Elektrik

ABB, Çin’de önde gelen bir e-mobilite çözümleri şirketi olan Shanghai Chargedot New Energy Technology Ltd. Şirketi’nin (“Chargedot”) yüzde 67 değerindeki çoğunluk hissesini satın alıyor. İşlemlerin önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor ve ABB gelecek üç yıl içinde hisselerini daha da arttırma olanağına sahip olacak.

ABB, Chargedot'u satın alarak e-mobilite portföyünü güçlendiriyor
ABB, Chargedot'u satın alarak e-mobilite portföyünü güçlendiriyor
ABB, Chargedot'u satın alarak e-mobilite portföyünü güçlendiriyor

Şangay merkezli Chargedot, 2009 yılında kurulmasından bu yana Çin'deki elektrikli araç üretimine önemli katkılarda bulundu. Şirket, AC ve DC şarj istasyonlarının yanı sıra; EA üreticileri, EA şarj ağ operatörleri ve gayrimenkul geliştiricilerinden oluşan bir dizi müşteriye yönelik olarak gerekli yazılım platformları sunmaktadır. Şirketin yaklaşık 185 çalışanı mevcuttur ve diğer ortakları arasında SAIC'nin bir iştiraki olan Shanghai SAIC Anyo Charging Technology Ltd. Şti. bulunmaktadır.

Chargedot; gemiler, demiryolları, tramvaylar, otobüsler ve teleferiklerin elektrifikasyonu için sunduğu hizmetlerinin yanında, güç dağıtımından araba ve kamyonlar için şarj noktalarına yönelik sağladığı çözümler ile sürdürülebilir ulaşım altyapısında dünya lideri olan ABB'ye doğal bir uyum sağlayacaktır. Bu satın alma işlemleri, önde gelen Çinli elektrikli araç üreticileriyle olan ilişkilerimizi daha da güçlendirecek ve şirketimizin e-mobilite portföyünü yerel ihtiyaçlara göre özel olarak geliştirilen donanım ve yazılımlarla genişletecektir. ABB Robotik, Çin’deki EA üreticilerinin montaj hatlarındaki robot ünitelerinin ve yazılımlarının en önde gelen tedarikçisidir.

ABB Elektrifikasyon Bölümü Başkanı Tarak Mehta, “Bu yatırım, ABB’nin sürdürülebilir mobiliteyi mümkün kılma konusundaki kararlılığının bir başka göstergesidir” dedi. “Çin kapsamlı bir e-mobilite ekosisteminin geliştirilmesi konusunda adımlar atmaya devam ederken, SAIC ve diğer önde gelen Çin otomobil üreticileri ile yakın bir biçimde çalışılacak olması bakımından bu satın alma, ABB'ye söz konusu büyümenin sağlanmasında önemli bir rol verecektir”.

Chargedot CEO'su Mao Chunhua, “Chargedot, Çin'deki yeni enerji ile araç şarj çözümlerine odaklanan ilk yüksek teknoloji işletmelerinden biriydi. ABB'ye katıldığımızda, kendimizi bir sonraki büyük adımı atmak için oldukça elverişli bir konumda bulacağız.” diyor.

Küresel e-mobilite altyapı pazarının genel görünümü gün geçtikçe daha da büyüyor. Grand View Research A.Ş.’nin tahminlerine göre, Asya Pasifik bölgesinin bu pazardaki en yüksek büyümeyi göstermesi bekleniyor. Çin halihazırda, tüketici kitlesi devlet destekli bir teşvik programı ile desteklenen, dünya çapındaki 2 milyonluk en büyük elektrikli araç filosuna ev sahipliği yapıyor.

ABB; güvenli, akıllı ve sürdürülebilir elektrifikasyon çözümleri sağlama konusunda rakipsiz bir uzmanlığa sahiptir. ABB'nin FIA Formula E Şampiyonası ile ortaklığı, e-mobilite ile ilgili elektrifikasyon ve dijitalleştirme teknolojilerinin test edilmesi ve geliştirilmesi, gürültüden ve emisyondan arınmış bir gelecek yaratmak amacıyla e-mobilitenin sınırlarının zorlanması için küresel bir platform işlevini görmektedir. 21 Mart 2020 tarihinde Çin'in Sanya kentinde bir ABB Formula E yarışı gerçekleştirilecek.

Bu vizyonu gerçekleştirmede kilit bir role sahip olan ABB’nin kapsamlı e-mobilite portföyü EA şarj teknolojilerinden ve yardımcı enerji dağıtım çözümlerine geniş bir yelpaze sunuyor. ABB dünya çapında 76 ülkede 11,000'den fazla DC hızlı şarj ünitesi sattı.

ABB, 2016'dan beri Çin’de BYD ve Daimler ile birlikte çalışıyor ve Denza elektrikli araçlarının şarj edilmesi için DC Wallbox ünitelerini tedarik ediyor. Şirketimiz ayrıca NIO gibi elektrikli araç üreticileri ve BP/ifuel 66 gibi projeler için DC hızlı şarj çözümleri sağlamaktadır.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle ABB, dünya çapında müşteri odaklı dört öncü işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

Aqua Therm Tashkent 2020

SODEX Ankara 2020

30 Eylül - 3 Ekim 2020
isk sodex 2019 300x250

ICCI 2020