Pompa ve Vana

Pompa ve pompa sistemleri sektörünün en büyük markalarından biri olan Wilo’nun destek verdiği, ünlü sunucu ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş’ın, Türk ve Alman deniz araştırmacılarının yer aldığı uzman bir ekiple hazırladığı “Midilli” Belgeseli’nin ikinci bölümü, 13 Aralık Perşembe akşamı 23.00’te beIN İZ HD kanalında yayınlanacak. Osmanlı İmparatorluğu’nu Almanya’nın yanında savaşa sokan ve başlattığı savaşın kurbanı olan Son Savaşçı Midilli Kruvazörü, ikinci bölümde 100 yıl sonra tekrar gün yüzüne çıkacak. İkinci bölümün tekrarları da beIN İZ HD’de Cuma ve Pazar günleri yayınlanacak. İkinci bölümün ilk gösterimini kaçıran izleyiciler; Cuma günü 17.35 ve Pazar günü de 16.40’tan itibaren ikinci bölümü tekrar izleyebilecekler.

Wilo’nun destek verdiği “Midilli” Belgeseli’nin ikinci bölümü, bu akşam beIN İZ HD’de
Wilo’nun destek verdiği “Midilli” Belgeseli’nin ikinci bölümü, bu akşam beIN İZ HD’de
Wilo’nun destek verdiği “Midilli” Belgeseli’nin ikinci bölümü, bu akşam beIN İZ HD’de
Wilo’nun destekleriyle hayata geçirilen ve beIN İZ HD kanalında “Sudaki İzler” programını hazırlayan ünlü sunucu ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş’ın yönetiminde hazırlanan “Midilli” Belgeseli’nin ilk bölümü, izleyicilerden büyük ilgi görmüştü.

Türk ve Alman deniz araştırmacılarını, en deneyimli dalgıçları ve gelişmiş sualtı görüntüleme teknolojilerini bir araya getiren “Midilli” Belgeseli’nin ikinci bölümü de izleyenleri I. Dünya Savaşı yıllarına götürecek.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın yanında savaşa girmesine etki eden sembol gemilerden biri olan “Midilli”nin (Breslau) gizli kalmış hikâyesi meraklılara anlatan belgeselin ikinci bölümü, 13 Aralık Perşembe günü saat 23.00’ten itibaren, beIN İZ HD’de yayınlanacak.

İkinci bölümün tekrarı ise yine beIN İZ HD’de Cuma günü 17.35, Pazar günü de 16.40’tan itibaren yayında olacak.

Savaştan 100 yıl sonra Midilli’nin sırları ortaya çıkıyor

20 Ocak 1918 tarihinde İmroz (Gökçeada) seferine de beraber çıkan Midilli, Ege Denizi’nde mayınlara çarparak sulara gömüldü. Savaştan ve getirdiği yıkımdan tam 100 yıl sonra, Türk ve Alman dalgıçlar Midilli’deki kayıp ruhların yalnızlığına son vermek için, tıpkı ittifak yıllarında olduğu gibi yine omuz omuza bir mücadeleye giriştiler. Amaçları ise Gelibolu’nun kanlı siperlerinde birlikte savaşıp, açık denizlerinde son nefeslerini birlikte veren kayıp askerleri anmak oldu.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın yanında savaşa girmesine etki eden sembol gemilerden biri olan “Midilli”nin (Breslau) gizli kalmış hikâyesi
Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın yanında savaşa girmesine etki eden sembol gemilerden biri olan “Midilli”nin (Breslau) gizli kalmış hikâyesi
Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın yanında savaşa girmesine etki eden sembol gemilerden biri olan “Midilli”nin (Breslau) gizli kalmış hikâyesi
Sinema estetiğiyle belgesel doğallığı bir arada

Sibel Göloğlu’nun yönetmenliğini yaptığı belgeselin, sinema estetiğiyle belgesel doğallığını görselleştirmesi için yoğun çaba gösterildi. Profesyonel sualtı kameramanları tarafından elde edilen Midilli’nin sualtı görüntüleri belgeselin en çarpıcı görüntülerini oluştururken, drone ile yapılan hava çekimleri ise bölgenin doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor. 4K kalitesinde, modern anlatım ve kurgu teknikleriyle hazırlanan belgeselin, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri de mevcut.

Geniş bir ekip iş birliği yaptı

Midilli batığını, 1993 yılında Rahmi M. Koç Müzesi adına yürüttüğü bir araştırmayla bulan ünlü sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay, bu Türk-Alman ekspedisyonuna da başkanlık yaptı. Midilli, dalışa yasak saha içinde olduğu için keşfinden bugüne fazla ziyaretçisi olmadı.

Selçuk Kolay rehberliğinde 4 Türk ve 4 Alman dalgıç akıntılı ve derin suların beklediği savaş mezarlığını derinlerde ziyaret etti. Savaş Karakaş ile operasyonun dalış süpervizörü Erol Öztunalı, sualtı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin ve Hasan Tan'dan oluşan Türk ekip, Yunan dalgıç-deniz tarihi araştırmacısı Dimitris Galon ile birlikte Alman dalgıçlar Derk Remmers, Ralf Wissel ve Markus Kerwath kendilerine yardımcı olan tekne mürettebatı ile bu anlamlı projede iş birliği yaptı ve 73 m. derinliğe zorlu dalışlar gerçekleştirdi. Belgeselde, Midilli Kruvazörünün tarihsel önemini vurgulamak için saygın tarihçiler Arş. Gör. Ozan Tuna, Dr. Evren Mercan, Yard. Doç. Dr. Mithat Atabay’ın da görüşlerine yer verildi.

Belgeselin üçüncü bölümü Ocak ayında yayınlanacak

Savaş Karakaş’a ve “Sudaki İzler” programına önceki yıllarda da destek veren Wilo’nun ünlü yapımcıyla bir kez daha iş birliği yaptığı Midilli Belgeseli’nin üçüncü bölümü ise 2019 yılının Ocak ayında ekranlarda olacak.

ISK - SODEX Istanbul 2019

INGAS 2019