Enerji

OMV, Avrupa'nın önde gelen petrokimya şirketlerinden Borealis’in yüzde 75 hissesini satın aldı. OMV, düşük karbonlu geleceğe geçiş stratejisi kapsamında Borealis’teki yüzde 36’lık hisselerine ek olarak 4,68 milyar dolar yatırım yaparak yüzde 75’lik oranla şirketin hisse çoğunluğuna sahip oldu.

 

Avusturya'nın en büyük enerji şirketi OMV ve Abu Dabi merkezli yatırım şirketi Mubadala, OMV'nin Borealis’in çoğunluk hisselerini almasına yönelik bir anlaşma imzaladı. OMV, Avrupa'nın önde gelen petrokimya şirketlerinden biri olan Borealis'teki yüzde 36 hissesini Mubadala’dan 4,68 milyar dolara aldığı yüzde 39'luk ek hisse ile yüzde 75'e çıkarttı. 2020 sonuna kadar tamamlanması beklenen anlaşma kapsamında Mubadala ise yüzde 25 hissesini koruyacak. Bu yatırım ile OMV, sektörde polyolefin ve baz kimyasal tedariğinde lider sağlayıcı rolünü üstlenecek. Aynı zamanda OMV, Avrupa'daki 1 numaralı etilen ve propilen üreticisi, dünya çapında ise en iyi 10 polimer üreticisinden biri olacak.
Anlaşma kapsamında OMV tarafından 2021'in sonuna kadar 2 milyar euro değerinde bir tasfiye programı uygulanacak. OMV ayrıca; azaltılmış maliyetler, kolaylaştırılmış operasyonlar ve vergi avantajlarından faydalanarak 2025 yılı sonuna kadar 700 milyon euro maliyet tasarrufu gerçekleştirmeyi hedefliyor.

OMV Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Rainer Seele, Borealis’in yüzde75 hissesine sahip olmalarıyla ilgili olarak "Bu anlaşma gelecek stratejimizin uygulanmasında sadece bir kilometre taşı değil, OMV tarihinin en büyük dönüşümü olacak. Bu yatırım sayesinde OMV’nin küresel petrol, gaz ve kimyasal üretiminde kullandığı entegre iş modeli, yüksek kaliteli plastik sektörüne doğru büyümesini sağlayacak. Yapılan anlaşma aynı zamanda, OMV’nin düşük karbonlu geleceğe geçişte yeniden konumlandırması bakımından da önemli rol oynayacak” dedi.

Mubadala Petrol ve Petrokimya CEO'su Musabbeh Al Kaabi ise anlaşmayla ilgili olarak "Borealis'e sektöründe lider bir şirket olarak güveniyoruz. OMV'deki mevcut yüzde 24,9 hissemiz ile birlikte, Borealis’te sahip olacağımız doğrudan yüzde 25 pay ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. OMV'nin önemli bir hissedarı olarak Borealis'le stratejik olarak güçlü bir uyum sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.
Borealis’in Viyana’daki merkez ofisi dahil olmak üzere yaklaşık 6 bin 900 çalışanı bulunuyor ve şirket 120'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Finansal başarısı yüksek olan Borealis, 2019 yılında dünya çapında toplam 9,8 milyar euro satış geliri ve 872 milyar euro net kar elde etti.


OMV Aktiengesellschaft, hakkında bilgiler:
OMV, çevresel sorumluluk anlayışına dayalı olarak, petrol, gaz, yenilikçi enerji ve en yüksek kalitede petro-kimyasal çözümler üretmekte ve pazarlamaktadır. 2019 yılında elde edilen 23 milyar euroluk grup satış hacmi ve yaklaşık 20 bin çalışanıyla OMV Aktiengesellschaft, Avusturya’nın en büyük halka açık şirketlerinden biridir. OMV, Orta ve Doğu Avrupa’nın parçası olarak Romanya ve Avusturya’da güçlü bir yapıya sahiptir ve diğer temel faaliyet bölgeleri olan Rusya, Kuzey Denizi, Orta Doğu ve Afrika ile Asya – Pasifik bölgelerinde sahip olduğu dengeli bir uluslararası portföyü yönetmektedir. 2019 yılında gerçekleşen günlük üretim hacmi 487.000 boe/d civarındadır. OMV, Avrupa'da üç rafineri işletmektedir, ADNOC Rafineri ile ticari ortak girişiminde yüzde 15'lik bir paya sahiptir ve yıllık toplam işleme kapasitesi 24,9 milyon tondur. Ayrıca, OMV’nin dünyanın önde gelen polyolefin üreticilerinden biri olan Borealis ile yüzde 36 ortaklığı bulunmaktadır. Şirket, on Avrupa ülkesinde 2.100 dolum istasyonu işletmektedir. OMV Avusturya ve Almanya’da doğal gaz depolama tesislerine sahip olup bağlı ortaklığı Gas Connect Austria GmbH, Avusturya’da bir doğal gaz boru hattı şebekesi işletmektedir. 2019 yılında, doğal gaz satış hacmi 137 TWh civarında gerçekleşmiştir. Sürdürülebilirlik OMV kurumsal stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. OMV, düşük karbon ekonomisine geçişi desteklemektedir. Bu bağlamda OMV, karbon yoğunluğunun azaltılması ve yeni enerji ile petrokimya çözümleri sunmak için ölçülebilir hedefler belirlemiştir.

Mubadala
Mubadala yatırım şirketi, hissedarı Abu Dabi hükümeti için sürdürülebilir finansal getiri sağlamayı amaçlayan küresel bir portföyünü yöneten bir yatırımcıdır. Mubadala 229 milyar dolar portföyü ile havacılık, bilgi ve iletişim teknolojileri, yarı iletkenler, metaller ve madencilik, yenilenebilir enerji, petrol ve gaz, petrokimya, kamu hizmetleri, sağlık, tarım olmak üzere birden fazla sektörde gösterdiği faaliyetler ile beş kıtaya yayılmıştır. Mubadala’nın Rio de Janeiro, Moskova, New York ve San Francisco ofislerinin yanı sıra Hong Kong’ta bir ortak girişimi bulunmaktadır. Mubadala, dünya standartlarında yönetime kendini adamış bir ortak, sorumlu bir hissedar ve güvenilir bir küresel şirkettir.
Borealis AG
Borealis; polyolefinler, baz kimyasalları ve gübre alanlarında yenilikçi çözümler sunan lider bir tedarikçidir. Merkezi Viyana, Avusturya'da bulunan şirket şu anda 6.900'den fazla çalışanı ile 120'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Borealis’in 2019 yılında satış geliri 8,1 milyar euro ve net karı 872 milyon euro olmuştur. Mubadala, holding şirketi aracılığıyla şirketin yüzde 64’lük hissesine sahipken geri kalan yüzde 36'sı ise uluslararası entegre bir petrol ve gaz şirketi olan Avusturya merkezli OMV'ye aittir. Borealis, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi (ADNOC) ile Borouge ve ABDTotal ile NOVA Chemicals ortaklığındaki Baystar ™ortak girişimi ile müşterilerine dünya çapında hizmet ve ürünler sunmaktadır.

NPPES 2021

Solar İstanbul