Enerji

Güç ve otomasyon sektöründe Dünya lideri ABB, Danimarka'daki yeni Microsoft ofislerine KNX ürünleri ile bina otomasyonu çözümleri sundu.Kopenhag şehrinin dışındaki Lyngby'de bulunan ve “Henning Larsen Architects” tarafından tasarlanan yazılım devinin yeni 18.000 metrekarelik kurumsal binası, aralarında çalışanların kullanımına açık, aydınlık ve geniş V biçimli alan bulunan iki bitişik küpten oluşuyor.

Henning Larsen Architects, Microsoft çalışanlarının modern bina otomasyon teknolojilerini kullanarak maksimum konfor içinde düşünebilecekleri ve çalışabilecekleri bir ortam oluşturma vizyonunu tatmin edecek bir bina tasarlamak üzere Microsoft ile omuz omuza çalıştı.
Genel yüklenici Hoffmann, bu vizyonu gerçekleştirmek amacıyla ABB'nin akıllı KNX sistemini projeye dahil etti. Akıllı bina sistemi, optimum sıcaklık, hava kalitesi ve aydınlatma kontrolü ile mükemmel ofis atmosferini oluşturmak üzere tasarlanmıştır.


ABB Bina Ürünleri Yöneticisi Mike Mustapha proje hakkında şunları söyledi: “Bu proje, Microsoft gibi lider teknoloji şirketine yakışan son derece modern sistemlerin kullanıldığı abidevi bir bina projesidir. ABB'nin KNX sistemi, güneşin konumu da dahil olmak üzere muhteşem ritmini en doğal şekli ile binanın ofisleri ve koridorlarına aktarabilecek şekilde tasarlanmıştır.
Binanın önemli özelliklerinden birisi de çalışanların pencerelere kolaylıkla erişimi olmasıdır. Binanın cam cephe sistemi sayesinde çalışanlar geniş açık ofislerinde hatta toplantı salonlarında dahi tavandan gelen gün ışığı ile aydınlanabiliyor.


Mümkün olan yerlerde güneşin sıcaklığı ve ışığı hatta sunucuların ve bilgisayarların yaydığı ısı kullanılarak panjurların ve pencerelerin otomasyon tarafından en uygun pozisyonda konumlandırılması sayesinde konfordan ödün vermeden maksimum seviyede enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Daha önceden projelerinde ABB nin KNX akıllı bina kontrol sistemlerini kullanmış olan Hoffmann sistemler departmanı Newron System e ait KNX için grafiksel programlama arayüzü olan MooV’n’Group'u Danimarka'da kullanan ilk şirket olmuştur. KNX sisteminin kapsamı binayı, Danimarka'nın düşük enerjili binaları tanımlayan Gold International LEED Standardını karşılayan en büyük binası haline getirmiştir.

Hoffmann BMS Projesi Müdürü Jan Roed şunları söyledi: "Bu, Hoffmann'ın şimdiye kadar inşa ettiği en büyük teknik sistemdir. Binadaki diğer sistemler ile KNX'i en verimli şekilde entegre ettiğimizi söyleyebilirim."


Anlatılan tüm bu faydaların yanında KNX bina kontrol sistemi çalışanların aydınlatmaları, güneşlikleri ve sıcaklığı bilgisayarlarını ve tabletlerini kullanarak web tabanlı bir arayüz üzerinden yönetilebileceği şekilde yapılandırılmıştır. Sadece toplantı odalarının duvarlarında  termostatlar ve anahtarlar bulunur.

Hoffmann Proje Müdürü Gorm Meyer şunları dedi: "Böylesine sofistike bir çözümü, deneyimlerinden faydalanmak amacıyla tedarikçileri ve entegratörleri sürecin en başında projeye dahil ettiğimiz için oluşturabildik. Bize en iyi çözümü ve ürünleri sunduğu için seçimimiz ABB oldu.”


Proje o kadar başarılı oldu ki Brüksel'de bulunan, KNX uluslararası akıllı bina yönetimi standardının sahibi KNX Derneği, yeni Microsoft binasını, 15 Mart 2016 tarihinde Frankfurt'ta düzenlenmiş olan Light and Building Fuarı'nda verilen 2016 KNX ödüllerine aday gösterdi.

ABB (www.abb.com), kamu hizmeti, sanayi, ulaştırma ve altyapı sektörü müşterilerinin performanslarını artırırken çevreye olan etkilerini azaltmalarını sağlayan güç ve otomasyonda lider global bir teknoloji şirketidir. ABB Şirketler Grubu, yaklaşık 100 ülkede faaliyet göstermekte ve yaklaşık 135.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

VI. İnşaat ve Konut Konferansı

ICSG İstanbul 2018