Petrol

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından “Müşteri Dostu Marka ve Müşteri Dostu Kuruluş” olarak belgelendirilen Aygaz, Avrupa Kalite Teşkilatı (The European Organization for Quality/EOQ) temsilcilerini ağırladı. Belgelendirme sistemi ve Aygaz’daki çalışmalar hakkında bilgi alan EOQ temsilcileri, uygulamayı Avrupalı şirketler için de geliştirecek.


Geçen yıl TSE tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda Aygaz, Genel Müdürlük ve tüm dolum tesislerinde “Müşteri Dostu Marka ve Müşteri Dostu Kuruluş” belgesini almaya hak kazanan ilk şirket oldu. “Müşteri Dostu Kuruluş” belgelendirme denetimleri, TSE tarafından Aygaz’ın Aliağa, Işıkkent, Ankara, Kırıkkale, Eskişehir, Safranbolu, Diyarbakır, Isparta, Dörtyol, Samsun, Ambarlı, Yarımca ve Lüleburgaz dolum tesislerinde; “Müşteri Dostu Marka” denetimleri ise Genel Müdürlük ve Çağrı Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Denetimlerde, “müşteri memnuniyeti politikası, müşteri memnuniyeti ile ilgili hedefler, organizasyon yapısı, insan kaynakları uygulamaları, çalışma ortamları, eğitimler, çağrı merkezi uygulamaları, bayi ve müşteri memnuniyeti ölçümleri, sosyal sorumluluk projeleri, kurumsal kimlik, hukuki işlemler ve yasal şartlar, acil durum uygulamaları, bilgi teknolojileri uygulamaları, gizlilik, etik değerler, şeffaflık ve ulaşılabilirlik” gibi kriterler dikkate alındı.  

TSE, geliştirdiği uluslararası markalaşma modelini önceki yıl Avrupa Kalite Teşkilatı’na da önerdi. Uygulamayı beğeniyle karşılayan EOQ yönetimi, Türkiye’ye gelerek TSE yönetimiyle birlikte Aygaz’ı ziyaret etti, belgelendirme ve süreçle ilgili bilgi aldı. Toplantıda; TSE Eski Başkan Yardımcısı, Avrupa Kalite Teşkilatı (EOQ) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Niyazi Akdaş, EOQ Genel Direktörü Dr. Eric Janssens, EOQ Yönetim Kurulu Üyeleri Viktor Seitchek, Torolf Paulshus ve Annlaug Asstad, TSE Hizmet Yeterlilik Belgelendirme Muayene Grup Başkanı Koray Özatay, TSE Baş Araştırmacılarından Ege İzgi Çakır, Bülent Pişkin ve TSE Yüksek Mühendisi İlknur Özbay hazır bulundu.  

Avrupa Kalite Teşkilatı (EOQ) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Niyazi Akdaş, EOQ’nun, incelemeler sonrasında uygulamanın Avrupalı şirketler için geliştirilmesi amacıyla çalışma başlatacağını belirterek, modelin sunumlarının ve yaygınlaştırma çalışmalarının yapılacağını ifade etti. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Aygaz, Avrupalı şirketlere model olurken, ilk kez TSE tarafından geliştirilen ‘Müşteri Dostu Kuruluş” ve “Müşteri Dostu Marka’ sertifikası da EOQ onayı ile diğer EOQ üyesi uluslararası kuruluşlar tarafından da verilen belgeye dönüşecek.

ICSG İstanbul 2018

ISAF İstanbul 2018