Yangın

Johnson Controls Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin başkenti Lefkoşa ’da bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin Bilim Teknoloji Merkezi ile Çevik Uraz Binası ’nın zayıf akım ve mekanik otomasyon işleri için imzalamış olduğu sözleşme çerçevesinde zayıf akım kısmını tamamlanmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin başkenti Lefkoşa ’da bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin başkenti Lefkoşa ’da bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin başkenti Lefkoşa ’da bulunan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Projenin kapalı devre kamera (CCTV) ayağında Dahua marka 184 adet kamera, 5 adet kayıt ünitesi, 1 adet sistem yönetim cihazı kullanılmaktadır. Sistemin kayıt kapasitesi 450 Terabayt (460,800 Gigabayt) olup, kampüsün 7 gün 24 saat izlenmesi ve oluşan alarmların mail yoluyla ilgili kişilere ulaştırılması sağlanmaktadır.

Johnson Controls ’un bünyesine kattığı ve dünyada en büyük yangın algılama üreticilerinden biri olan Tyco ’nun Fireclass yangın alarm panelleri sayesinde; öğretim elemanları, öğrenciler ve misafirlerin can güvenliği en üst düzeyde sağlanmaktadır. Bütün yangın algılama noktaları, tek bir merkezde grafik ekran üzerinden izlenebilmektedir. Olası bir yangın durumunda; klima santralleri, yangın damperleri ve diğer yangın mekanik cihazlarının senaryoya göre anında komut edilebilmesi sayesinde; yangının izolasyonu, büyümesinin engellenmesi ve söndürülmesi sağlanmaktadır.
Üniversite gibi çok çeşitli birim, kullanıcı ve yetki seviyelerinin bulunduğu bir tesisin olmazsa olmazı olan Johnson Controls P2000 güvenlik yönetim yazılımı ile 180 ’den fazla nokta için güvenlik ve kart okuma kontrolü tek bir merkezden yapılabilmektedir. Bu sistem sayesinde; bir yetkinin en son hangi tarih, saat ve yerde kullanıldığı takip edilebildiği gibi, geriye dönük detaylı raporlar alınabilmekte veya tek bir merkez üzerinden gerekli bütün yetkilendirme ve yetki dışı bırakma işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca, oluşan ihlal veya zorlamalar anında alarm olarak ilgili kişilere iletilmektedir.

Enerji mühendisliği ve yenilenebilir enerji konularında sayısız çalışması bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, projenin tamamlanan kısmı ile ilgili olarak “proje süresince sağladıkları mühendislik desteği, saha operasyonlarındaki hızları, diğer disiplinlerle uyum içinde çalışmaları, çözüm odaklı yaklaşımları ve ortaya çıkan başarılı sonuçtaki önemli katkılarından dolayı tüm Johnson Controls ekibine teşekkür ederiz” şeklinde görüşlerini belirtmiştir.

Johnson Controls ’un bünyesine kattığı Tyco ’nun Fireclass yangın alarm panelleri  kullanıldı
Johnson Controls ’un bünyesine kattığı Tyco ’nun Fireclass yangın alarm panelleri kullanıldı
Johnson Controls ’un bünyesine kattığı Tyco ’nun Fireclass yangın alarm panelleri kullanıldı
 

1885 yılında ilk elektrikli oda termostatının icadı ile kurulan Johnson Controls, endüstri lideri olarak müşterilerine 150’den fazla ülkede hizmet vermektedir. 130.000’den fazla çalışanı ile akıllı binalar, verimli enerji çözümleri, birleşik altyapılar vb. birbirleri ile etkileşimli olarak çalışan sistemlere hizmet vermektedir.

NPPES 2020

WIN EURASIA 2020

ERBIL BUILDING