HVAC

Daikin HVAC-R Sistemleri ile Sürdürülebilir Tasarım
Daikin Çözümleri ile BREEAM ve LEED Yeşil Bina Sertifikasyonu puanlarınızı en üst düzeye taşıyın

Daikin partneriniz olarak;
• Daikin, yeşil bina tasarımındaki uzmanlığı ve geniş bir yelpazedeki sürdürülebilirlik odaklı cihazları ile toplam çözüm sunar.
• Projelerinizde ‘yetkili uzmanlarımız’ ile çalışmanız size BREEAM kredisi kazandırır. Ayrıca Daikin’in eşsiz cihazlarının enerji verimliliği üzerine büyük etkisi vardır; bu da kredi alınmasında büyük rol oynar.

*BREEAM International New Construction 2013’e göre

 

Daikin
Daikin
Daikin

(Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız) 

Ayrıca, Daikin ürünleri LEED puanlarının yüzde 30’undan fazlasına direkt olarak katkı sağlayabilir. Bu, Daikin’i LEED sürecine dahil en etkili markalardan biri haline getirir.

Daikin
Daikin
Daikin
*LEED v4 Core & Shell’e göre


Toplam Çözüm Sunabilmek Neden Önemlidir?

Daikin
Daikin
Daikin
Günümüzde birçok bina ısıtma, soğutma, havalandırma ve sıcak su eldesi için ayrı sistemler kullanıyor. Sonuç olarak büyük miktarda enerji boşa harcanır. Bu gibi durumlarda toplam çözümü sunabilmek önem taşır.
Bir bina içindeki HVAC enerji tüketiminin toplam enerji tüketimindeki oranı oldukça önemlidir. Aşağıdaki grafik ofisler ve oteller için ortalama HVAC enerji tüketimini gösteriyor. Otellerde toplam enerjinin yüzde 70’i, ofislerde ise yüzde 50’si HVAC cihazları tarafından harcanıyor. Dolayısıyla bir binanın enerji tüketiminin yüzde 70’ine kadar olan kısmı Daikin’in ‘Toplam Çözüm’ü ile yüksek enerji verimliliği, düşük işletme maliyeti ve daha az CO2 emisyonu ile rahatlıkla yönetilebilir. Toplam Çözüm ile tek noktadan yönetim işleri kullanıcılar için çok daha kolay bir hale getirir.

 

1. ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNEMLİDİR!
Hem BREEAM hem de LEED yeşil bina sertifikasyon sistemleri enerji verimliliğine büyük önem vererek, yüksek enerji verimli binalara daha çok puan vermekte. Tam da bu yüzden Daikin’i tercih etmek oldukça önemlidir. Peki, Daikin yüksek enerji verimliliğini nasıl sağlıyor?

Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı (VRT) Teknolojisi:
DaikinBu teknoloji soğutucu akışkan (gaz) sıcaklığını hava koşullarına ve yüke göre otomatik olarak değiştirerek ortalama yüzde 28 oranında daha fazla ‘sezonsal verimlilik’ elde etmemizi sağlayan teknolojidir. Bu sayede:
• Sezonsal verimlilikte yüzde 28 artış,
• Pazarda ilk dış hava koşullarına bağlı kontrol
• Soğutucu akışkan sıcaklığının otomatik olarak ayarlanarak daha yüksek sıcaklıklarda üfleme havası elde edilerek kullanıcı konforu garanti edilir (soğuk hava üfleme önlenmiş olur).

Nasıl Çalışır?
Standard VRF sistemlerde kapasite sadece inverter kompresör ile kontrol edilir.

Daikin VRV IV
Daikin VRV IV sistemleri kısmi yük şartlarında enerji tasarrufu sağlayan ‘değişken soğutucu akışkan sıcaklığı’ (VRT) teknolojisi ile kontrol edilir.
Kapasite kontrolü inverter kompresör VE soğutucu akışkanın buharlaşma (Te) sıcaklığının değişimiyle en yüksek sezonsal verimliliği elde etmede kullanılır.

Dış hava sıcaklığı azaldıkça, binadaki soğutma yükü azalır ve daha az kapasite gerekir.

Daikin
Daikin
Daikin
 

 

Gerekli kapasite ne kadar az olursa soğutucu akışkan sıcaklığı (buharlaşma sıcaklığı) o kadar yüksek olabilir.

