Genel

İSTANBUL - Sürdürülebilirlik alanındaki fırsatları daha güçlü bir şekilde vurgulamak hedefiyle harekete geçen yapı sektörü, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) ev sahipliğinde, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle “Yeşil Binalar ve Şehirler Zirvesi’22"nde bir araya geldi.

2022 yılının sonlarına doğru gelirken çalışanların en çok merak ettiği soruların başında 2023 yılında resmi tatillerin hangi günlere denk geldiği var. Online otobüs, uçak, feribot biletlerini, araç kiralama hizmetini ve otel rezervasyonunu tek çatı altında buluşturan seyahat platformu Obilet.com, önümüzdeki yıl hafta sonu ile birleştirebilecek tatilleri derledi.

Bireysel sağlık sigortaları kişilerin, maddi olarak sorun yaratabilecek sağlık risklerine karşı kendilerini güvence altına almasına olanak tanır. Hatta ek teminatlar ile sahip olunan güvencenin kapsamı kayda değer oranda artırılabilir. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için Anadolu Sağlık Sigortası yaptırmayı tercih eden kişiler, geniş kurum ağı aracılığıyla Türkiye’de ve yurt dışında karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına kapsamlı çözümler bulabilir. Üstelik poliçelerinde standart içerik yerine tam da ihtiyaç duydukları teminatları içeren çözümlere yönelebilirler.

Fay hattı üzerinde birçok şehri bulunan Türkiye gibi ülkeler, depreme gerek toplumsal gerekse bireysel olarak son derece iyi hazırlanmalı. Zira maalesef ki tam unuttuğumuz sırada deprem, kendini hatırlatabilme özelliğine sahip. Dolayısıyla bu doğal afete karşı hem mental hem de fiziksel anlamda hazırlıklı olmak, yapabileceğimiz tek savunma faaliyeti olacaktır. Özellikle bu konunun okul müfredatlarına dahil edilmesi, deprem kültürü oluşturabilmek anlamında kritik öneme sahip. Biz şimdilik bireysel hazırlıklardan başlayarak sizler için bir “deprem çantası hazırlama rehberi” düzenledik. Yazının devamını okuyarak deprem çantasında neler olması gerekir, sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Geçmiş yıllarla kıyaslandığında mağaza sayısında çok önemli bir artış olduğunu söylemek gerekli. Bir yandan markalar sahip oldukları mağaza sayısını arttırırken bir yandan da yeni markalar sektörlere katılım gösteriyor. Haliyle mağaza sayısı da git gide artıyor.
Mağazaların sayısındaki artış rekabeti iyice kızıştırmış durumda. Bu sebeple de yapılan reklam harcamaları da yükseldi. Kullanılan led ekran sistemleri ile birlikte mağazalar rakiplerini geride bırakmak ve daha yüksek satış rakamlarına ulaşmak istiyor. Ancak bu ürünler satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı etmenler var.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, haziran ayında faaliyetlerdeki hareketlenme ile desteklenirken, güven ve beklentilerdeki zayıflama ile sınırlandı. Mevsimsellik ve faaliyetlerdeki hareketliliğe rağmen yılın ikinci yarısına yönelik beklentilerde düşüş kaydedildi. İhracat pazarlarında uzun süre sonra başlayan yavaşlama endişesi, güveni zayıflatan nedenlerden biri olarak öne çıktı.