HVAC

UPONOR, 100 yıla yakın kendi geçmişi, 1980 yılından beri bünyesine kattığı 34 ayrı firma arasındaki Wirsbo (İsveç) ile 1620 yılına kadar uzanan tecrübesi ile tesisat, ısıtma ve serinletme sistemleri konusunda Avrupa'nın en büyük üreticisi olan Finlandiya merkezli uluslararası bir firmadır.

Uponor  5 ülkede 11 fabrikası, 30 ülkede kendi ofisi ve 4000'e yakın çalışanı ile Dünyada 150'den fazla ülkede ürün ve çözümlerini sunmaktadır. Gerek sunduğumuz PEX-a ve MLCP borular, gerek tamamlayıcı ekipman ve aksesuarları ile 4500 farklı kalem ürünü komple sistemler olarak tedarik etmekteyiz. Araştırma-Geliştirme'ye verdiği önem sebebiyle son kullanıcı ve uygulayıcılara sayısız avantaj sağlayan Uponor'un 2009 yılında krize rağmen AR-GE yatırımı 15 Milyon Euro'nun üzerinde gerçekleşmiştir.

Uponor'un Türkiye'deki faaliyetleri, 1989 yılında ISIYER firmasına Wirsbo markalı ürünlerimiz ile alakalı olarak münhasır temsilcilik verilmesiyle başlamıştır. Uponor Türkiye'nin 2008 yılında kurulmasıyla hızlanan süreçte yeni bayiliklerle Türkiye'deki organizasyonun gelişmesi amaçlanmaktadır.

Sistemlerimiz ısıtma-serinletmede sınırsız alan kullanabilme imkanı ile mimarinin bütün engellerini kaldırmakta ve önyargıların aksine insan konforu ve sağlığı için en uygun yöntem olan yerden/duvardan/tavandan ısıtma-serinletme uygulamalarında da bir çok yenilik sunmaktadır.

****

Hava Sirkülasyonu Yapmayan Tavandan Serinletme Sistemi / Uponor konfor paneli ile düşük maliyetli serinletme

Ofis binaları birçok insanın sınırlı bir alanda beraber çalıştığı binalardır. Bu sebeple insanların yaşam kalitesinin yüksek olması için havanın serinletilmesi önemli bir konudur. Çalışma düzeninin aksamaması için kullanılacak sistem kolayca uygulanabilen, ekonomik bakımdan verimli ve hijyenik olmalı; özellikle restorasyon projelerinde binaların ihtiyaçlarıyla eşleşecek şekilde esnek olabilmelidir. Bu yüzden Uponor hijyenik ve düşük maliyetli çözümü Konfor Paneli’ni geliştirmiştir. Bu tavandan serinletme sistemi hava sirkülasyonu olmadan sessiz serinletme sağlarken, mevcut asma tavanlara da uygulanabilmektedir.

Geleneksel havalandırma sistemleri daha az hijyenik olup, daha düşük verimli, uygulanması daha zor ve nispeten daha düşük esneklik sağlayan sistemlerdir. Bu sistemlerin temeli hava sirkülasyonu üzerine kuruludur; kuru ve soğuk hava eşit olmayan bir biçimde dağıtılır, ve mekanda hızla sirküle edilir. Böyle bir havalandırma ortamında göz tahrişleri ve üst solunum yolu rahatsızlıkları artar. Havanın ısı sığasının düşük olması sebebiyle bu tür sistemlerin geniş havalandırma kanallarına ihtiyacı vardır ki; bu kanallar binada kayda değer bir alanı kapladıkları gibi, çabuk kirlenerek ciddi sağlık problemlerine de yol açabilirler.

Geleneksel havalandırma sistemlerinin tersine Uponor Konfor Paneli; ofisler, hastaneler, spor salonları, eğitim kurumları ve idari binalar gibi kamusal alanlarda tavandan serinletmede son derece verimlidir. Yeni inşa edilen binalarda ve restorasyon projelerinde kolaylıkla uygulanabilir.

Tavandan serinletme sistemi termal aktif konfor panelleri ile aktif olmayan kör panellerden oluşur. Sistemin ısıl gücü bu iki yapı elemanının beraber kullanılmasıyla ayarlanır. Tüm paneller standart asma tavan karkasını oluşturan metal destek şasisi içine kolayca ve çabucak uygulanır. Dolayısıyla neredeyse tüm tavan, serinletme için kullanılabilir.

Paneller 1250 x 625 mm veya 625 x 625 mm. boyutlarında mevcuttur. Konfor panelinin içinde 10 x 1,5 mm boyutlarında esnek Uponor PE-X kangal boru bulunur. Bu boru içinden ısının tüm yüzeye eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlayan soğuk su geçer. Kör panellerde ise boru bulunmaz ve asma tavanlarda ışıklandırma veya havalandırma için gereken duvar delikleri (yuvalar) için kullanılırlar. Borular birbirlerine 10 mm ve 15 – 10 mm. boyutlarındaki Uponor slip fittingslerle bağlanır. Ayrıca bu fittingsler, panelleri kumanda devresine ya da tavandan serinletme bölümüne bağlamak için de kullanılır. Uponor Konfor Paneli 92.5 W/m2’ye kadar serinletme kapasitesi sağlayabilir.

“Sessiz” bir serinletme sistemi olan Uponor Konfor Paneli, havanın yer değiştirmesine sebep olmadığı için sirkülasyon oluşturmaz. Paneller toz biriktirmez ya da taşımaz, dolayısıyla daha önce yukarıda bahsedilen sağlık problemlerine yol açmaz.  Yüzeyi beyaz fiberglas ses izolasyonlu boya ile galvanize çelik tabakadan oluşmaktadır, böylelikle sistem ses izolasyonu da sağlar; hatta kör panellerin ses izolasyon kabiliyeti daha da fazladır. Tüm paneller beyaz mufon bez ile kaplıdır, böylelikle sistem normal bir asma tavanla birebir aynı görünür.

Burak Özkök/Dizayn ve Teknik Destek Mühendisi
Aqua Therm Tashkent 2020

SODEX Ankara 2020

30 Eylül - 3 Ekim 2020
isk sodex 2019 300x250