Elektrik

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Coronavirüsü salgını, yaşamın her anını evlere sığdırırken, evlerde elektrik tüketimini de artırdı. Çamaşır makinesinden televizyona, fırınlardan ütüye hemen her türlü elektrikli cihaz, neredeyse tüm gün aynı anda faaliyette! Bu süreç, bireysel tüketiciler kadar gelirinde düşüş yaşayan işletmeler düşünüldüğünde de elektrik tasarrufunu yeniden gündeme taşıdı. Peki, evlere kapanan bireysel tüketiciler ile geliri azalan işletmeler için elektrik tasarrufunda bulunmanın yöntemleri neler? Bu durum, işletmeler açısından ihmal edilen bakım ve onarım faaliyetleri açısından bir fırsat mı? Kolen Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, bireysel tüketiciler ve işletmeler için yaşanılan süreçte elektrik tasarrufuna ilişkin yol haritası sundu.

 

Kolen Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt
Kolen Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt
Kolen Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt
İşletmelerde elektrik faturasında tasarruf için en temel 7 adım

· İşletme içerisinde elektrik tüketim noktalarını belirleyip, takibe alın. Bu noktaların takibe alındığının bilinmesi bile farkındalık oluşturacak, daha dikkatli tüketilecektir.

· Abone grubu, tarife sınıfı ve tarife seçiminizi gözden geçirin.

· Aktif, reaktif dengesi ve kompanzasyon sisteminin herhangi bir reaktif bedeli yansımasına engel olduğundan emin olun.

· Ulusal tarifeden enerji alıyorsanız, mutlaka “Serbest Tüketici” sözleşmesi yaparak, enerjinizi daha uygun fiyatla alın.

· Elbette elektrik tedarik şirketinizi seçerken dikkatli olun, sunulan koşullara dikkat edin.

· Periyodik bakımlarınızı yaptırın.

· Değiştirilmesi gereken ekipman, filtre, parça vb. değiştirin.

1 Milyon Abone Hala Kendilerine Sunulan Avantajı Kullanmıyor!

Elektrik tüketiminde kendine sunulan avantajı kullanmamış 1 milyon civarında abone olduğunu altını çizen Karayurt, “Çok pahalıya elektrik alıyorlar. Büyük çoğunluğu ticarethane abone grubundan. Elbette tarımsal sulama ve sanayi aboneleri de var. Böyle sıkıntılı bir süreçte pahalıya elektrik kullanma lüksü pek yok açıkçası. Takdir ve karar tabi ki abonelere ait.” dedi. Karayurt, “Mesken, ticarethane, sanayi, şehit yakını muharip malul gaziler, aydınlatma gibi abone gruplarının tarife birim fiyatları birbirinden farklı. Özellikle ticarethane, sanayi ve tarımsal sulama abone grupları dikkat etmeli.

2 milyon TL tasarruf!

Üretimde yoğun elektrik kullanan bir sanayi kuruluşundan örnek veren Karayurt, şunları söyledi: “1 milyon kilovatsaat elektrik kullanan bir sanayi kuruluşu ticarethane tarifesinde ise yılda 1.8 milyon TL fazla fatura ödüyor. Sanayi tarifesine geçerse KDV dâhil ayda 150 TL daha az fatura ödeyecektir. Bu şekilde 1.8 milyon TL cebinde kalır. Yine 1-1.5 milyon ticarethane ve sanayi abonesi var. Serbest tüketici olmadıkları için yüksek fatura ödüyorlar. Hepsini toplarsanız milyarlarca TL eder. İşletmeler elektriğin pahalı olduğundan, zamlardan şikâyet ediyorlar, daha az fatura ödemek için bu haklarını mutlaka kullanmalılar.”

4 kişilik bir ailenin aylık faturası, en az 140 TL

Çok yüksek tüketimli işletmelerde olduğu gibi evlerimizde de ciddi miktarda elektrik tüketen cihazların bulunduğuna dikkat çeken Karayurt, “4 kişilik bir ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi 200 ile 250 kilovatsaat arasındadır. Bu, bugünün tarifesiyle 140 TL ile 180 TL arasında bir elektrik faturası demektir. Alınacak tedbirlerle bu rakamları düşürmek mümkün” dedi.

12 adımda evde elektrik tasarrufu

· Mümkün olduğunca gün ışığından istifade edin.

· Evde olduğunuz zamanı değerlendirin, duvarları kesinlikle açık renkler ile boyayın.

· Buzdolabını kalorifer, fırın, klima gibi ısı yayan eşyaların yakınına koymayın.

· Sulu yiyecekleri kapaklarını kapatarak buzdolabına koyun. Dolaba sıcak yiyecek koymayın. Kapısını sık sık açıp kapatmayın.

· Tam da bu dönemde artık TV, DVD, VCD, uydu alıcısı, bilgisayar ve benzer elektronik aletleri düğmesinden kapatmayı bir alışkanlık haline getirin.

· Yine kullanmadığımız bölümlerin elektriğini söndürme artık bir refleks haline gelsin.

· Tuvalet, merdiven, kapı önü gibi yerlere sensörlü ışık yaptırın.

· Çamaşır ve bulaşık makinelerini az kapasite ya da çok yüklü olarak çalıştırmayın.

· Az kirli, ya da az miktarda çamaşırı yıkamak gerekirse düşük performansta çalıştırın.

· Saç kurutma makinesini saçımızı havlu ile kuruttuktan sonra kullanın.

· Çamaşır kurutma makinesini gerekmedikçe çalıştırmayın.

· Elektrikli ev eşyalarının ömürleri 10 yıldır. Sorunu olmasa dahi 10 yıl öncesinin teknolojisidir. Elektrik sarfiyatı muhtemelen yeni bir makineye göre yüksek olur. Ya değiştirin ya da performansını kontrol ettirin.

NPPES 2021

Solar İstanbul