Daikin
Daikin
Daikin

Yüksek soğutucu akışkan sıcaklığı (buharlaşma sıcaklığı) daha yüksek sezonsal verimlilik ve daha fazla konfora olanak sağlar.

Daikin
Daikin
Daikin

Inverter Teknolojisi

Daikin
Daikin
Daikin
Yüksek verimlilik, konfor, güvenilirlik
Inverter sürücülü cihazlar sadece gerekli yük miktarı kadar enerji tüketir. Bu da yıllık enerji tüketimlerinin ve işletme maliyetlerinin azalmasına olanak sağlar. Inverter teknolojisi değişken yük şartlarına hızlı tepki, daha düşük başlangıç akımı gereksinimi, dayanıklılığı sağlayan daha az kompresör aç-kapa ve kısmi yüklerde daha sessiz çalışma sağlar. Daikin’in tüm VRV serileri inverter sürücülüdür; bunun yanı sıra en geniş yelpazede inverter sürücülü Chiller üniteleri de mevcuttur.

 

 

Isı Geri Kazanımı ile Artık Atık Isı Yok
Daikin’in VRV, Chiller ve endüstriyel soğutma ısı geri kazanımlı cihazları BREEAM ve LEED enerji verimliliği hesaplarından en yüksek puanların alınmasını sağlar.
Isı geri kazanım sistemleri, soğutma ihtiyacı olan bölgelerden ısının geri kazanılıp ısıtma ve sıcak su ihtiyacı olan bölgelere aktarılmasıyla en yüksek enerji verimliğini hemen hemen ücretsiz sağlar.

Daikin
Daikin
Daikin

Daikin
Daikin
Daikin
2- İKLİMLENDİRMENİN AKILLI YÖNETİMİ VE İZLENMESİ
Enerji tüketimini ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak için yüksek verimli cihaz üretmenin yanında enerjinin izlenmesi de önem taşır. BREEAM, VRV Cloud gibi yenilikçi ürün ve teknolojileri ayrıca ödüllendirir. Bu da sizin BREEAM kredilerinizi yükseltir ve böylece BREEAM derecenize büyük katkı sağlar.
Daikin Intelligent Network (iNet): Gelişmiş Servis Desteği
Enerji tüketiminizi büyük ölçüde azaltmak için sisteminizin 24/7 izlenmesi ve yönetilmesi gerekir. Bu noktada bina yönetimi adına işi bir adım daha ileri götürüp Daikin Intelligent Network (iNet) dediğimiz ‘Gelişmiş Servis Desteği’ sistemimizi sunuyoruz. Bu sistem gerektiğinde tahmin de yapabilen, 24/7 otomatik performans analiz aracıdır. Diğer bir deyişle, yapılması gereken küçük düzeltmeleri tespit edip, bunları gerçekleştirerek ileride meydana gelecek büyük problemleri ortadan kaldırır. Böylece zaman ve maddi kayıpların da önüne geçilmiş olunur. Tüm bildirimler servis firmasına, tesis yöneticisine veya binanın bakımından sorumlu kişiye e-mail veya sms olarak direkt gönderilir. Bu servis destek sistemi İngiltere’de BRE tarafından ofis binaları için BREEAM inovasyon kredisi olarak kabul edilmiştir ve ekstra puan kazandırmıştır. Daikin olarak; Intelligent Network (akıllı ağ) sistemini geliştirmek adına bir adım daha ileri giderek ‘VRV Cloud’ geliştirdik.

VRV Cloud (Bulut) Nedir?
VRV sistemin tüm işletme ve enerji verilerini görselleştiren bir akıllı enerji-yönetim destek aracıdır.
Cloud Server’ı enerji hedeflerinizin gelişiminiz izleyip kontrol eder ve nerelerde iyileştirme yapılabileceği hakkında bilgilendirme yapar. Sisteminizi uzaktan kontrol edebileceğiniz gibi masanızdan ayarlamalar yaparak tüketiminizi düzene sokabilir ve hatta daha fazla iyileştirebilirsiniz.

