Genel

Stuttgart, Almanya – Bosch, SARS-CoV-2 patojenini tespit etmek üzere Vivalytic analiz cihazı için yeni bir hızlı test geliştirdi. Test, şu anda dünya genelinde en hızlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi durumunda ve 39 dakika içerisinde güvenilir sonuç veriyor.

Bütünsel Tıp Uzmanı Emine Baran’ın kişisel hijyen ve virüsten koruma amaçlı tasarladığı giyilebilir dezenfektan saat COOLFAST, Dünya teknoloji tasarım arenasında yer aldı. Çin’de düzenlenen ve dünyanın en prestijli uluslararası tasarım yarışmalarından birisi olan Design Intelligence Award (DIA) kapsamında değerlendirme finaline kalan 10 üründen biri oldu. Her yıl yaşam ve teknoloji alanlarında geliştirilen tasarımların yer aldığı yarışmaya 36 ülkeden 7.280 tasarım başvurusu katılım sağlarken Türkiye’den yarışmaya katılan ürün, son finale kadar yükseldi.

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi ocak ayı sonuçlarına göre; inşaat malzemeleri sanayisi ihracatta yeni yıla hızlı başladı ancak ihracat fiyatları son 7 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Elektromobilite daha da fazla hız kazanmaya devam ediyor. Bu, trafikteki CO2 emisyonlarının azaltılması açısından önemli bir etken. Peki, sadece bataryalı elektrik gücü kullanarak uzun mesafelerde 40 ton taşıma kapasitesine sahip ağır hizmet tipi kamyonları işletmek ne kadar ekonomik?

Arçelik, COVID-19 tedavisinde kritik önem taşıyan ventilatör üretimiyle Türkiye’den sonra global ölçekte de önemli bir başarı kazandı. Arçelik’in Güney Afrika’da faaliyet gösteren şirketi Defy’ın ürettiği ventilatör, Kraliyet Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering) tarafından ‘Pandemi Hizmeti Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödüle layık görülen ventilatör, dar gelirli ülkelerin üretim yapabilmesi sağlamak amacıyla İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin katkılarıyla kurulan ve Arçelik’in Defy ve Beko UK şirketleriyle desteklediği kuluçka merkezi “Open Ventilator System Initiative” tarafından geliştirildi.

AKUT, Büyük Marmara Depremi’nin 21. yıldönümünde yeni bir web sitesi hazırladı. Web sitesinin açılışı 17 Ağustos günü gerçekleşecek. AKUT Başkanı Recep Şalcı, yeni web sitesini, pandemi ve yeni normaller sürecinde arama kurtarmanın yeni kriterlerini ve Büyük Marmara Depremi’nin 21. yılını tamamlarken gelinen noktayı değerlendirdi.

Zero Build 2020

Aqua Therm Tashkent 2020

SODEX Ankara 2020

30 Eylül - 3 Ekim 2020
isk sodex 2019 300x250

ISAF Security Safety 2021