Su Arıtma

2013 yılı başında pompa ve vana üreticisi KSB, yeni geliştirdiği kompakt ters osmoz deniz suyu arıtma ünitesini piyasaya sundu..
SALINO Basınç Merkezi olarak bilinen bu sistem, ortak bir mil üzerinde çalışan eksenel pistonlu pompa ve eksenel pistonlu motordan oluşmaktadır. Diyafram dönüş akımı ile çalışan  eksenel pistonlu motor, gücünü doğrudan pompa miline aktarır.

Üç fonksiyon, tek bir ünite ile başarıyla gerçekleştirilmektedir: yüksek basınç oluşumu, basınç kayıplarının karşılanması ve enerji geri kazanımı. Bu sistemde ayrı bir basınçlandırma pompasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Tüm sistem tek bir elektrik motoru ve frekans invertörü ile çalışmaktadır.

Basınç eşanjöru veya Pelton türbinli geleneksel enerji kazanım sistemleriyle mukayese edildiğinde, bu tasarımın enerji maliyetinde %50 daha fazla tasarruf sağladığı görülmektedir.

SALINO Basınç Merkezi, günde 480 metreküp kapasiteye kadar ulaşabilen RO (ters osmoz) sistemleri için tasarlanmıştır. Elektrik motor gücü 29kW’a kadardır. Tüm bileşenler deniz suyuna dayanıklı ve düşük ömür maliyeti sağlayacak şekilde  tasarlanmıştır.

Deniz suyun tuzluluğunun değişimi dahili kontrol sistemi ile dengelenebilmektedir.
Son yapılan testler, yeni kompakt ünitenin, 35.000 ppm değerinde tuz içeriği olan 1 metreküplük denizsuyunu 2kwh lik bir tüketimle desiline edebildiğini göstermiştir.
Ayrı ayrı bileşenler arasında herhangi bir borulamaya gerek olmadığı için, az yer kaplayan bu yeni sistem, mobil konteyner içerisinde kullanılmak için oldukça idealdir. KSB, RO prosesleri için bu tarz kompakt sistemi piyasaya sunan ilk üretici firmadır. Saha testleri Ekim 2012’den beri çeşitli Ortadoğu ülkelerinde devam etmektedir.

RO Sistemleri deniz suyundan tuzu arındırmak için kurulmuştur ve popülaritesi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu tamamen mekanik tuzdan arındırma süreci, buharlaştırma yöntemlerinin aksine, herhangi bir ısı kaynağından bağımsız olarak çalışır. Yatırım maliyetleri bu tür termal sistemlere kıyasla çok daha düşüktür. Standartlaştırılmış sistem tasarımları kurulum sürelerini minimize eder ve operasyon ve hizmetlerin basit bir şekilde etkinleşmesini sağlar.


 

 

ICSG İstanbul 2018

ISAF İstanbul 2018