele alınacaktır.

Devamını oku...

Deniz suyu arıtma yani desalinasyon, su sıkıntısı çeken yerleşim yerleri için içilebilir su üretme amacı ile tuzlu yeraltı suyu veya deniz suyundan tuz ve diğer minerallerin uzaklaştırılması işlemidir. Günümüzde doğal su kaynakları azalırken temiz suya olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle temiz suya olan talep artmakta, işletmeler ve belediyeler alternatif yollara yani deniz suyu arıtmaya yönelmektedir.

Devamını oku...

Küresel ısınma, artan dünya nüfusu, su kaynaklarının yanlış yöneten teknolojiler ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 40’ı susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Su kriziyle mücadelede ise suya hayat veren pompa teknolojilerinin doğru seçilmesi ve kullanılması hayati önem taşıyor. Pompa sektörünün lider markası Masdaf’ın Genel Müdürü Vahdettin YIRTMAÇ; binalardan endüstrilere, yerel yönetimlerden tarım sektörüne kadar her alanda su kaynaklarının etkili ve verimli kullanılmasını sağlayacak yöntemler ve “akıllı su çözümleri” hakkında açıklamalarda bulundu.

Devamını oku...

ICSG İstanbul 2021

Aqua Therm Tashkent 2021

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250