HVAC

Yazın serinlemek, kışın ısınmak için ihtiyacınız olan tek şey iyi ve kaliteli bir klima. Önceleri pek tercih edilmese de, son yıllarda hem evlerin, hem iş yerlerinin, hem alışveriş merkezi gibi ortak alanların vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. Herkes tarafından tercih edilen iklimleme cihazlarının piyasada o kadar çok çeşidi var ki, doğru seçimi yapmak çok da kolay olmayabiliyor. Peki klima satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Klima hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey, Hangi Klima Tipi Sizin İçin En Uygun
Klima hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey, Hangi Klima Tipi Sizin İçin En Uygun
Klima hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey, Hangi Klima Tipi Sizin İçin En Uygun
Klima: Neye Göre Satın Almalı?
Seçim yapılırken göz önünde bulundurulması gereken birçok durum var. Öncelikle cihazı nasıl bir ortam için düşündüğünüz önemli. Ev için farklı, ofis için farklı seçimler yapmanız gerekebilir. Bunun yanında klima taktıracağınız odanın büyüklüğü, odada bulunacak maksimum kişi sayısı ve odanın pencere sayısı gibi faktörler düşünülmeli. Bu nedenle satın alırken belki biraz daha bonkör davranarak daha maliyetli bir model almayı düşünebilirsiniz, zira uzun vadede A+ enerji tasarruflu özelliği sayesinde, elektrik faturanıza varlığını en alt düzeyde hissettirecektir. Yalnızca ısıtma ve soğutmanın yanında, en son teknolojik özellikleri de barındıran bir model seçmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin bazı Beko klima modellerinde bulunan, otomatik hava yönlendirme ve sirkülasyon sağlama özelliği, odada bulunan kişilerin üzerine doğrudan ve uzun süre hava gelmesini engelleyerek dengeli bir hava akışı sağlıyor. Wifi ile akıllı telefon ve tabletlerle uzaktan kontrol edilebilme özelliği bulunan modeller, siz eve ulaşmadan çalıştırmanıza ve tercihinize göre sımsıcacık ya da buz gibi serin bir eve varmanıza olanak sağlıyor. İyonizer havayı temizleme özelliği, iyi bir filtresi bulunan cihazlarda odanın havasını toz, polen gibi istenmeyen maddelerden arındırıyor ve alerjik durumlar oluşmasını önlüyor. İnsan sensörü bulunan iklimleme cihazları, siz odadan ayrıldığınızda çalışmayı durduruyor veya en düşük modda çalışmaya başlıyor, siz geri geldiğinizde önceden ayarladığınız şekilde çalışmaya geri dönüyor. Bu sayede cihazınızın gerekli olmayan durumlarda çalışmasının önüne geçilmiş oluyor. Tabii ki bu ekstra özellikler klima fiyatları üzerinde etkili oluyor, ancak bu anlamda onu yatırım olarak görmekte fayda var. Tüm bu özellikleri dikkate almanın yanı sıra, klima çeşitleri de kendi içinde ayrılıyor. Satın alacağınız ortama en uygununu bulmak, en verimli sonucu almanızı sağlıyor.

Klima Hem Çevreyi Korusun, Hem Bütçenizi
Hem Çevreyi Korusun, Hem Bütçenizi
Hem Çevreyi Korusun, Hem Bütçenizi
Hangi Klima Tipi Sizin İçin En Uygun?
Klimaların birden çok tipi var ve satın alacağınız ortama göre size en uygununu bulmanız gerekiyor. Klima denildiğinde neredeyse herkesin aklında canlanan, duvarda bulunan dikdörtgen şeklindeki modellere split veya duvar tipi deniyor. Ev veya küçük ofis gibi, nispeten az kişinin bulunduğu ortalama büyüklükteki bir alan için arayıştaysanız duvar tipi klima sizin için uygun olacaktır. Büyük ofisler, alışveriş merkezleri, restoranlar gibi daha geniş kapasiteli alanlar için ayakta sabit duran salon tipi iklimleme cihazları veya tavana monte edilen modeller tercih ediliyor. Bunun yanında daha küçük boyutlu, mobil denilen ve taşınabilen çeşitleri de bulunuyor. Tüm bu çeşitler arasından ihtiyacınıza uygun cihazı bulmak size kalmış.

Hem Çevreyi Korusun, Hem Bütçenizi!
Çevreye ve doğaya karşı bilinçlenilen son yıllarda bu durum klimalara da yansıdı. Artık üretilirlerken doğayı koruma bilinci ile üretiliyor. A+ ve A++ özellikleri ile klimalar, yüksek gücü en düşük düzeyde enerji sarf ederek sağlıyor. Ayrıca otomatik açılıp kapanma veya düşük güç modunu kullanma gibi özellikler sayesinde de harcanan enerji azalıyor. Bu sayede fazla elektrik kullanmayarak hem çevreye verilen zararı minimum düzeye indiriyor hem faturalarınızdaki artışı.

Siz de tüm bu durumları göz önüne alarak farklı marka ve modelleri değerlendirebilir, onlarca çeşit arasından sizin için en ideal klima modelini Koçtaş'ta bulabilirsiniz. Hemen siparişinizi verin, hayalinizdeki klimaya kolayca ve hızlıca sahip olun. Yazın serinliğin, kışın sıcacık bir ortamın tadını çıkarın!

ERBIL BUILDING

WIN EURASIA 2020

ICSG İstanbul 2020

SODEX Ankara 2020

30 Eylül - 3 Ekim 2020
isk sodex 2019 300x250