Daikin
Daikin
Daikin

3. BREEAM YETKİLİ UZMANLARIMIZ HİZMETİNİZDE
Daikin hem Avrupa’da hem de Türkiye’de zorlu BREEAM sınavını başarıyla tamamlamış BREEAM yetkili uzmanlara (BREEAM AP) sahiptir. Bu uzmanlar en uygun HVAC tasarımının en uygun maliyetle seçilmesinde yardımcı olarak (aynı zamanda tasarım aşamasından en son değerlendirme aşamasına kadar destek olarak) gerekli BREEAM kredilerinin elde edilmesini sağlar. Binanız için BREEAM sertifikasına ihtiyacınız olmasa bile sertifikalı uzmanlarımız ihtiyaçlarınıza uygun sürdürülebilir tasarımın seçilmesinde sizlere yardımcı olacaktır.
Eğer bir projeniz varsa ve BREEAM projeniz için en uygun HVAC tasarımını seçmede bir yetkili uzman (AP) ihtiyacınız varsa; tüm DAIKIN BREEAM yetkili uzmanlarına www.greenbooklive.com adresinden ulaşmak mümkün.

4. BES 6001 SERTİFİKASINI ALAN İLK HVAC ÜRETİCİSİ DAIKIN

Daikin, Belçika ve Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikalarına; uluslararası saygınlığı olan (BRE) BES 6001 sorumlu edinim standardına göre sertifika alan ilk HVAC üreticisi olmuştur (2016).

Daikin
Daikin
Daikin
Daikin
Daikin
Daikin


Daikin Europe fabrikalarında üretilen ürünleri tercih eden kullanıcılar, müteahhitler bu ürünlerin daha önceden belirlenmiş standartlara göre sorumlu edinildiklerinden ve üretildiklerinden emin olarak ilgili kategoriden yüksek kredi alabileceklerini bilirler.
Daikin’in Belçika ve Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikalarının sertifikalandırılması sayesinde VRV sistemi, Sky Air sistemi, Daikin Altherma Sistemi, split sistem ve birtakım küçük Chillerler BES 6001 sertifikasına sahip olmuştur ve bu da BREEAM’den yüksek puan alınmasına yardımcı olur.

NEDEN BES SERTİFİKASI?
BES 6001 standardı, sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik kriterlerine karşı ürün yönetimini kanıtlayarak tedarik zinciri boyunca sorumlu edinimi göstermek için BRE tarafından geliştirilmiştir.
Standard, dünyanın önde gelen bina derecelendirme sistemi BREEAM tarafından tanınmış olup, “Çok iyi” olarak derecelendirildiğinden, şartname hazırlayanlar ve müteahhitler sertifikalı bir ürün seçerek, ürünün sorumlu elde edildiğinden ve üretildiğinden emin olarak, ek BREEAM kredisi elde edebilirler.

5. BREEAM SAĞLIK VE KONFOR KATEGORİSİ
BREEAM’de en önemli kategoriler arasında sağlık ve konfor kategorisi de yer alıyor.
Bu kategoride yüksek BREEAM puanı alınmasını sağlayacak birçok kriter iç ünitelerle ilgilidir. Daikin BREEAM puanınızı büyük yönde etkileyecek çok geniş iç ünite ürün yelpazesini müşterilerine sunmaktadır. Bu cihazlar şu özelliklere sahiptir:
• Düşük ses seviyesi
• CO2 sensörleri
• Varlık sensörleri (verimliliği artırmak için değil ama insanlar üzerine yönlendirilen hava akışına engel olmak için)
• Soğuk hava üflemeyi önleme

Daikin
Daikin
Daikin

SONUÇ:
• Avrupa ve Türkiye’deki bina projelerinin büyük bir kısmı ‘Yeşil Bina Projesi’ olmaya başlamıştır.
• Daikin, sizin yeşil bina projeleriniz için en uygun HVAC-R partnerinizdir.

 

Dr. Andaç YAKUT
Dr. Andaç YAKUT
Dr. Andaç YAKUT
Dr. Andaç YAKUT
Makine Yüksek Mühendisi

Çevre Politikaları Kıdemli Danışmanı
Daikin Türkiye

İletişim adresi: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 


Avrupa’daki yeni bina projelerinin büyük bir kısmı yeşil bina projesi olarak yapılıyor. Türkiye’de de bu trend her geçen gün artıyor. Ayrıca müteahhit ve yatırımcıların yüzde 93’ü yeşil bina sertifikasyonun önemli olduğunu düşünüyor.