Enerji

Sayın Uğur Darcan ile yeni şirketi LUFTSİS Klima Sistemleri hakkında konuştuk. LUFTSİS A.Ş. içinde bulunduğumuz yıl kuruldu, Türkiye Bandırma Organize Sanayi bölgesindeki 25.000 m2 kapalı alan fabrikasında HVAC sektöründe üretim yapıyor. Merkez ofisi Şerifali, Ümraniye'de, Avrupa yakası ofisi Maslak42 projesi içerisinde. Sayın Uğur Darcan'a "yepyeni bir oluşum ile ortaya çıktınız, bu süreç nasıl gelişti" diye sorduk.

 

Uğur Darcan
Uğur Darcan
Uğur Darcan
Sayın Uğur Darcan, bize yeni gelişmeler hakkında bilgi verirmisiniz...

2016 yılı sonunda Boreas'da ki hisselerimi devrettikten sonra Boysis Firması devreye girdi. Selçuk Ilgaz ve Osman Şeker beyler benim eski dostlarım, mühendis arkadaşlarım ve Boreas tarafında bizden satın almalar yapan iyi bir müşterimizdi. Boysis'i şöyle tanımlayabilirim: Son 15 yıl içinde, endüstriyel boya tesisleri, metal yüzey işleme sistemleri kuran, inovatif gelişmeleri ile de ülkemizin lider firmalarından. Bandırma'da ki fabrikalarında üretimleri devam ediyor. Müşteri grupları Türkiye'nin çok saygın büyük firmaları.

Kimdir LUFTSİS Klima Sistemleri...

Boreas'da biz Boysis'in klima cihazlarını komponent olarak tedarikini gerçekleştiriyorduk. Yıllık belirli bir ihtiyaçları var. Yeni kurdukları ürütim tesislerinde teknolojik tüm ürünlerini, üretim malzemelerini tanımlamışlar. Personel ve kadroları oluşmuş. Biz de Boysis'in yanısıra Luftsis'i yarattık.

LUFTSİS Klima Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.
Bandırmada ki fabrikada 5.000 metrekare imalat holünü tümüyle sistem klima dediğimiz klima cihazları imalat üretimine ayırdık. Konfor ve Hijyen Modüler Klima Santralları, Kompakt Klima Santralları, Ekzost Fanları, Isı Geri Kazanım Cihazları, Mutfak Davlumbaz Aspiratörleri, Fan Coil Units, Isıtıcı Apareyler, Endüstriyel Kondensing Üniteler olmak üzere Türkiye ve Türkiye dışında değerlendirebileceğimiz yeni bir ürün markası oluşturduk. Luft ismini verdik. Almanca'da "hava" demek. Hava ile hem sektörel hem uluslararası bize yardımcı olabilecek, akılda kalabilecek isim üzerinde tercihte bulunduk. LUFTSİS. Merkezimiz İstanbul Anadolu Yakası, Şerifali'de. Üretim tesislerimiz Bandırma'da. Teknoklima kadromuzu da Şerifali'ye taşıdık. İnovatif bir gelişim ile kaynaklarımızı, deneyim ve tecrübelerimizi birleştirerek çok büyük finansal ihtiyaçlar olmadan fabrika, üretim, pazarlama imkanlarımızı birleştirdik. 2017 yılında böyle doğdu LUFTSİS Klima Sistemleri.

LUFTSİS Klima Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. Bandırma fabrikası 5.000 metrekare imalat holü
LUFTSİS Klima Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. Bandırma fabrikası 5.000 metrekare imalat holü
LUFTSİS Klima Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. Bandırma fabrikası 5.000 metrekare imalat holü
Farkı nedir LUFTSİS Klima Sistemleri'nin...

Bizler önce hangi pazarlara ve hangi kalitede üretim yapacağımızı belirledik. Yüksek kalitede, inovatif ürünleri, Türkiye ve yurt dışı projelerde A ve AB segmentindeki projelere hedefledik. A ve AB segmentine uygun müşteri portföyüne hitap edebilecek teknolojik ürünler üretme kararı aldık. Yüksek teknolojili üretim yöntemleri ile destekleyerek satılabilir minimum fiyat seviyesinde sunacağız ürünlerimizi.

