Enerji

Dünyanın en hızlı ve en büyük feribotlarından biri olan HSS Stena Explorer, dev bir yüzer ofise dönüştürülmek üzere Türkiye’ye geliyor. Karadeniz Holding tarafından satın alınan feribot, dönüşüm işleminin ardından iştirak şirketlerden Karmarine’in Yalova’daki tersanesinin genel merkezi olacak.

Dikey rüzgar türbinleri ve yüksek teknoloji güneş panelleri ile kendi enerjisini üretecek olan dev tesiste, Valmet Damatic XD entegre kontrol sistemi kullanılıyor.

İnşaa edildiği dönemin en büyük ve en hızlısı olan HSS Stena Explorer, geçtiğimiz Ekim ayında Karadeniz Holding’e satıldı. Yüksek teknolojili yüzen bir ofise dönüştürülmek üzere Yalova’ya demir atan gemi, altın çağını yaşadığı dönemde 50 knota ulaşan inanılmaz hızıyla İrlanda Denizi’ni sadece 99 dakika gibi kısa bir sürede geçebiliyordu.

Valmet Damatic XD entegre kontrol sistemi kullanılan dev yüzer ofis, kendi enerjisini kendisi üretecek

1994 yılında Finnyards Ltd. tersanesinde inşaa edilen feribotta Valmet Damatic XD entegre kontrol sistemi kullanılıyor. Valmet Damatic XD entegre kontrol sisteminde 5000’e yakın I/O (giriş/çıkış) kullanılarak, başta geminin seyir ve kendi enerji üretimi için sahip olduğu 4 adet LM 2500 gaz türbin ve jeneratörlerden oluşan enerji bloğunun kontrolü ve uzaktan izleme olmak üzere sintine-ballast kontrolü, elektrik dağıtım izleme-kontrol ve makine ve genel alarm izleme fonksiyonları olmak üzere gerekli bütün kontroller dağıtılmış-entegre kontrol sistemi mimarisiyle gerçekleştiriliyor.

Dev yüzer ofis, kendi enerjisini kendisi üretecek

teskon + SODEX İzmir 2019

ICSG İstanbul 2019

ICCI 2019

ISK - SODEX Istanbul 2019

INGAS 2019