HVAC

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği İstanbul Temsilciliği’nin düzenlediği 2016/17 dönemi son eğitim semineri 6 Mayıs 2017 tarihinde Point Hotel Taksim’de yapıldı. Mekanik Tesisat Sistemlerinde Commissioning ve Ülkemizdeki Uygulamaları konulu seminere Cüneyt Mert ve Dr. İbrahim Çakmanus konuşmacı olarak katılırken, seminerin oturum başkanlığını Devrim Gürsel yürüttü.

 

Dr. İbrahim Çakmanus
Dr. İbrahim Çakmanus
Dr. İbrahim Çakmanus
Seminerin ilk sunumunu yapan Dr. İbrahim Çakmanus öncelikle commissioning tanımını ve neyi amaçladığını anlattıktan sonra commissioning’e proje aşamasında başlanmasının en uygun zaman olduğunu söyledi. Plan, dizayn, inşa ve devreye alma gibi evrelere değinen Çakmanus, commissioning sayesinde işletme maliyetlerinde %5 ila %20 arasında tasarruf sağlandığına dikkat çekerek commissioning için binayı işletecek kişilerin iyi eğitimli olması gerektiğini belirtti.

İkinci sunumu gerçekleştiren Cüneyt Mert, yangın alarmı, sprinkler sistemi, duman kontrolü, enerji aydınlatmaları, doğal gaz, acil çıkış tabelaları vb. birçok commissioning başlığını detaylı şekilde anlattıkta sonra commissioning prosedürü hakkında bilgi verdi. Commissioning şirketlerinin bağımsız olması gerektiğine dikkat çeken Mert, ancak bu sayede sağlıklı değerler elde edilebileceğini söyledi. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlandığı son bölümün ardından seminer TTMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sarven Çilingiroğlu’nun oturum başkanı ve konuşmacılara teşekkürüyle tamamlandı.

Cüneyt Mert
Cüneyt Mert
Cüneyt Mert

ISK - SODEX Istanbul 2019

INGAS 2019