Genel

Albayrak Grubun, kağıt sektöründeki boşluğu doldurmak ve dünya çapındaki yenilikleri ülkemize kazandırmak için  şirketlerinden Varaka’nın 1500 kişiye istihdam sağlayan 1 milyar liralık yatırımıyla kurulan devasa kağıt fabrikası 1milyon m2 lik açık ve140 bin m2 kapalı alan üzerinde üretime başlıyor.

 

Varaka Kağıt Fabrikası
Varaka Kağıt Fabrikası

Varaka Kağıt Fabrikası
Yıllık 700 bin ton kağıt üretim kapasitesine sahip olan yatırımının birinci etabı 2018 yılının başında, ikinci etabı ise 2019 yılı başında devreye alınması öngörülüyor. Türkiye’nin yıllık 450 milyon dolarlık ithalat açığını kapatmayı hedefleyen Varaka, sağlam adımlarla sektöre damga vurmaya hazırlanıyor.

Yatırımın en önemli özelliği ise hammadde için Albayrak Grubu şirketlerinin sahip olduğu günlük 10 bin ton katı atık ve hurda kağıt toplama kapasitesinden yararlanacak olması.

Yılda 700 bin ton gazete kağıt, beyaz testliner ve kuşe karton üretim kapasitesi

Yeni yatırımlarla birlikte Albayrak Grubu iştiraki Varaka, yıllık 200 bin ton gazete kağıdı üretimi ile yıllık 150 bin ton beyaz testliner kağıdı üretimi hedefliyor. 2018 başından itibaren bu ürünlerle pazardaki yerini alacak Varaka, 2019’da, bünyesinde

Varaka, yıllık 200 bin ton gazete kağıdı üretimi ile yıllık 150 bin ton beyaz testliner kağıdı üretimi hedefliyor.
Varaka, yıllık 200 bin ton gazete kağıdı üretimi ile yıllık 150 bin ton beyaz testliner kağıdı üretimi hedefliyor.

Varaka, yıllık 200 bin ton gazete kağıdı üretimi ile yıllık 150 bin ton beyaz testliner kağıdı üretimi hedefliyor.
bulunan Balıkesir Eski SEKA kağıt makinesinin yenilenme aşamalarını tamamlayacak. 2019’dan itibaren de Türkiye’nin büyük miktarda ithal ettiği kuşe karton tiplerinde yılda 350 bin ton üretim yapacak. Bu yatırımın hayata geçmesiyle birlikte Albayrak’ın yıllık kağıt üretme kapasitesi 700 bin tona ulaşacak.

Son yatırımıyla birlikte Albayrak Grubu’nun yerli imkanlarla yapacağı kağıt üretimi, Türkiye’yi birkaç yıllık zaman zarfında yılda yaklaşık 450 milyon dolarlık kağıt ithalatından kurtaracak.

Holding’in bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerinin günlük 10 bin tona yakın katı atık toplama kapasitesine sahip olması. Grup bünyesindeki şirketlerin günde topladığı 10 bin ton katı atığın yaklaşık 2 bin tonu hurda kağıttan oluşuyor. Albayrak, topladığı hurda kağıtlarla, ithal edilen 500 bin ton/yıl kuşe karton yerine, yerli kuşe kartonu ve beyaz testliner üretecek.

Varaka Kağıt Genel Müdürü Ahmet Taşçı; ‘Kağıt üretimi için ağaç kesimi yerine hurda kağıt kullanılarak hem çevreci üretim yapmış olacak hem de şehir atık toplama merkezlerini kısa sürede dolduran hurda kağıdı, günde yaklaşık 3 bin ton kullanarak muhtelif kağıt (gazete kağıdı, ambalaj kağıtları ve kuşe kartonlar) tipleri üretilecektir” açıklamasında bulunuyor.

Türkiye’deki medya sektörünün önemli aktörlerinden biri olan Albayrak Holding, çeyrek asrı aşkın tecrübesiyle sektördeki etkinliğini arttırmayı sürdüren Albayrak Holding, Türkiye’nin ağırlıklı olarak yurt dışından temin ettiği kağıt ihtiyacını içerden karşılayacak dev bir yatırıma imza atıyor.

Kağıt imalatı için 1 milyar liralık yatırım yapan Albayrak Grubu, kağıt üretim ve pazarlama şirketi Varaka ile 2015’te kurmaya başladığı kağıt üretim makinesi parkurunda sona yaklaştı. Albayrak, kurulumu tamamlanmak üzere olan ve 2018 başında üretime başlayacak kağıt makinesinde ilk etapta Türkiye’de üretilmeyen gazete kağıdı ve çok miktarda ithal edilen beyaz karton tipleri üretecek.