Otomasyon

Honeywell, teknolojik uzmanlığından ve global yeteneğinden yararlanarak, Dubai International'daki (DXB) güney ve kuzey pistlerinin yenilenmesinde önemli bir rol oynamış ve dünyanın ilk tam donanımlı LED havalimanı aydınlatma sistemlerinden birini kurmuştur.

Yeni tamamlanan proje, faaliyetlerin daha etkin, güvenilir ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için teknolojiyi kullanmak suretiyle, havalimanının gelecekteki büyümeye uyum sağlamasına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.  Honeywell sadece 80 günde 8,200'den fazla LED ışık ve 1300 km kablo döşemiştir. En önemlisi de, havalimanı tüm program boyunca faaliyetlerini sürdürmüştür.

Bu gelişmeler, havalimanının uzun süre varlığını sürdürmesi ve başarısı açısından önemlidir. Uluslararası Havalimanları Konseyi'nin rakamlarına göre, DXB yakın zamanda Londra Heathrow'u, 2014 yılında 70.4 milyondan fazla yolcuya hizmet veren dünyanın en yoğun havalimanı olarak geçmiştir.

“DXB pistinin yenilenmesine ilişkin başarı hikayesinin bir parçası olduğumuz için son derece gururluyuz” diyen Honeywell Ortadoğu, Rusya ve Orta Asya Başkanı Norm Gilsdorf proje hakkında şunları söyledi: "Bu proje, etkili, emniyetli ve güvenilir havalimanı faaliyetleri açısından önemli bir adım. Dubai'nin havacılık sektörü olağanüstü bir büyüme sergiledi, Dubai Airports'u, geleceğe dönük yaklaşımlarından dolayı takdir ediyoruz. Bu havalimanı, Ortadoğu ve dünya genelinde bir inovasyon modeli oluşturmuştur."
İki aşamalı proje, 1 Mayıs 2014 tarihinde havalimanının güney pistinde yapılan iyileştirmeyle başlamış olup, ikinci aşamada ise kuzey pistinde büyük bir yenileme gerçekleştirilmiştir.

Honeywell, kapasitenin arttırılması ve faaliyetlerin geliştirilmesi için güney pistinde yeni bir acil çıkış taksi yolunun inşasına destek olmuştur.  Bu ilk aşamada, yeni görsel yönlendirme işaretleri ve navigasyon ışıkları yerleştirilmiştir.

Projenin kuzey pisti ayağında, Honeywell tüm pistlerde ve taksi yollarında mevcut havalimanı zemin aydınlatmasını (AGL), tam donanımlı LED aydınlatma sistemine dönüştürmüştür. Bu yeni aydınlatmanın, bakım için harcanan zamanı kısaltmak suretiyle, 'arıza süresinde' azalma dahil, eski AGL'ye karşı çok sayıda avantaj sağlaması ve bu durumun her yıl iniş sayısını arttırması beklenmektedir. LED aydınlatma sistemi, enerji kullanımından ve ilişkili maliyetlerden tasarruf sağlamak suretiyle, aynı zamanda havalimanı faaliyetlerinin daha sürdürülebilir olmasına yardımcı olmaktadır.

Dubai Airports Faaliyetleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Chris Garton, proje hakkında şunları ifade etmiştir: “Faaliyetlerimizin karmaşık yapısı dikkate alındığında, pist yenileme gibi projeler son derece zorlayıcı olabilir ve başarı sağlanması için, beceriyi ve takım çalışmasını gerektirir. Honeywell'in LED aydınlatmayı kullanarak 80 günde dünyanın bu teknolojiyi kullanan ilk pistlerinden ve taksi yollarından birini kurması tüm projemizin önemli bir unsurudur.” 

 

VI. İnşaat ve Konut Konferansı

ICSG İstanbul 2018