Elektrik

Trabzon, çöpten üretilecek elektrikle aydınlanacak. Mimsan CEO’su Hacı Ahmet İlhan, “Malatya’nın ardından Trabzon’un çöpünden de elektrik üreteceğiz. Biyokütle santralı kuruyoruz” dedi.

 

Mimsan, Malatya’nın ardından Trabzon’un çöpünden de elektrik üretecek
Mimsan, Malatya’nın ardından Trabzon’un çöpünden de elektrik üretecek
Mimsan, Malatya’nın ardından Trabzon’un çöpünden de elektrik üretecek
Yerli teknolojiyle atıktan elektrik

Yerli teknolojiyle atıklardan enerji elde eden Türk firma MİMSAN, Malatya’da kurduğu tesisinden sonra şimdi de Trabzon’da evleri atıklardan elde edilecek elektrikle aydınlatmaya hazırlanıyor. Trabzon’da kurulu gücü 13 megavat olacak santralın 2020’de faaliyete geçeceğini belirten Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan, “13 megavat demek 13 bin ailenin sokak aydınlatması da dahil olmak üzere enerji tüketimi demek. Sadece aydınlatmayı hesaba katarsak bu 80 bin haneye tekabül ediyor” dedi.

15 milyon dolar katkı

İlhan, “Trabzon’daki çöpten enerji santralı Türkiye’nin doğalgaz faturasını yaklaşık yıllık 15 milyon dolar aşağı çekecek” dedi. Özel sektör için de biyokütle santralları kurduklarını belirten İlhan, Samsun ve Afyon’da da iki santral kurduklarını söyledi.

YEKDEM uzarsa yatırımlar da artar

Biyokütle enerjisinin YEKDEM kapsamında desteklenmesinin yatırımları artırdığını belirten İlhan, şöyle konuştu: “YEKDEM’in süresi 2020’de doluyor. Şu anda potansiyelin sadece yüzde 10’u işe dönüştü. YEKDEM devam ederse bu santrallarda talep patlaması bekliyoruz.”

 

Zero Build 2020

Aqua Therm Tashkent 2020

SODEX Ankara 2020

30 Eylül - 3 Ekim 2020
isk sodex 2019 300x250

ICCI 2020