Bu kararı almamızın yanında bu ortaklığın bize getirdiği ekstra faydalarda şu şekilde oluştu.
Boysis bünyesinde çok etkin bir metal işleme teknolojisi var, artı bunun bir alt yapısındaki ekipman, donanım, tezgahlar, boya kalitesi ve boya ile ilgili klima sektörünün alışık olmadığı uygulamaları da taşıdık. Türkiye'de ilk defa HVAC sektörüne yapacağımız ürünlerin tüm metal yüzeylerini önce "Kataforez" kaplama sonra elektrostatik boya yapmayı planladık. Kataforez kaplama teknolojik olarak metal işlenmesinde en üst düzey kaplama şeklidir. Beyaz eşyada, endüstriyel otomotivde gördüğümüz koyu gri metaller kataforez kaplamadır. Bunun üzerine elektrostatik boya atılır. LUFT markasını pazara çıkarırken teknolojik olarak da farklı ilkleri Türkiye'ye getirme prensibi ile çalıştık. Şu an sektörümüzdeki klima imalatçılarımızda olmayan yarım milyon euro üzerindeki panel büküm merkezi şiparişimizi verdik. Panel büküm merkezi sektörümüzde mevcut değil. Bu makina ile işlenmiş sacın kenar bükümlerini otomatik olarak kapak şekline getiren, endüstriyel olarak en üst düzeydeki makine grubudur. Özel lazer makineleri aldık. Ürün kalitemize yansıtmak üzere çalışmalara başladık. Özetlemek gerekirse, Kataforez kaplama ve 7 yıl korozyon garantisi veriyoruz.

LUFTSİS'in iddialı olduğu konular dersek...

LuftBOND Yüzey Kaplama Sistemi: Bu uygulamada fabrikasyon metal işleme tezgâhlarından çıkan tüm metalik yüzeyler içten ve dıştan, dünyada kullanılan en üst metal kaplama yöntemi olan ve ağırlıklı otomotiv, beyaz eşya üretiminde kullanılan 7 aşamalı KATAFOREZ KAPLAMA yapılmakta ve sonrasında tesisimiz içerisindeki Elektrostatik toz boyama hattında boyanmaktadır. Bu uygulama Türkiye HVAC sektöründe ilk olup Avrupalı rakiplerimizce de güncel olarak araştırma halindedir. BU uygulama ile ürünlerimize standart olarak 7 Yıl Korozyon garantisi verilmektedir.

Alternatif İzolasyonlar : Luft standart kapak izolasyonu 60 mm Kalınlığında Kaya Yünü izolasyondur. Klima cihaz kapak-gövde ısıl ve ısı köprüleme izolasyon değerleri alternatif yeni teknolojiler ile iyileştirilmiştir. Bunlar VIP ( Vacuum Insulatıon Panel) ve Mikro Seramik Kürecikli izolasyon boyalarıdır.

Microchannel Fin Teknolojisi : Isı değiştiricilerde Microchannel fin teknolojisine geçilerek ısı transfer verimlerinin %8-12 arasında arttırılması temin edilmiştir.

LuftIOT: Yüksek standartlı ürünlerimizin IOT bazlı standart GSM servis sağlayıcıları kullanılarak WEB üzerinden worldwide takip ve kontrol sistemidir.

Luft Klima santrallarında standart sürekli form kaideye ek olarak yükseklik ayarlı ayaklar kullanılmıştır. Terazili olmayan kaidelerde santral hücre bağlantılarını hava sızdırmaz olarak 3 eksenli yapmak kolay hale getirilmiştir.

LuftWARE: Web tabanlı ürün secim ve dizayn programımızdır.

Üretimleriniz nelerdir...

Konfor ve Hijyen Modüler Klima Santralları, Kompakt Klima Santralları, Ekzost Fanları, Isı Geri kazanım Cihazları, Mutfak Davlumbaz Aspiratörleri,

Fan Coil ler, Isıtıcı Apareyler, Endüstriyel Kondensing Ünitelerdir.

Son olarak eklemek istedikleriniz...

Kalite standart belgelerimiz de hazır, sektörel standart belgelendirmeler için de gerekli hazırlıkları tamamladık.. Bu kapsamda başta EUROVENT, TUV HIJYEN belge müracaatları yapıldı, 2018 yılı içinde tamamlanacak. LUFT marka mevcut ihracat ağırlıklı projelerimiz üretimleri devam ediyor, ürünlerin ilk sergilemesini 2018 SODEX fuarı kapsamındaki standımızda yapacağız.

Durmazlar Panel Büküm Merkezi
Durmazlar Panel Büküm Merkezi
Durmazlar Panel Büküm Merkezi
Durmazlar HD Laser kesim Merkezi
Durmazlar HD Laser kesim Merkezi
Durmazlar HD Laser kesim Merkezi

 

Smart Future Expo 2018

Aqua Therm Tashkent 2019

27 Şubat-01 Mart 2019
Aqua 300 230 EN

VI. International Nuclear Power Plants Summit

teskon + SODEX İzmir 2019

ICSG İstanbul 2019

ISK - SODEX Istanbul 2019

INGAS 2019