Doğalgaz

Gaziantep, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Kilis illerini içine alan Trakya ve Gaziantep bölgelerinde doğal gaz dağıtım hizmetini 2006 yılında 30 yıl süreliğine üstlenen GAZDAŞ, sektörde 10’uncu hizmet yılını kutluyor. Zorlu Enerji Grubu çatısı altında faaliyetlerini sürdüren GAZDAŞ, gerçekleştirdiği yatırımlar sayesinde yarım milyondan fazla aboneye doğal gaz dağıtım hizmeti sunmaya başladı.

GAZDAŞ, yasal ve sosyal yükümlülüklerini en yüksek hızda gerçekleştiriyor
GAZDAŞ, yasal ve sosyal yükümlülüklerini en yüksek hızda gerçekleştiriyor

GAZDAŞ, yasal ve sosyal yükümlülüklerini en yüksek hızda gerçekleştiriyor
Dağıtım bölgelerinde ihtiyaç duyulan şebekelerin projelendirilmesi, inşası ve işletmesinden; doğal gazın nakli, pazarlanması, satışı ve müşteri hizmetlerine kadar kapsamlı bir alanda zorlu bir görevi üstlenen GAZDAŞ, toplam 523 bin aboneyi temiz, ekonomik ve güvenli yakıt doğal gaz ile buluşturuyor.

Zorlu Enerji Doğal Gaz Grubu Genel Müdürü Fuat Celepci, “Doğal gaz dağıtım hizmetini üstlendiği bölgelerde GAZDAŞ, mevzuat ve denetimine tabi olduğumuz Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yatırımlarını en yüksek oranda tamamlayan şirketler arasında ilk sırada gösteriliyor. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca, yükümlülüklerimizi eksiksiz ve en üst düzeyde tamamlayarak, vatandaşlarımızın güvenli ve ekonomik yakıt doğal gaz ve dolayısıyla temiz bir çevreden faydalanmaları için azami çaba gösterdik. Titizlikle sürdürdüğümüz çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de devam ettirerek, daha çok sayıda konut ve sanayi kullanıcılarımızın temiz, güvenli ve uzun vadede tasarruflu yakıt doğal gazla kesintisiz ve yüksek hizmet kalitesiyle buluşmasını sağlayacağız” dedi.


10 yılda 5 bin 745 kilometre uzunluğunda bir şebeke yaratıldı

10 yılda Trakya ve Gaziantep bölgelerinde toplam 800 milyon TL yatırım yaparak, 2000’e yakın kişiye doğrudan veya dolaylı istihdam sağladıklarını ve 5 bin 745 kilometre uzunluğunda doğal gaz şebekesinin yaratılmasını sağladıklarını belirten Celepci şöyle konuştu: “Faaliyet bölgelerimizde Türkiye’yi bir uçtan diğer uca 3 kez kat edebilecek bir uzunlukta bir şebeke oluşturduk. 10 yılda Trakya bölgesinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Babaeski, Lüleburgaz, Çerkezköy ve Karaağaç’ı içine alan 17 yerleşim biriminde doğal gaz altyapısını inşa ederek konut ve sanayiye doğal gaz arzı sağladık. Gaziantep bölgesinde ise Nizip ve Kilis’in içinde yer aldığı bölgede doğal gaz altyapısının geliştirilmesine büyük bir katkı sunduk. Önümüzdeki dönemde de genişleme çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.


Doğal gazın diğer enerji kaynakları ile karşılaştırıldığında hem daha ekonomik, hem de çevre dostu bir yakıt türü olduğunu belirten Celepci, “İnsan ve çevre sağlığı düşünüldüğünde, hava kirliliğine yol açmayan önemli bir yakıt olan doğal gazın kullanımı sayesinde hava kirliliğinde Gaziantep’te yüzde 25, Trakya bölgesinde ise ortalama yüzde 70 düzeyinde azalma oldu” dedi.


Geçtiğimiz 10 yıllık sürede hayata geçirdiği üstün hizmet anlayışıyla tüketicilerin güvenini kazanan GAZDAŞ, yeni dönemde dağıtım bölgelerine yenilerini ekleyecek. Trakya bölgesinde 9, Gaziantep bölgesinde ise 3 yeni yerleşim yerine de en kısa sürede doğal gaz hizmetini taşıyacaklarını belirten Celepci, “Bu yıl Gaziantep bölgesinde 20 milyon TL, Trakya’da ise 27 milyon TL olmak üzere 50 milyon TL’ye yakın bir yatırım planlıyoruz. Lisans alanımıza dahil edilen yeni bölgelerde altyapı çalışmalarımızı sürdürerek daha fazla kişiye güvenli ve temiz doğal gaz hizmetini sunabileceğiz” açıklamasında bulundu.


GAZDAŞ, yasal ve sosyal yükümlülüklerini en yüksek hızda gerçekleştiriyor

Celepci şöyle konuştu: “GAZDAŞ olarak, sektörün deneyimli ismi Zorlu Enerji Grubu'nun ve ülkemizin en büyük gruplarından Zorlu Holding'in desteğini de alarak çıktığımız yolda, azimle çalışarak sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirdik. Yatırımlarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Önümüzdeki 10 yılda abone sayımızı 1 milyonun üzerine çıkararak doğal gaz dağıtım şirketleri ilk üçe girmeyi hedefliyoruz. 2035 hedefimizde ise 523 milyon dolar düzeyinde yatırım yaparak 9000 kilometrelik bir şebekeye ve 1,5 milyon aboneye ulaşmak var.”


Ekonomiye ve çevreye sundukları katkının yanı sıra ‘Enerjimiz Çocuklar İçin’ projesi ile Türkiye’nin ilk ulusal enerji eğitimi projesini hayata geçirerek çocuklarını bilinçlendirdiklerini hatırlatan Celepci, “Gönüllü çalışanlarımızın katıldığı eğitimlerle bölgelerdeki ilkokul öğrencilerine doğal gazın sağlığa, çevreye ve yaşamımıza sağladığı katkıları anlatıp, temiz enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konusunda bilgiler veriyoruz. GAZDAŞ olarak inanıyoruz ki, 2035'e ve daha da ötesine emin adımlarla yürüyeceğiz. Ateşimiz hiç sönmeden, enerjimiz asla bitmeden, daha büyük başarılara, ülkemiz için daha güzel yarınlara…” dedi.

ICSG İstanbul 2018

ISAF İstanbul 2018