HVAC

Kapalı yüzme havuzlarında havalandırma sistemi; sadece havalandırma amaçlı değildir. Havuzdan buharlaşan su buharlarının tahliyesi, mekândaki insanların ihtiyacı olan taze hava debisinin karşılanması, soğuk yüzeylerde oluşabilecek yoğuşmanın önlenmesi ve kapalı havuz mahallinin ısıtma ihtiyacının % 60-80 oranındaki kısmının karşılanması, geriye kalan ısıtma yükünün % 40-20 bölümünün ise yerden ısıtma ile karşılanmasıdır. ALDAPOOL Nem Alma Üniteleri 11 - 106 kg/h nem alma kapasitelerine sahip kapalı yüzme havuzları ve özel nem alma proseslerinde kullanılan klima üniteleridir. Kapalı yüzme havuzları, kurutma prosesleri ve nem alma ihtiyacı duyulan özel yerlerin rutubetinin alınması ve istenilen seviyeye getirilerek iklimlendirilmesi için geliştirilmiş özel klima santralleridir.

Aspiratör, vantilatör, ısı geri kazanım bataryası, direkt expansion, soğutucu batarya, sıcak sulu son ısıtıcı batarya ve elektrikli ısıtıcı bölümlerinden oluşmaktadır. Nem alma ve soğutma çevriminin kademeli olarak sağlanması için hermetik scroll kompresörler kullanılmıştır. Cihaz; nem alma çevrimi için özel olarak tasarlanmış bir elektronik kontrol sistemine sahiptir. Bu kontrol sistemi sayesinde Yaz, “Kış Gece” ve “Kış Gündüz” seçenekleri ile havuz mahali otomatik olarak istenilen şartlara getirilmektedir. Sistem taze hava alacak ve egzost yapacak şekilde tasarlanmıştır. Cihaz paket halde ve elektrik kumanda panosu üzerinde teslim edilmektedir.

Teknik Özellikleri

1 - GÖVDE
Galvaniz çelik profillerden oluşan iskelet ile 50 mm taş yünü izolasyona sahip çift cidarlı dış ve iç yüzey elektrostatik toz boyalı, iç kompanentler (fan, motor, filtre kasası v.b.) klordan etkilenmeyecek şekilde epoksi boya ile boyanmış panel ve servis kapılarından oluşmaktadır. (DIN 1886 şartlarına

uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.)

2 - SOĞUTUCU BATARYA (EVAPORATÖR)
Direkt expansion olarak çalışan batarya, üzerinden geçen havayı çiğ noktasına kadar soğutarak yoğuşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Batarya bakır boru - alüminyum gold eloksal kanatlardan oluşmakta ve batarya kasedi klora karşı epoksi boya ile kaplanarak korunmuş ve uzun ömürlü olması sağlanmıştır.

3 - KONDENSER (HAVA SOĞUTMALI)
Batarya bakır boru - alüminyum gold eloksal kanatlardan oluşmakta ve batarya kasedi klora karşı epoksi boya ile kaplanarak korunmuş ve uzun ömürlü olması sağlanmıştır. Nemi alınmış karışım havasının kurutulması amacı ile tasarlanmış olup yüksek ısı geçirgenliğine sahiptir. Soğutucu gazın yoğuşması bu bataryada olmaktadır.

Soğutma Kompresörü
Soğutma Kompresörü
Soğutma Kompresörü
4 - ISITICI BATARYA
Standart olarak 90 / 70 °C sıcak su rejiminde üretilen batarya bakır boru - alüminyum gold eloksal kanatlardan oluşmakta ve batarya kasedi klora karşı epoksi boya ile kaplanarak korunmuş ve uzun ömürlü olması sağlanmıştır.  Donma termostatı ile kışın ısıtıcı bataryanın donmaya karşı korunması sağlanmıştır. İsteğe bağlı olarak kızgın sulu ve buhar için de üretilebilmektedir.

Elektrikli Isıtıcı:
 Mevsim geçişlerinde ve merkezi ısıtma sisteminin çalışmadığı durumlarda otomatik olarak ve kademeli şekilde devreye girer. Elektrikli ısıtıcı kumandası kapasitesine göre 1-2 veya 3 kademeli olarak yapılmıştır. Elektrikli ısıtıcı üzerindeki ısı 60 °C’yi geçerse içeride bulunan emniyet termostatı rezistansları devre dışı bırakır. Cihazın bu özelliği motor yanmasına karşı önlem olup, vantilatörlerin devrede kalması ile aşırı sıcaklık sisteme zarar vermeyecek şekilde dışarı atılır.

