HVAC

53 Yıldır sektörde başarılı çalışmalar gerçekleştiren, konusunda ilk yatırım çalışmalarını ülkemize kazandıran Form Şirketler Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı Tunç Korun ile konuştuk.

Bizdeki en büyük yenilik; önümüzdeki aydan itibaren Mitsubishi Heavy’nin multi ve split klimalarının satışına başlayacak olmamızdır.
Bizdeki en büyük yenilik; önümüzdeki aydan itibaren Mitsubishi Heavy’nin multi ve split klimalarının satışına başlayacak olmamızdır.
Bizdeki en büyük yenilik; önümüzdeki aydan itibaren Mitsubishi Heavy’nin multi ve split klimalarının satışına başlayacak olmamızdır.
Tunç Korun; Geçmişten bugüne 53 yıl

“53 yıl önce babam Bedi Korun’un başlattığı çalışmalar bugün Form Şirketler Grubu olarak faaliyetlerine devam ediyor. Şu anda ticari klima ve endüstriyel havalandırma çözümleri ana konularımız. Havalandırma kapakları, evaporatif soğutma,  gün ışığı aydınlatma ise yerli imalat ürünlerimiz. İmalatta endüstriyel yapılara dönük çözümler üretiyoruz. Geriye kalan bütün klima ürünlerimiz ağırlıklı ticari klima dediğimiz taraftadır.

Kurumsaldan bireysele

Aslında son 5 yılda, Mitsubishi Heavy’nin mini VRF cihazları ile gittikçe daha çok bireysel kullanım dediğimiz kısma da kaymaya başladık. Hem konutlar ve apartmanlar, hem de villalar ve tekil evler bazında. Çalışmalarımızda ticari klimanın yanında bireysel klima konusunda da deneyim elde ettik.

Mitsubishi Heavy Split klima

Bizdeki en büyük yenilik; önümüzdeki aydan itibaren Mitsubishi Heavy’nin multi ve split klimalarının satışına başlayacak olmamızdır. Bireysel klimayı pazarlayacağımız bir yapıya dönüşüyoruz. Şu anda hazırlık aşamasındayız. Bireysel Sistemler Satış Müdürü olarak Taner Özdoğan ve Form Grup Pazarlama Müdürü olarak Alev Eroğlu aramıza katıldı. Mitsubishi Heavy markalı tabelaları ile split, multi split ve VRF ürünlerinin bütününü satan, yanı sıra gerekli bazı yan ürünleri de bulunduran münhasır bayilerimiz ile Türkiye bazında çalışmaya başlayacağız.

Multi split ve split Mitsubishi Heavy ürünleri ile, 53 yıllık Form teknik bilgi ve birikimini kullanarak bireyselde farkımızı sektöre yansıtacağız.
Multi split ve split Mitsubishi Heavy ürünleri ile, 53 yıllık Form teknik bilgi ve birikimini kullanarak bireyselde farkımızı sektöre yansıtacağız.
Multi split ve split Mitsubishi Heavy ürünleri ile, 53 yıllık Form teknik bilgi ve birikimini kullanarak bireyselde farkımızı sektöre yansıtacağız.
Biz multi split ve split Mitsubishi Heavy ürünleri ile, 53 yıllık Form teknik bilgi ve birikimini kullanarak bireyselde farkımızı sektöre yansıtacağız.
Önümüzdeki ayın başından itibaren arkadaşlarımız, showroom, fiyat listeleri vb. hazırlıklarını tamamlıyor. Potansiyel bayiler ve gelen talepler ile görüşmeye başlayacaklar. Yepyeni bir organizasyon kuruluyor. Lojistikten muhasebeye, satış ve servise kadar ilave kadrolar oluşturuluyor. Servis konusunda zaten VRF bazında hali hazırda yurt çapında 100 den fazla servislerimiz mevcut. Bu servislerimizin bir kısmı split konusunda da hizmet veriyor. Tabii ki yeni eklenen servislerimiz de olacak. Alt yapımız hazır.
VRF için çalıştığımız “Partner” dediğimiz firmalarımız zaten mevcut. Bu firmalarımızın bir kısmının split klimaya da bizimle birlikte girmesini bekliyoruz. Yeni münhasır bayilerin de eklenmesiyle çok daha geniş bir ağ oluşturmayı ön görüyoruz.

Klima bir beyaz eşya değildir
Klima; klimayı bilen teknik ekiplerce seçilmesi ve kurulması gereken bir sistem. Fişe takıp çalıştıracağımız bir ürün değil. Bizim bu konuya getireceğimiz fark ticariden gelen teknik yaklaşımlarımız olacak. Mitsubishi Heavy zaten marka bilinirliği ile öne çıkıyor. Birlikte çalıştığımız bütün partner firmalarımız da teknik alt yapıya ve bilgi birikimine sahipler.

