Yenilenebilir Kaynaklar

Her altı dakikada bir güneş kollektörü üreten ABB robotları, İsveç’te bulunan güneş kolektörleri üreticisi Absolicon için güneş enerjisi teknolojilerini maliyetler açısından konvansiyonel teknolojilere karşı rekabetçi bir alternatif haline getiriyor.

ABB robotları güneş enerjisi endüstrisinde otomasyonu artırıyor
ABB robotları güneş enerjisi endüstrisinde otomasyonu artırıyor
ABB robotları güneş enerjisi endüstrisinde otomasyonu artırıyor
İki ABB robotu ile her altı dakikada bir güneş kolektörü paneli üretilirken önceki manuel üretim yöntemleri ile günde sadece üç ünite üretim gerçekleştirilebiliyordu.
Otomatikleştirilmiş bir üretim süreci, düşük maliyetli güneş kollektörleri üretimini kesintiye uğratmadan yüksek kalite ile üretme ve küresel rekabet gücü anlamına geliyor.
Projenin bir sonraki aşaması, dünya çapındaki üretim ortaklarına eksiksiz robotik üretim hatları tedarik etmeyi içeriyor. Sürdürülebilir bir topluma dönüşümü sağlamak ve kaynakları korumak için, güneş kollektör panellerinin üretimi hassas, yüksek verimli ve uygun maliyetli olmalıdır.

Bunu başarmak için;

Absolicon ve ABB, Absolicon'un Härnösand, İsveç'teki fabrikasında konsantre güneş kollektörlerinin seri üretimi için dünyanın tek eksiksiz çözümünü geliştirdi.

Otomasyon, üretimi ciddi ölçüde artırdı. Absolicon'un robotik üretim hattı, artık iki ABB robotu ile her altı dakikada bir güneş kolektörü paneli üretirken önceki manuel üretim yöntemleri ile günde sadece üç ünite üretim gerçekleştirilebiliyordu.

"Otomatikleştirilmiş bir üretim süreci geliştirmek, güneş kollektörlerimizin maliyetini düşürme bununla beraber üretimi düzenli bir şekilde devam ettirme ve yüksek kaliteli üretim yapmamıza olanak tanıyarak küresel rekabet gücümüzü arttırmamıza zemin yaratmıştır. ABB'nin robotlarının sunduğu üretkenlik, güneş enerjisinin geleneksel endüstriyel ısıtma ile fiyat bazında rekabet etme imkanını ilk kez sağlayabileceğimiz anlamına geliyor." dedi Absolicon CEO'su Joakim Byström. "Yeni otomatik üretim hattımız her altı dakikada bir kusursuz güneş kollektörü üretebiliyor, bu nedenle rakipler manuel olarak yoğun bir üretim sürecine güvenirken, şimdi bunu beş kişi, iki robot ve bileşenlerin bir kısmıyla yapabiliyoruz."

Absolicon, 20 yıldır sürdürülebilir güneş teknolojisi geliştiriyor ve endüstriyel şirketler ve bölgesel ısıtma ağları için 160 dereceye kadar ısı ve buhar üreten, sınıfının en verimli parabolik güneş kollektörlerini üretiyor.

ABB Robotik ve Kesikli Otomasyon Başkanı Sami Atiya, "ABB'nin robotik çözümlerinin, Absolicon'un üretim hattının üretkenliğini, kalitesini ve maliyet verimliliğini artırarak yenilenebilir bir enerji ürününü rekabetçi bir fiyata pazara sunmalarını sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi. “Absolicon'un üretimini günde üç üniteden altı dakikada bir üniteye hızlandırmasına yardımcı olurken, robotik çözümlerimiz sürdürülebilir teknolojinin küresel olarak benimsenmesini hızlandırmada önemli bir rol oynuyor ve Absolicon'un üretim ortaklarının küresel olarak tutarlı bir şekilde güneş kollektör panelleri üretebilmesini sağlıyor. "
Byström, "Vizyonumuz, doğrudan güneş ışığından ısı üretmek için dünya çapında güneş enerjisi kolektörlerinin uygun maliyetli bir seri üretimini sağlamaktır," diye ekledi. "Bu otomatik üretim sürecini oluşturmak için ABB ile yaptığımız çalışmalar, vizyonumuzu gerçekleştirmemiz için önemli bir avantaj olurken, ABB'nin küresel hizmet organizasyonu, yeni otomatikleştirilmiş üretim hattımızı küresel olarak kullanıma sunduğumuzda yeni müşterilerimiz için çok değerli bir kaynak olacak."
Projenin bir sonraki aşaması, dünya çapındaki üretim ortaklarına eksiksiz robotik üretim hatları tedarik etmeyi içeriyor ve ABB ve Absolicon, robotik üretim hattının dünya çapında geliştirilmesi, satışı ve pazarlanması konusunda işbirliği anlaşmasına vardırlar.

İlk kurulum Çin'deki bir ortağa teslim edildi ve bir düzine ülkedeki işletmelerle robotik üretim hatlarının satın alınması için çerçeve anlaşmalar imzalandı ve ABB tüm yeni kurulumlar için robotlar tedarik etti.

Absolicon Solar Collector AB (publ) , İsveç'in Härnösand şehrinde bulunan, halka açık bir limited şirkettir.

ICSG İstanbul 2021

Solar İstanbul

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250