Doğalgaz

Siemens, yüksek verimli H sınıfı türbin teknolojisi referanslarına Türkiye’de bir yenisini ekledi. 1200 MW kurulu güce sahip Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı yenileme projesinde, gaz ve buhar türbini ekipmanları Siemens tarafından sağlanacak.


1200 MW kurulu güce sahip olacak Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı yenileme projesi kapsamında, Siemens’in daha az doğalgaz tüketimi gerçekleştirerek ekonomiye katkı sağlayan yüksek verimli H sınıfı gaz türbin teknolojisi kullanılacak.  Siemens, projede SGT5-8000H gaz türbini, SGen5-3000W jeneratörü, SST-5000 buhar türbini ve sisteme bağlı enstrümantasyon ve kontrol sistemlerinin tedariğini gerçekleştirecek.   Projede, Siemens gaz ve buhar türbin teknolojisinin tercih edilmesinde, yüksek türbin verimliği sayesinde santralın daha az doğalgaz tüketmesi önemli rol oynuyor. 


Toplamda 1200 MW kurulu güce sahip olacak tesiste, her biri 600 MW gücünde, tek şaftlı iki üniteden oluşan bir santral konfigürasyonu kullanılacak. Siemens, aynı zamanda türbinlerin kurulum ve işletmeye alınması sırasında montaj süpervizyonu ve devreye alma hizmetlerini de sağlayacak.

2017 yılının yaz aylarında üretime geçmesi planlanan Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi yakınlarına kurulacak.

Siemens’in pazara sunduğu H sınıfı paketi, teknik tasarımı standartlaşmış olan türbin teknolojisini, müşteri gereksinimlerine göre şekillenen mühendislik çözümleri ile birleştiriyor. H sınıfı türbin teknolojisi, verimliliği yüksek, esnek ve güvenilir özellikleri ile Türkiye enerji piyasasında hem ekonomiye katkı sağlayan hem de tercih edilen bir ürün konumunda bulunuyor.

Hüseyin Gelis
Hüseyin Gelis

Hüseyin Gelis
Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis konuyla ilgili şunları ifade etti:  “İki adet yeni gaz türbini siparişi ile hali hazırda kendini kanıtlamış ve yenilikçi teknolojiye sahip H sınıfı türbinlerimizin Türkiye’deki referans sayısı dörde yükselmiş oldu. Bu da pazar liderliğimizi daha da pekiştiren bir durum. Büyüyen bir ülke olarak dengeli bir enerji portföyüne ihtiyacımız var ve doğalgaz yatırımları da bu sebeple önemini korumaya devam edecek.“

Gama Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Özgür Umut Eroğlu, Siemens’in sağladığı avantajları ise şu şekilde vurguladı: "Ana müteahhit olarak santraların kurulum ve ticari işletme sürecinde Siemens teknolojisine ve işbirliğine güveniyoruz. Yüksek verimlilik ve hızlı devreye girme sürelerinin yanı sıra operasyon esnasında sağlanan mükemmel esneklik, yatırımcı müşterimize oldukça düşük enerji üretim maliyetleri ve verimli işletme imkanı sunacaktır.”

Özgür Umut Eroğlu
Özgür Umut Eroğlu

Özgür Umut Eroğlu
Dünya’da yaklaşık 46 adet satılan yüksek verimli H sınıfı gaz türbinleri, Hamitabat projesi için Siemens’in Berlin’de bulunan gaz türbini üretim fabrikasında, buhar türbinleri ve jeneratörler ise Mülheim tesisinde üretilecek.

Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı, Mayıs 2013 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen özelleştirme süreci sonunda imzalanan devir anlaşması ile Limak Holding bünyesinde yer almaya başladı.

Limak tarafından gerçekleştirilen santralin anahtar teslim inşaat ve kurulum işleri teknolojik yenileme ihalesini ise, Gama Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş kazandı. 

ICSG İstanbul 2018