HVAC

UNIDO'nun interaktif flipbook yayını “Montreal Protokolü ve Ötesi: Ozon Tabakasının Korunmasından Sürdürülebilir Kalkınmaya Uzanan Yolculuk Boyunca 17 Örnek Hikaye", dünya kamuoyuna tanıtıldı.

UNIDO'nun interaktif flipbook yayını “Montreal Protokolü ve Ötesi"
UNIDO'nun interaktif flipbook yayını “Montreal Protokolü ve Ötesi"
UNIDO'nun interaktif flipbook yayını “Montreal Protokolü ve Ötesi"
Türkiye’nin SOSİAD tarafından yürütülen Demonstrasyon projesi, kitapta yer alan Birleşmiş Milletler’in 17 sürdürülebilir kalkınma hedefinin (SDG) 7.sine örnek gösterildi. Kitabın 20 ve 21.sayfalarında yer alan SDG 7: Uygun Fiyatlı ve Temiz Enerji bölümünde proje süreci ve sonuçları hakkında bilgiler yer aldı.

Proje ile ilgili şu vurgular yapıldı: “Soğutma sistemlerinin elektrik tüketiminin getirdiği, enerji şebekesi ve iklim üzerindeki baskının farkında olan Türkiye Hükümeti, Türkiye'nin ticari soğutmasında enerji verimli ve iklim dostu soğutma çözümlerini teşvik etmek için Soğutma Sanayi İş İnsanları Derneği (SOSİAD) ve UNIDO ile ortaklık kurdu.

Çevresel sürdürülebilirlik, azaltılmış işletme maliyetleri ve enerji verimliliği açısından HCFC-22'ye en uygun alternatifleri bulmak istediler. Düşük GWP soğutucu akışkanların teknik fizibilitesi ve potansiyel avantajları konusunda farkındalık yaratmak için yola çıkan proje ekibi, pilot uygulamalarda düşük GWP soğutucu akışkanlarla çalışan yeni ekipmanlarla, hem enerji tüketimini hem de sera gazı emisyonlarını azaltarak daha avantajlı olduğunu kanıtladı. HCFC-22'de çalışan ekipmanları değiştirme zorluğuyla karşı karşıya kalan endüstriler için bu, mevcut teknolojiler, potansiyel çözümler ve gelecekteki eğilimler hakkında değerli bir bilgi kaynağı olarak hizmet etti.

Dahası, son kullanıcılar ve teknoloji sağlayıcıları bu teknolojilerin gerçek zamanlı olarak işlediğini görebiliyordu, proje; bu girişimleri çoğaltmak ve bu teknolojileri ölçeklendirmek için önemli bir adımdı. Ortaklar, bu projenin her aşamasında çevresel sürdürülebilirlik, insan güvenliği ve enerji verimliliğine eşit önem verdiler ve her birinin sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olduğunu kabul ettiler.”

Aqua Therm Tashkent 2021

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250