Yapıda Tesisat

Erken yaşta kaybettiğimiz, sektörümüzün değerlerinden merhum Hakan Altepe’ye ithaf edilen MTMD Çalıştayı 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde Village Park Country Hotel’de gerçekleşti. Bu yıl 12.si düzenlenen geleneksel MTMD Çalıştayı’nın konusu “İşletmelerde Zor Zaman Yönetimi” oldu.

 

MTMD 6. Dönem YK Başkanı İrfan Çelimli’nin açılış konuşması ile Çalıştay başladı
MTMD 6. Dönem YK Başkanı İrfan Çelimli’nin açılış konuşması ile Çalıştay başladı
MTMD 6. Dönem YK Başkanı İrfan Çelimli’nin açılış konuşması ile Çalıştay başladı
MTMD 6. Dönem YK Başkanı İrfan Çelimli’nin açılış konuşmasıyla başlayan çalıştay, Hakan Altepe anısında yapılan kısa film ile devam etti. Daha sonra ekonomist Dr. Can Gürlesel, Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, Yönetim Danışmanı Levent Taşkın’ın çok değerli konuşmalar yaptılar. Yapılan konuşmalarda ele alınan konular özet olarak şunlar oldu:

Ekonomist Dr. Can Gürlesel yaptığı sunumda dünyada ve Türkiye’deki ekonomik durumu karşılaştırmalı olarak değerlendirdi. Son ekonomik gelişmelere sebep olan etkenleri ve coğrafyamızdaki gelecekte neler beklendiğini anlattı. ABD ve Avrupa Merkez Bankası’nın stratejileri doğrultusunda USD ve EUR piyasalarındaki durumu değerlendirdi. Yeni ekonomi programı hakkında görüş ve beklentilerini de açıklayan Gürlesel, Türk ekonomisinin ekonomik dengelemedeki yeri, mali disiplin, finansal istikrar ve risk konularına vurgu yaptı. İnşaat sektörünün durumu hakkında rakamsal veriler ve olasılık senaryolarından bahsederek sunumunu tamamladı.

MTMD Çalıştayı 11-12 Mayıs 2019
MTMD Çalıştayı 11-12 Mayıs 2019
MTMD Çalıştayı 11-12 Mayıs 2019
Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu sektördeki tecrübelerini aktardığı konuşmasında, şirketlerin bu zor dönemlerde yapması gerekenleri ve büyüme hedefindeki Türk ekonomisi için görüşlerini paylaştı. Yavrucu, zor dönemlerden birçok kez geçmiş bir üst düzey yönetici olarak geniş bir perspektiften değerlendirmeler yaptı, değerli tavsiyelerde ve öngörülerde bulundu.

Yönetim Danışmanı Levent Taşkın ise yönetimsel olarak değişimin ve gelişimin öneminden söz ederek başladığı konuşmasında mücadeleyi sürdürmenin, hızlı ve esnek olabilmenin, son teknoloji ve yeni metotları kullanabilmenin ve trendleri takip etmenin değerinin vurguladı. Liderlik kavramı ve liderlik stilleri konuşmanın bir diğer önemli başlığı idi. Taşkın’a göre kriz dönemlerinde öne çıkan bir başka konu da şirketin iletişim ve raporlama konusuydu. Etkili raporlama ile şirketin çizeceği rotayı ve çözüm üretme becerilerinin artacağını vurgulayan Taşkın, yurt dışı yönetim deneyimlerinden örneklerle iletişim, liderlik ve kriz yönetimi konusunda ışık tuttu.

12. MTMD Çalıştayı 2019
12. MTMD Çalıştayı 2019
12. MTMD Çalıştayı 2019
Birinci gün programı sunumların ardından yapılan soru-cevap bölümlerinde konuşmacılar konuklardan gelen soruları yanıtladılar. Birinci günün son oturumu yapılan sunumlar çerçevesinde konukların da görüşlerini paylaştıkları interaktif bir oturum olarak gerçekleşti.

İkinci günde ise katılımcılar içinde bulunulan zor zamana ilişkin tespitlerini ve çıkış yolları hakkında çözüm önerilerini dile getirdiler. Bu çözümlerde yurt dışı pazarının, birlikte hareket etmenin önemi, ilkeli olmak, sözleşme şartlarının iyileştirilmesi ve yaşanan sorunların yatırımcı ve ana yüklenicilere anlatılması konuları ön plana çıktı.

Ayrıca; çalıştaya tek sponsor olarak destek veren ATC (Air Trade Centre) firmasına katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

12. MTMD Çalıştayı 2019

ISK - SODEX Istanbul 2019

INGAS 2019