Fan coil üretimimiz İzmir ‘deki yeni fabrikada başladı
Ocak ayında yeni fan coil üretimine İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikamızda başladık. 20 dönümlük bir araziyle Pancar Organize Sanayii’ndeki en büyük arazi bizim. 10 bin m2 lik kapalı alanımız mevcut. 4-5 bin m2 daha inşaat yapacak iznimiz ve mevcut altyapımız var. Büyüme kapasitesine sahip modern bir fabrika. Bu fabrika zaten klima konusunda yeni üretimler yapmak fikri ile kuruldu.
Biz ’70 li yıllarda klima imalatı ağırlıklı bir firmaydık. Türkiye’nin ilk soğutma gruplarını yapan firmalardan biriyiz. Soğutma kuleleri, soğutma grupları, fan coilleri yerli imalat olarak üretiyorduk. İlerleyen yıllarda şirketimiz temsilcilik ağırlıklı şekle dönüştü.
Şimdi imalat ağırlıklı formata geri dönme çalışmaları içindeyiz. Fan coil ilk deneme ürünümüzdür. Kendi ar-ge ekibimiz ile dizayn ettik. Yerli ağırlıklı komponentlerden oluşturduk. TSE’de testlerimizi yaptırdık, gerekli kalite belgelerimizi aldık. Gizli tavan tipi fan coil’in her kapasitesindeki ürünü satıyoruz. Son olarak EC fan’lı olarak da dizaynı tamamladık, önümüzdeki ay satışına başlayacağız.

Farklı ürünler üreteceğiz
Klima konusunda üretimini planladığımız yeni ürünler de var, bunları yıl sonunda açıklayacağız.

İç piyasadan ihracata
Ürünlerimizi öncelikle iç piyasaya üretiyoruz. Ancak ihracata da başladık. Bu doğal bir süreç. Gün ışığı aydınlatmada, evaporatif soğutma ve havalandırma kapaklarında iç piyasa hedefli başlandı, şimdi Afrika’ya bile ihracatımız mevcut.

Sodex 2018 Fuarı çok başarılı geçti, gelecek Fuar’da yerimiz şimdiden hazır
Sodex Fuarı’nın olumlu etkilerinden memnunuz. İki yılda bir yapılması, belli bir düzene oturması avantaj. Bu yıl herkesin ek çabasıyla ziyaretçilerin yoğun olduğu çok verimli bir etkinlik yaşadık. 580 m2 lik tek bir stand’da tüm ürünlerimizi tanıttık. 2019 fuarında da şimdiden aynı yerimizi ayırttık.

Eğitim konusunda ciddi çalışmalarımız mevcut
Maslak merkezimizde alt katta Form Akademi olarak 2 ayrı salondan oluşan eğitim bölümümüz var. Burada çalışır durumda VRF cihazlarımız sergileniyor. Hem VRF hem de Merkezi klima ürünlerimiz için her ay farklı bölgelerden gelen satış ekiplerine arkadaşlarımız eğitim veriyor. Servislerimize de düzenli eğitimlerimiz var. Yılda birkaç kez yurt dışından gelen uzmanlar da eğitimlere katılıyor. Bu çalışmalara split klima eğitimleri de eklenecek. Önümüzdeki dönemde Türkiye içinde farklı bölgelerde seyahat edilerek ayrı ayrı eğitim çalışmaları lokal olarak da yapılacak. Saha deneyimli ekiplerimizce yapılan eğitim çalışmalarından son derece başarılı sonuçlar alıyoruz. Kendi içimizde ise liderlik ve koçluk eğitimleri konusunda çalışmalarımız var.

Sosyal sorumluluğa önem veriyoruz
Şirketimizin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği iş birliği çerçevesinde 4 yıldır desteklediğimiz lise çağındaki 56 kız öğrencimiz mezun oldu. Önümüzdeki eğitim döneminde 60 kız öğrencinin lise eğitimini üstleniyoruz.
Üniversitede ise 15 makine mühendisliği öğrencisine düzenli destek veriyoruz.
Noktasal desteklerimiz de mevcut, Koruncuk Vakfı, Lösev gibi.
50. Yıl Ormanımız sağlıklı bir şekilde gelişiyor, kontrolümüz altında.  Ürettiğimiz değerleri toplum ve çevre yararına kullanmak ve sürdürülebilir bir katkı sağlamak bu anlamda en birincil önceliğimiz.

Son söz

53 yıldır sürdürdüğümüz teknik bilgi ve enerji verimliliği ağırlıklı iklimlendirme konusundaki çalışmalarımızı, herkesin bildiği ve beklediği FORM kalitesine uygun bir şekilde, yeni ürünler ve imalatlar ile geliştirmeye devam edeceğiz.
Tüm Form çalışanları ailesi olarak, bu konuda bizi yıllardır destekleyen müşteri ve sektör ortaklarımıza, siz basın yetkililerine, güvenlerinden dolayı teşekkür ederiz.

ICSG İstanbul 2021

Aqua Therm Tashkent 2021

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250