Elektrik ve Otomasyon Panosu (DDC + MCC)
Elektrik ve Otomasyon Panosu (DDC + MCC)
Elektrik ve Otomasyon Panosu (DDC + MCC)
5 - ISI GERİ KAZANIM BATARYASI
Heat - Pipe prensibi ile çalışan batarya, tam kapalı olarak dizayn edilmiş ve içine ısı iletim gazı şarj edilmiştir. Gazın buharlaşması ve yoğuşması ile mahalden emilen sıcak ve nemli havanın ön yoğuşması sağlanırken ısının taze havaya aktarılması sağlanır. Batarya bakır boru - alüminyum gold eloksal kanatlardan oluşmakta ve batarya kasedi klora karşı epoksi boya ile kaplanarak korunmuş ve uzun ömürlü olması sağlanmıştır.

6 - VANTİLATÖR
Gerekli hava debisi ve cihaz dışı statik basıncı sağlayacak özellikte çift emişli öne eğik sık kanatlı santrifüj fanlar seçilmiştir. Kayış kasnak tertibatı olan fan ve motor grubu sessiz ve güvenli çalışacak şekilde kaide üzerine alınmış ve titreşim absorberleri ile gövdeye oturtulmuştur. Epoksi boya ile boyanarak klora karşı korunmuştur.

7 - SOĞUTMA KOMPRESÖRÜ
R407C ve R410A gazı ile yüksek verimli sessiz çalışan scroll hermetik kompresörler kullanılmıştır. Vana takımları, karter ısıtıcı ve titreşim absorberleri, Alçak - Yüksek basınç presostatları, Likit donma termostatları, Sight Glass, Drier ve Likit Vanası ile sistemin güvenli çalışması sağlanmıştır. Kompresörler aşırı akım röleleriyle korunmuş olup, gerekli şebeke elektriği 400 V / 3 Faz / 50 Hz’ dir.
DİKKAT: Şehir şebeke

 Isıtıcı Batarya
Isıtıcı Batarya
Isıtıcı Batarya
elektriğindeki değişikliklerden (±%10) veya fazlar arası değişikliklerde (±%3) sisteme regülatör veya özel koruyucu röleler konulması gerekmektedir.

8 - HAVA FİLTRESİ
G4 Sınıfında standart kaset filtre kullanılmakta olup 1,5 - 2 m/sn hava hızlarında geniş toz tutma kapasitesine haizdir. İsteğe bağlı olarak taze hava girişine F7 veya F8 sınıfı son filtre de konulabilmektedir.

9 - ELEKTRİK VE OTOMASYON PANOSU (DDC + MCC)
Carel PC03 microprosesor sistemin kış - gece / kış - gündüz ve yaz şartlarında çalışması için gerekli ortam nemi, sıcaklığı ve taze hava miktarını ihtiyaca uygun olarak ayarlar. Türkçe ve İngilizce komut seçeneklerine sahiptir. İsteğe bağlı olarak RS485 kartı kullanılarak Modbus Protokolü ile bina otomasyon sistemine bağlanabilir veya 150 mt.’ye kadar ilave kumanda ekranı seçeneği mevcuttur. Ayrıca hava akış sisteminde donma termostatı, fark basınç anahtarları (Filtre kirli ve kayış koptu), yüksek üfleme havası limit termostatı, damper servomotorları otomatik kumanda
paneline bağlı olarak sistemin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Nem Alma Pozisyonları

Kış gece pozisyonu:  İç resürkile havası vasıtası ile ortamın nem ve sıcaklık değeri sabit tutulur, by-pass taze ve egzost havası damperlerinin pozisyonu ile dış hava alınmaz.

  Isı Geri Kazanım Bataryası
Isı Geri Kazanım Bataryası
Isı Geri Kazanım Bataryası
Kış gündüz pozisyonu: Mahalde bulunan insan sayısına göre %10-20 arasında taze hava ve egzost damperi açık tutulur, %90-80 açık olan by-pass damperi vasıtası ile irkülasyon sağlanır, nem ve sıcaklık istenilen değerlerde kademeli oransal olarak sabit tutulur.
Yaz pozisyonu: Dış ortamının sıcaklığı iç  ortamdan daha fazla, özgül neminin daha düşük olması durumunda bu işletim geçerlidir. Soğutma çevrimi ve son ısıtıcı kapalıdır. Heat – pipe sıcak havadan soğuk havaya ısı aktaracak yönde çalışır. Havalandırma ve nem alma işlemini dış hava oranını en fazla hissedecek şekilde yapmaktadır. İç havanın tamamına yakınının dışarı atılması sırasında fanlar çalışmaktadır.

Nem Alma Pozisyonları
Nem Alma Pozisyonları
Nem Alma Pozisyonları

Aqua Therm Tashkent 2020

SODEX Ankara 2020

30 Eylül - 3 Ekim 2020
isk sodex 2019 300x250