Enerji

Armacell, Armafix Yalıtımlı Boru Askı Aparatı sistemlerini sunmaktadır. Armafix yalıtımlı boru askı aparatı, termal olarak boruyu ve kelepçeyi birbirinden ayırarak ısı köprüsü problemini ortadan kaldırır. Armafix Yalıtımlı boru askı aparatı, ezilme dayanımı yüksek, çevre dostu PET stoperlerle bu noktada yalıtımın ezilmesine mani olunmasını sağlamaktadır. Bu teknik bilgide detaylı açıklamaları bulacaksınız.

Mekanik tesisatlarda karşımıza çıkan uygulama hatalarının önemli bir kısmının askı noktalarında olduğunu aşikardır. Özellikle de soğuk uygulamalarda, boru kelepçeleri doğru yalıtılmadıkça potansiyel bir zayıf nokta haline gelmektedir. Zira bu noktalarda, ne yazık ki çoğu zaman, uygulamada yalıtım boğulabilmekte (ezilebilmekte), böylece bu noktada yalıtım kalınlığının azaltılması sureti ile yoğuşma ve dahi buzlanma problemi ile karşılaşılabilmekte ya da uygulamada kelepçenin geldiği noktada yalıtım kullanılmayarak çok net bir ısı köprüsü problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu da; artan bir enerji kaybına, korozyon riskinin artmasına ve maliyeti yüksek ikincil hasar tehlikesine yol açmaktadır.
Bunun yanında uygulama esnasında ortaya çıkan zorluklar ve dolayısı ile vakit kaybı da cabasıdır. Zira bu noktalarda dikkatli bir iş çıkarmayı hedefleyen çalışanların da ekstra bir vakit harcaması gereği de ortadadır.

Bu manada, sektördeki bu sıkıntıyı tespit eden Armacell, çözümü Armafix Yalıtımlı Boru Askı Aparatı sistemleri ile sunmaktadır. Armafix yalıtımlı boru askı aparatı, termal olarak boruyu ve kelepçeyi birbirinden ayırarak ısı köprüsü problemini ortadan kaldırır. Armafix Yalıtımlı boru askı aparatı, ezilme dayanımı yüksek, çevre dostu PET stoperlerle bu noktada yalıtımın ezilmesine mani olunmasını sağlamaktadır.

Armafix’in yalıtımlı kısmı ise Armafix’in parçası olduğu sistemin çözümünde kullanılan yalıtım malzemesinden oluşmaktadır. Böylece tam bir bütünleşik sistem çözümü sağlanmaktadır. Bu şekilde ilgili Armafix ürününün adı da şekillenmekte ve hazır fabrika çıkışlı Armafix NH, Armafix Ultima, Armafix AF ve Armafix X yalıtımlı askı aparatları sistemleri karşımıza çıkmaktadır. Bu manada halojen içermemesi gereken

Armafix Ultima
Armafix Ultima
Armafix Ultima
bir sistemde sistem çözümü NH/Armaflex ve Armafix NH’tan oluşur. Duman oluşumu çok sınırlı bir sistem dizaynında, örneğin bir tahliye tünelinde veya bir yoğun bakım ünitesinde, TS EN 13501-1’e göre BL-s1, d0 sınıfı Armaflex Ultima tercih edilirken, askı noktalarında da sistem çözümünün bütünlüğü açısından Armafix Ultima tercih edilmelidir. Daha genel uygulamalarda güçlü fiziki verileri sayesinde güçlü bir yoğuşma kontrolü ve enerji sarfiyatı sağlayan AF/Armaflex ürünün yanında Armafix AF Yalıtımlı Askı aparatları bütünleşik bir sistem çözümü ortaya koymaktadır. Armafix X ise diğer elastomerik ürün grupları için dizayn edilmiş bir yalıtımlı askı aparatıdır. Hazır fabrika çıkışlı Armafix AF, Armafix NH, Armafix Ultima ve Armafix X yalıtımlı boru askı aparatının dışında ise elastomerik yalıtım malzemesinin çevresine yapıştırılmış, boyalı alüminyum sacdan yapılmış kabuk bulunur. Bu kabuk ağırlığın homojen olarak dağıtılmasını sağlamakta, ayrıca ek bir buhar bariyeri görevi görmektedir.

Armafix boru desteği mümkün olan en yüksek güvenilirliği; kolay, çabuk ve düzgün bir montaj ile beraber sunmaktadır. Standart kelepçeleri kullanırken, boruyu kelepçelerin üzerinden yalıtmak, yalıtım malzemesinin uçlarını boruya yapıştırmak ve sonra da Armaflex elastomerik kauçuk yalıtımını askı aparatı üzerine uygulamak gereklidir. Bunun aksine, Armafix yalıtımlı boru askı aparatı basitçe borunun çevresine yerleştirilmekte ve kendinden yapışkanlı bant ek yeri ile montajı kolaylaştırılmaktadır. Daha sonra ise Armafix elastomerik yalıtıma yine Armaflex Adhesive serisi ürünlerle yapıştırılarak, soğuk kaynak metodu ile kimyasal olarak birbirine kuvvetle yapışan bir bağ elde edilir.
Armafix kullanmak; zaman, malzeme ve maliyet bakımından büyük kazanımlar sağlar.

Armafix ürün grubu
Armafix ürün grubu
Armafix ürün grubu

 

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250