Su Arıtma

Süper Ligin önemli takımlarından Konya Sporun Yeni stadyumunda, Danfoss-DEVI Çim Saha Isıtma Sistemi kullanıldı. DEVI sistemi sayesinde, kışın en karlı günlerinde bile Konya Arena’nın zemini futbol oynamaya elverişli olacak. Çimler sürekli canlı ve yeşil kalacak.

Danfoss A/S markası olan ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan DEVI Çim Saha Isıtma Sistemi, Türkiye’de ilk defa Konya Arena’da kullanıldı. Zemin ısısını ve nem oranını takip eden sensörleri sayesinde tam otomatik çalışan DEVI Çim Saha Isıtma sistemi, futbol, golf vb. çim sahalarda kar-buz birikimini engellemekte, çimlerin çabuk büyümesini ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.  

Konuya ilişkin açıklama yapan Danfoss Türkiye Genel Müdürü Levent Taşkın; ‘Werder Bremen, Anderlect, FC Köln gibi Avrupa’nın önemli futbol kulüplerinin stadyumlarında kullanılan DEVI Çim Saha Isıtma Sistemini Türkiye’ye getirmekten mutluluk duyuyoruz’ dedi. Taşkın sözlerine şöyle devam etti; ‘Türkiye’deki futbol sahalarında zemin bozukluğundan kaynaklı büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda zemin problemleri nedeniyle şampiyonlar ligi maçı dahil, birçok maç tatil edildi. Zeminle ilgili yaşanan sorunların temelinde; kış aylarında kar yağışı ve soğuktan zeminin donması ve çimlerin ölmesi yer almaktadır. DEVI Çim Saha Isıtma Sistemi tüm bu sorunların oluşmasını engellemekte, çimlerin sürekli canlı kalmasını sağlamakta ve bakım maliyetlerini minimum seviyelere düşürmektedir. Türkiye gibi kış aylarının sert ve soğuk geçtiği ülkelerde sporcu sağlığı ve spor ekonomisine katkılarından dolayı, DEVI Çim Saha Isıtma Sistemi mutlaka tercih edilmelidir.’

Yüzeyden 30 cm. derinliğe maksimum 100 W/m2 gücünde olacak şekilde uygulanan DEVI Çim Saha Isıtma Sistemi, çim kök seviyesinde yerleştirilen sensörlerden gelen sıcaklık bilgisine göre otomasyon sistemi tarafından takip ve kumanda edilir. Çimlerin kök seviyesinde genellikle 7-15 oC sıcaklık istenmektedir. Otomasyon sistemi sensörlerden gelen bilgilere göre sistemi otomatik olarak devreye alır veya devreden çıkarır. Sistem, beklenmedik bir durumda (aşırı yağış, arıza vb.)  SMS, E-mail, Ses kaydı vb. iletişim imkanları ile yetkili kişilere, 7 gün 24 saat bilgi göndererek, tesisin güvenliğini sağlar.  

Diğer çim saha ısıtma sistemlerine göre birçok avantajı olan DEVI Çim Saha Isıtma Sistemi, işletme maliyetlerinde önemli oranda tasarruf sağlar. Çim sahaların canlı kalmasını sağlayarak sporcu sağlığı açısından da önemli bir işlevi yerine getirir.

 

 

ICSG İstanbul 2018

ISAF İstanbul 2018